Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

4 Haziran 2018 0 Yazar: admin

Dünyanın en ünlü 10 bilim kadını. Bilim sektöründe saygın asil bir ödül kazanan Madame Marie Curie gibi birçok kadın bilim adamı vardı. Yine bugünün dünyasında iyi tanınmayan pek çok kişi var. Çalışmalarıyla bilime önemli katkı sağlayan bu kadınlar, dünyanın en ünlü 10 bilim kadını, olarak diğer kadınlar açısından birer idol olmayı da başarmışlardır.

 

Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

Bilime katkı sağlayan dünyanın en ünlü 10 bilim kadını

 

10. Cecilia Payne-Gaposchkin

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Cecilia Helena Payne-Gaposchkin bir İngiliz-Amerikalı astronom ve astrofizikçiydi. Payne, dünyanın en başarılı astrologlarından biridir.

St Paul’ın Kız Okuluna gitti. 1919’da, botanik, fizik ve kimya okuduğu Cambridge Üniversitesi Newnham Koleji’ne burs kazandı. Hangi bilim alanını seçeceğinden emin değildi. Payne, ünlü astronom Arthur Eddington’un konuşmasını dinledikten sonra astroloji ve yıldızlar alanında çalışma kararı aldı.

 

Cecilia, Güneş dahil olmak üzere yıldızların neler yaptığını açıklamayı başardı.

Payne, Hint fizikçi Meghnad Saha tarafından geliştirilen iyonizasyon teorisini uygulayarak yıldızların spektral sınıflarını gerçek sıcaklıklarına doğru bir şekilde ilişkilendirebildi. Tezi, hidrojenin yıldızların ezici bir parçası olduğunu ve buna göre Evrenin en bol elementinin de hidrojen olduğunu ortaya koydu.

1956’da Cecilia Payne, Harvard’daki Sanat ve Bilim Fakültesinde tam zamanlı profesörlüğe terfi eden ilk kadın oldu.

9. Nettie Maria Stevens

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Nettie Maria Stevens 1861 doğumlu bir Amerikan genetikçiydi. Stevens, bir organizmanın cinsiyetinin, çevresel veya diğer faktörlerden ziyade kromozomları tarafından dikte edildiğini belirlemede çok önemli çalışmalar yaptı.

Westfield Lisesi’nden sadece iki yıl içinde mezun oldu ve sınıfındaki en yüksek puanlarla mezun oldu. Sınıfının en üst seviyesinde mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’ne gitti.

Stevens, sitoloji ve zooloji alanında çalışmalar yaptı.

Üzerinde durduğu konu genellikle cinsiyet belirleme süreçleriydi. O dönemler cinsiyetin anne ve çevresel faktörler tarafından belirlendiği görüşü hakimdi. Çalışmaları neticesinde bilim dünyasına X ve Y kromozomunu hediye etmiştir.

8. Floransa R. Sabin

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Floransa Rena Sabin Amerikalı bir tıp bilimcisiydi. Lenf sistemi üzerine yaptığı araştırmalarla bilinir. Zamanında ABD’nin önde gelen kadın bilim adamlarından biri olarak kabul edildi. Sabin bilimde kadınlar için öncü oldu; Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk kadın olan Johns Hopkins Tıp Okulu’nda tam bir profesörlük ve Rockefeller Institute for Medical’da bir departman başkanı olan ilk kadındı.

Sabin, 1893’te Smith Kolejinden lisans derecesini aldı. İlk yıl öğrenimine yetecek kadar para kazanmak için Denver’da lise matematik ve bir yıl boyunca Smith’de zooloji dersleri verdi. Sabin, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sınıfındaki on dört kadından biri olarak katıldı.

İlgili Makale  Charlie Chaplin Nasreddin Hoca Fıkrası Anlattı

Lenfatik sistemin kökenleri üzerine önemli çalışmalar yaptı. Ayrıca kan damarlarının, kan hücrelerinin ve bağ dokusunun kökenini araştırdı. Bunu yapmak için, canlı hücrelerin çalışmasına izin veren supravital boyama tekniğini mükemmelleştirdi. Sabin’in yayınları arasında 100’ün üzerinde bilimsel makale, çeşitli kitap bölümleri, iki kitap – Medulla ve Orta Beyin Atlası bulunur.

1951’de Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi onuruna yeni bir biyolojik bilimler bölümü kurdu. 1959’da Colorado Eyaleti, ABD Capitol Ulusal Statü Salonu’nda Sabin heykeli yerleştirerek onurlandırdı.

7.Maud Leonora Menten

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Maud Leonora Menten Kanadalı bir doktor-bilim insanıydı. Onun adı biyokimyada ünlü Michaelis-Menten denklemi ile ilişkilidir. Yirminci yüzyılın başlarında tıbbi ve biyokimyasal araştırmalarda kapsamlı çalışmalar yaptı. Çalışmasının çoğu tıbbi araştırmalardı, ancak biyokimya alanındaki uzmanlığını kullandı ve biyokimyacı olarak önemli katkılarda bulundu.

1907 yılında Toronto Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli raporlara göre Kanada’da araştırma yapmak isteyen kadınlara yönelik fırsatlar azdı ve Menten ülkeyi 1907’de Rockefeller Enstitüsü’ne katılmak için terk etti.

Michaelis ve Menten, enzim odaklı bir reaksiyonun oranlarını modellemek ve tahmin etmek için bir denklem geliştirdi. Denklemleri belki de en eski ve kesinlikle en iyi enzim kinetiği modelidir: modelleri gelecekteki tüm tartışmalar için terminolojiyi belirler, böylece ders kitapları artık konuyu “Michaelis-Menten kinetiği” ve “Non-Michaelis-Menten kinetiği” olarak böler.  Fakat Maud Menten sadece bir ünlü denklemle kalmadı. Kariyeri boyunca yaklaşık 100 araştırma öyküsü yazdı.

Dünyanın en ünlü 10 bilim kadını, makalesine benzer başka makale: 10 Garip Bilim Deneyi

6. Lovelace var

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Augusta Ada King-Noel, Lovelace Kontesi bir İngiliz matematikçi ve yazardı. Bilgisayar makinesinin Charles Babbage’nin saf hesaplamanın ötesindeki uygulamalara sahip olduğunu ve böyle bir makine tarafından yapılması öngörülen ilk algoritmayı yayınladığını ilk fark eden kişi oydu. Ayrıca, Ada ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edildi. Analitik becerilerde o kadar iyiydi ki, Babbage ona “Enchantress of Number” ( sayı büyücüsü )adını verdi.

Ada’ya erken yaşlardan itibaren matematik öğretildi. Erken yaşlarından itibaren, Lovelace matematik konusunda yeteneğini gösterdi. Sosyal reformcu William Frend’den eğitim aldı. Ayrıca, ona destek veren başkaları da vardı; ailenin doktoru William King; ve İskoç bir astronom ve matematikçi olan Mary Somerville. (Somerville, Kraliyet Astronomi Topluluğuna kabul edilen ilk kadınlardan biriydi.)

1842–43’teki dokuz aylık dönemde Lovelace, İtalyan matematikçi Luigi Menabrea’nın Babbage’in en yeni önerilen makinesi olan “Analytical Engine” hakkındaki makalesini tercüme etti. Makaleye ile bir dizi not ekledi.

Lovelace’in notları, Analytical Engine’nin detaylı bir açıklaması oldu. Bununla beraber Ada Lovelace, notlarında Analytical Engine için bir algoritma açıklıyordu. Bu bir bilgisayarda uygulama için özel olarak tasarlanmış ilk yayınlanmış algoritma olarak kabul edilir

İlgili Makale  10 Garip Bilim Deneyi

Lovelace’in bilgisayar kullanımı hakkındaki fikirlerine, yetişebilmesi için teknoloji yaklaşık 100 yıla ihtiyaç duyacaktı!

1970’ler boyunca, ABD Savunma Bakanlığı, Ada’nın adını taşıyan ordu tarafından kullanılmakta olan yüzlerce farklı maddenin yerine geçmek için yüksek dereceli bir bilgisayar programlama dili geliştirdi.

5. Marguerite Perey

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

 

Marguerite Catherine Perey bir Fransız fizikçiydi. Marie Curie’nin öğrencisi. Marguerite Perey, 1939’da kimyasal element fransiyum’ı keşfetti. Fransyium, doğal bir kaynakta keşfedilen son elementti.

1929’da Paris’teki Kadın Eğitim Okulu’ndan bir kimya diploması almaya hak kazandı. 1946’da Sorbonne’dan doktorasını aldı.

Perey, on yıl boyunca, uranyum cevherinin diğer tüm bileşenlerinden aktinyumu elemek için çaba harcadı. Perey ilk önce saflaştırdığı aktinyumun beklenmedik radyasyon yaydığını fark etti.

Daha sonra çalıştıktan sonra Fransa için “fransiyum” adını verdiği bu yeni unsuru izole edebildi. Fransiyum, keşfedilmesi gereken son elementti ve doğal olarak ortaya çıkan tüm elementlerin en az kararlısıydı. Bu sadece teknik ve uzun yıllara dayanan deneyimle yapılabilecek bir şey.

4. Esther Lederberg

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Esther Lederberg bir Amerikan mikrobiyoloğu idi. Bilim insanlarının genlerin nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat eden temel teknikleri geliştirdi. Özellikle bakteri alanında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir.

Esther, 1942’de, 24 yaşında, lisans derecesini tamamladıktan sonra, bir ödül aldı ve iki yıl sonra Stanford Üniversitesi’nde genetik alanında bir master dersi alması için burs kazandı. 1945’te Esther yaz tatilini Stanford Üniversitesi’ndeki Hopkins Deniz İstasyonu’nda Cornelius Van Niel ile geçirdi.

Esther’in ilk büyük başarısı, 1950’de doktorasını tamamlarken “lambda fajını” keşfetti. 1951’de onun tarafından geliştirilen bu yöntem, bilim adamlarının tam olarak aynı mekansal konfigürasyona sahip bir dizi agar tabakasında bakteri kolonilerini kopyalamasını sağladı.

Esther Lederberg , Lambda fajının izolasyonu ve onun genetik replikasyon sürecini keşfederek ayrıca yenilikçi replika kaplama tekniğini geliştirmiş olması sonraki araştırmalar için temel oluşturdu. Dünyanın en ünlü 10 bilim kadını, listesinde alanlarında başarılı olan kadınlara yer yer verdik. Devam ediyoruz…

3. Kathleen Lonsdale

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

 

Dame Kathleen Lonsdale, İrlandalı bir kristalografdı. X-ışını kristalografisinin ve ilgili alanların kimya ve fizik alanındaki gelişimi üzerinde derin bir etkisi vardı. Çok azı çok farklı yönlerde çok önemli ilerlemeler kaydetti. 1945’te Lonsdale, Mikrobiyolog Marjory Stephenson ile birlikte Kraliyet Toplumu’na üye olarak ilk kadın oldu.

Kız çocukları için Woodford County Lisesi’nde okuduktan sonra Ilford County Lisesi’ne matematik ve fen bilimleri okumak için transfer oldu, çünkü kızların okulu bu konuları sunmadı. 1924 yılında Bedford College for Women’dan mezun olduktan sonra 1924’te University College London’dan fizik eğitimi aldı.

İlgili Makale  Dünya Benzeri İki Gezegen Keşfedildi

1929’da, benzen halkasının heksametilbenzen yapısını aydınlatmak için X-ışını kırınım yöntemlerini kullanarak düz olduğunu buldu. 1931 yılında heksaklorobenzen yapısını çözerken Fourier spektral yöntemlerini ilk kullanan kişi oldu. Lonsdale, elmasların sentezi üzerinde çalıştı. Kristalleri incelemek için X-ışınlarının kullanılmasında öncü idi. Lonsdale, o zamanın geometrisinin belirsiz olduğu benzen halkasının düzlemselliğinin ilk deneysel kanıtını verdi. Bu bulgu, bugün bildiğimiz kadarıyla organik kimya için büyük bir temel oluşturdu.

Uluslararası Kristalografi Birliği’nin ilk kadın başkanı seçildi.

2. Emmy Noether

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

Amalie Emmy Noether bir Alman matematikçiydi. Uzmanlığı soyut cebir ve teorik fizikte. Noether modern matematiğin anası olabilir. Albert Einstein tarafından matematik konusunda tarihin en önemli kadını olarak tanımlandı.

Fizikte Noether’ın teoremi simetri ve koruma yasaları arasındaki bağlantıyı açıkladı. Noether’ın soyut cebir ve topolojideki çalışması matematikte etkili olurken, fizikte Noether’ın eseri kara deliklerin çalışmasında, ölümünden sonra onlarca yıldır bilim kurgu olan alanlarda kullanılmaktadır.

1. Lise Meitner

dunyanin-en-unlu-10-bilim-kadini

 

Meitner Avusturyalı-İsveçli bir fizikçiydi. Uzmanlığı, radyoaktivite ve nükleer fizik üzerindedir. Lise Meitner ve Otto Hahn, nükleer uranyum fraksiyonunu keşfetti. Einstein, onu “Alman Marie Curie” olarak övdü.

Meitner, 8 yaşlarında başlamıştı. Özellikle matematik ve bilime yönelmişti ve önce bir yağ tabakasının, ince filmlerin ve yansıyan ışığın renklerini inceledi. Meitner fizik eğitimi aldı ve 1905’te Viyana Üniversitesi’nde fizik alanında doktora derecesi alan ikinci kadın oldu. Daha sonra fizikçi Max Planck ile tanıştı ve Berlin’e gitti.

Hahn ve Meitner 30 yıl beraber çalıştı. 1918’de, Protaktinyum elementini keşfettiler. O ve Otto Hahn sözde “transuranium research” programını üstlendi. Bu program sonunda, 1938 yılının Aralık ayında,  ağır çekirdeğin nükleer fizyonunun beklenmedik keşfine yol açtı. 1944’te Hahn, fizyon araştırması için Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü, ancak Meitner göz ardı edildi.

 

1926’da, Meitner Berlin’deki ilk kadın fizik profesörü oldu. 1935’te Berlin-Dahlem’deki Kaiser Wilhelm Kimya Enstitüsü fizik bölümü başkanı olarak.

 

1949’da Alman Fizik Derneği’nin Max Planck Madalyası

1955’te Alman Kimya Derneği’nin ilk Otto Hahn Ödülü’ne layık görüldü

Meitner, çalışmaları için 21 bilimsel ödül aldı.

Dünyanın en ünlü 10 bilim kadını, şüphesiz bilim her tür ayrımın üzerindedir. Bununla beraber kadınların dünya genelinde arka planda bırakılması onların yaptıkları çalışmanın öne çıkarılmasını zorunlu kılmaktadır. Bilim ve teknoloji tarihi, bu başarılı kadınlar olmadan eksik kalırdı.

 

Kaynak: www.wonderslist.com