En Çok İnsan Öldüren Hayvanlar

En Çok İnsan Öldüren Hayvanlar

31 Ağustos 2021 1 Yazar: admin

En Çok İnsan öldüren hayvanlar hangileridir? Tuhaf bir soru olduğu kesin ama BBC’nin yayını olan Science Focus bu soruya yanıt aramış. Sonuç, katil piranalar veya kontrolden çıkmış, kuşlar değil. Farklı özelliklerdeki hayvanlar, insanlar için ölümcül olabiliyor. Her yıl en çok insanı öldüren hayvanlardan bazıları, devasa bir görünüme sahipken bazıları ise oldukça küçük. Onlar, bulaştırdıkları virüslerle ölüme sebep oluyorlar.

Aslan

en çok insan öldüren hayvanlar

aslan

 

Ormanlar Kralı olarak bilinen Aslan, her yıl 200 insanı öldürüyor.

Su Aygırı

 

 

Ortalama ağırlığı 1,5 ton olan Su Aygırı, yılda 500 insanı öldürüyor. Su Aygırı veya Hipopotam’ın, iki türü vardır;
Bayağı Hipopotam ve Cüce Hipopotam. Bayağı Hipopotam, filden sonra karada yaşayan en büyük memelidir. Hipopotam, Ormanlar Kralı Aslanı, bir timsahı ve köpek balığını parçalayabilir. Ancak, bu saldırganlıkları tamamen korunmak ve genellikle de yavrularını korumak içindir. Zira, Su Aygırları, ot oburdurlar… Ağır olmalarına karşın, bir insandan hızlı koşabilirler.
Keskin dişleriyle bir uzvu kolaylıkla ikiye ayırabilirler. Fil dişi yapısında olan dört adet dişleri vardır. George
Washington’un takma dişlerinin bir kısmı su aygırı dişlerinden yapılmıştır. İşte, bu devasa hayvan, en çok insan öldüren hayvanlardandır. Ancak, insanlar da onu özellikle dişleri için avlıyorlar…

Fil

en çok insan öldüren hayvanlar

Karada yaşayan en büyük hayvan olan fil, senede 600 insanın ölümüne sebep oluyor.

 

En Tehlikeli Hayvanlar

Timsah

 

Sıcak bölgelerde bataklıklarda yaşayan bu katil sürüngenler, yılda 1000 kişiyi öldürüyor. Ancak, insanlar da timsahı rahat bırakmıyor. Bu tehlikeli hayvan, derisi için avcıların hedefindedir. Ayrıca, Çin’de timsah eti tercih edilen besinler arasında yer alıyor.

Akrep

 

Sıcak bölgelerde yaşayan akrep, her daim tetikte duran kuyruğunda zehirli iğnesini taşıyor. Akrep, en çok insan öldüren hayvanlar arasında yer alıyor. Akrep, senede 3300 kişiyi öldürüyor.

Yarım Kanatlılar

 

Yarım kanatlı böcekler, yılda 10 bin kişinin ölümüne sebep oluyor.

 

İlgili Makale  Hayvanların Sevgi Fotoğrafları

 

Kuduz Hayvanlar

 

Kuduz virüsü, hastalığı taşıyan hayvanların tükürüğüyle, insanlara bulaşır. Enfekte hayvanların insanları ısırmasıyla yılda tam 59 bin kişi ölüyor.

Yılan

en çok insan öldüren hayvanlar

Birçok kişi yılanın bahsi geçince irkilir, yüzünü buruşturur ve bunda hiç de haksız değildirler. Çünkü, yılanlar, 138 bin kişinin ölümünden sorumludur.

İnsan

Aristo’nun, “İnsan, düşünen hayvandır”, sözünü duymayan yoktur. Ancak, insan çoğu zaman düşüncesizce davranıyor ve Aristo’nun sözünü boşa çıkarıyor. Dünyada 400 bin insanın ölümüne türdeşi yani bir başka insan sebep oluyor. Bu durumda, Thomas Hobbes’un “İnsan insanın kurdudur” sözü gerçek oluyor.

En Çok İnsan Öldüren Hayvan; Sivrisinek

Sivrisinek

 

en çok insan öldüren hayvanlar

Sinek küçüktür ama mide bulandırır diye bir atasözümüz var. Gerçekten de öyle, sivrisinek, başta, sıtma ve humma olmak üzere yüzden fazla hastalığın taşıyıcısıdır. Bilim insanları tarafından tespit edilen 2500 sivrisinek türünün 40 kadarı, sıtmayı bulaştırır. Sivrisinek bu kadar tehlikeli olmasına rağmen, bu durum 19. yüzyılın sonlarına kadar bilinmiyordu. İngiliz hekim Sr. Patrick Manson, Fil Hastalığını sivrisineklerin bulaştırdığını kanıtladı. Manson, bununla da yetinmedi, Hindistan’da bulunan öğrencisi, Ronald Ross’un sıtma ile sivrisinek arasındaki bağlantıyı araştırmasını istedi. Ross, hocasının talebine olumlu yanıt verdi, kuşlar üzerinde çalıştı ve sivrisineklerin sıtma virüsünü taşıdığını ispatladı. Ayrıca, insanlara da bulaştığını ispatlamak için hastalığı kendi oğluna aşıladı. Çocuğun ateşi çıkınca, onu yeniden iyileştirdi. Böylece, sıtmanın sivrisineklerden insanlara da bulaştığını kanıtladı. Ronald Ross, bu çalışmalarıyla 1902 yılında Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi oldu. Onu bu çalışmalar için cesaretlendiren hocası Manson ise, Kraliyet Akademisi üyeliğine seçildi. Ayrıca, Manson’a şövalye unvanı verildi.
Bunlarla beraber, Londra Tropikal Tıp Okulu’nu kurması için destek aldı.

Manson, sineklerin ne denli tehlikeli olduğunu anlamış ama belki o bile bu kadarını beklemiyordu, ne dersiniz? Çünkü, Sivrisinekler, bulaştırdıkları hastalıklar sebebiyle yılda 725 bin kişinin ölümüne sebep oluyorlar.