Gizemli 10 Kayıp Medeniyet

10-gizemli-kayip-medeniyet

Gizemli 10 Kayıp Medeniyet, onlar bir zamanlar vardı, çeşitli sebeplerle yok oldular.

Bir zamanlar var olan kayıp medeniyetler geriye varlıklarını kanıtlayan çeşitli izler bırakıp gittiler.  Bu medeniyetler, çeşitli arkeolojik kazılar sonucu keşfediliyor. Günümüzden binlerce yıl önce var olan güçlü devletler ve krallıklar artık yoklar. Savaşlar, iklim değişiklikleri, salgın hastalıklar veya doğa olayları, birçok medeniyetin kaybolmasına sebep oldu. Bugün olmayan fakat bir zamanlar var olan gizemli 10 kayıp medeniyet, hakkında ilgi çekici bir liste hazırladık.

Bir Zamanlar Var Olan Gizemli 10 Kayıp Medeniyet

Kayıp medeniyetler neden yok oldu? Çoğu zaman nedenler büyük varsayımlardır. İşte binlerce yıl önce var olan gizemli 10 kayıp medeniyet sonuna kadar bakın, aralarında mutlaka tanıdıklarınız vardır.

10.Clovis

Zaman: MÖ 11500.

Yer: Kuzey Amerika

gizemli-10-kayip-medeniyet
Clovis

Clovis kültürü hakkında fazla bir şey bilmiyoruz, bu tarih öncesi Amerikan kültürünün Kuzey Amerika’da var olduğuna inanılıyor. New Mexico’daki Clovis şehri yakınlarında bulunan bir arkeolojik alan. 1920’lerde bu sitede bulunan eserler taş bıçaklardan ve kemikten oluşuyor.

Bu insanların son buzul çağının sonunda Bering Boğazı boyunca Sibirya’dan Alaska’ya geldiğine inanılıyor. Kuzey Amerika’daki ilk kültür olup olmadığını hiç kimse bilmiyor. Clovis kültürü aniden gitti. Onlar da kendi yiyecek kaynaklarını yok ettikleri için mi? Yoksa iklim değişikliği, hastalık veya avcılardan mı dolayı? Yoksa bu kültürün üyeleri diğer Kızılderili kabilelerine katılmak için dağılmış mıydı? Yoksa, onların aniden kaybolmasının nedeni, bir göktaşı düşmesi miydi?

9. Cucuteni-Trypillia Kültürü

Zaman: MÖ 5500 ile 2750 arasında.

Yer: Ukrayna ve Romanya

gizemli-10-kayip-medeniyet
Cucuteni-Trypillia Kültürü

Neolitik Avrupa’nın en büyük toplulukları şu anda Ukrayna, Romanya ve Moldova’nın bulunduğu Cucuteni-Trypilliens tarafından inşa edildi. Cucuteni-Trypillia’nın medeniyetinde yaklaşık 15.000 kişi vardı – dünyanın yüzeyinden gizemli bir şekilde kayboldular.

Cucuteni-Trypillia kültürü çanak çömlekleriyle dikkat çekiyor. Eskilerin küllerine yenilerini koymadan önce her 60-80 yılda bir kendi köylerini yakma alışkanlığı vardı. Bugüne kadar bir ana tanrıça merkezli bu anaerkil toplumdan 3,000 civarında arkeolojik alan tespit edildi. Onların ortadan kaybolması, Avrupa tarihindeki en kötü kuraklıklara yol açan sert iklim değişikliğinden kaynaklanmış olabilir. Diğer teoriler, insanların çeşitli kabilelere dağılmış olduğunu göstermektedir.

Sınıfsız ve Ordusuz Bir Medeniyet

8. İndus Vadisi Uygarlığı

Zaman: MÖ: 3300-1300

Yer: Pakistan

gizemli-10-kayip-medeniyet
İndus Vadisi Uygarlığı

İndus Vadisi medeniyeti, şu anda Pakistan ve Batı Hindistan olan bir alana yayılan devasa kayıp medeniyetlerden biridir.

En önemli antik uygarlıklardan biridir. Fakat onlar hakkında çok az şey biliniyor, çünkü çoğunlukla hiç kimse dilini deşifre etmedi. İnsanların Harappa ve Mohenjo-Daro kentleri dahil olmak üzere yüzlerce kasaba ve köy inşa ettiğini biliyoruz. Her birinin kendi kanalizasyon sistemi ve iç mekan temizliği vardı. Bu uygarlığın sınıfsız ve ordusuz olduğu ayrıca,  astronomi ve tarımda mükemmel olduğu anlaşılıyor. Ayrıca pamuklu giysiler üreten ilk uygarlıktı.

 

Bu medeniyet, 4.500 yıl önce kayboldu ve 1920’lerde harabeler ortaya çıkana kadar kimse bilmiyordu. Ghaggar Hakra nehrinin kurutulması, daha soğuk ve daha kuru sıcaklıklar gibi ortamlarındaki değişiklikler gibi bazı teoriler bu ortadan kaybolmayı açıklamaya çalışır. Diğer bir teori de, Aryanların MÖ 1500 civarında bölgeyi işgal ettikleridir.

7. Minos Uygarlığı

Zaman: MÖ 3000-630.

Yer: Girit

gizemli-10-kayip-medeniyet
Minos Uygarlığı

Minos uygarlığı 20. yüzyılın başlarına kadar keşfedilmedi. Ancak o zamandan bu yana yaklaşık 7000 yıl boyunca var olan ve MÖ 1600 civarında doruğa ulaşan, büyüleyici medeniyet, esasında kendisini fark ettiriyordu. Zamanla şehirler ve saraylar inşa edildi ve gittikçe daha karmaşık hale geldi. Minos Uygarlığının başkenti olan Knossos bugün önemli bir arkeolojik merkezdir.

İlk Minoslular, bugün hala deşifre edilmeyen, Linear A adında bir dili konuştu. Minoalıların Thera adasında (bugün Santorini) bulunan volkanik bir patlama ile yok olduğu düşünülüyor. Ancak, kurtulduklarına dair kanıtlar var.

Bu düşünce üzerine bir teori inşa ediliyor. Minoslular, volkanik patlamada ölmedi. Volkanik patlamalar, tüm bitkileri yok etmediğine göre, insanlar da kurtulmuş olabilir. Ancak, volkanik patlamalar, büyük bir kıtlığa sebep oldu, ayrıca gemilerine zarar verdi ve ekonomileri bozuldu.

Minosluların neden yok olduğuna ilişkin bir başka teori ise, Miken, istilası olarak düşünülüyor.

En Fazla Merak Edilen Gizemli Kayıp Medeniyet

6. Maya Uygarlığı

Zaman: MÖ 2600- MÖ 900’e kadar

Yer: Orta Amerika

gizemli-10-kayip-medeniyet
Maya Uygarlığı

Maya Uygarlığı, gizemli bir şekilde kaybolmuş kayıp medeniyetler için klasik bir örnektir. En büyük anıtları, kasabaları ve yolları, Orta Amerika’nın ormanları tarafından yutuldu ve nüfusu küçük köylerde dağıldı. Maya halkının dilleri ve gelenekleri bugün hala hayattadır. Ancak medeniyet doruk noktasına ulaştıktan sonra büyük bir iç karışıklık yaşamaya başladı.

 

İlgili Makale  Dünyadaki İlk Yerleşim Yerleri

Maya Uygarlığı;  yazı ve matematik alanlarında gelişmişti. Mayalar,  piramitlerini ve teraslı tarlalarını inşa etmek için bir takvim ve sofistike bir mühendislik kullandı. Bu çok gelişmiş uygarlığın ortadan kalkmasının nedeni büyük arkeolojik tartışmalardan biridir. MÖ 900 yıllarında, kent devletleri, kıtlık sebebiyle, büyük bir kargaşa içine girdiler. Maya kent devletleri bir bir çökerken, medeniyet de tamamen kayboluyordu.

 Efsanelere Konu Olan Kayıp Medeniyet

5. Miken Uygarlığı

Zaman: MÖ 1600-1100

Yer: Yunanistan

gizemli-10-kayip-medeniyet
Miken Uygarlığı

Gizemli 10 kayıp medeniyet adlı listemizde tanıdık bir medeniyete geldi sıra. Efsanelere konu olan kayıp medeniyet hakkında hiçbir şey bilmiyorsak bile en azından Truva filmini izlemişizdir.

Minoan’dan farklı olarak, Miken imparatorluklarının neredeyse tüm Yunanistan’ı kapsadığı noktaya kadar sadece ticaret yoluyla değil fetih yoluyla da gelişti. Miken uygarlığı M.Ö. 1100 yıllarında kaybolmadan önce beş asır egemen güç olarak yaşadı. Bu medeniyetin merkezinde, Truva Savaşı sırasında Yunan ordusunu yöneten efsanevi Kral Agamemnon gibi birkaç Yunan kralı yer almıştır. Miken uygarlığı kültürel ve ekonomik yönden zengindi ve geride birçok eser bıraktı. Neden kayboldukları belli değil: deprem, istilalar veya köylü isyanları olabilir!

4. Olmec Uygarlığı

Zaman: MÖ 1400

Yer: Meksika

 

gizemli-10-kayip-medeniyet
Miken Uygarlığı

İlk uygarlık izleri M.Ö 1400’e kadar uzanır. San Lorenzo şehrinde, Olmecs’in Tenochtitlan ve Potrero Nuevo ile birlikte üç ana merkeze sahiptir.

Olmec’ler usta inşaatçılardı. Bu medeniyet, onu izleyen tüm Mezo-Amerikan kültürlerinin temelini attı.

Olmeclerin ilk yazı sistemini geliştiren medeniyet olduğuna inanılıyor.  Pusulayı ve Meso-Amerikan takvimini icat edenlerin de Olmecler olduğu düşünülüyor. Sıfır sayı kavramını icat ettikleri düşünülüyor.

Ancak Olmecler, insan kurban ediyorlardı.

Bu medeniyet, tarihçiler tarafından 19. yüzyılın ortalarına kadar keşfedilmedi. Volkanik patlamalar, depremler veya belki de zararlı tarım uygulamalarının neden olduğu kıtlık sebebiyle yok olmuş olabilirler.

Köleliğin Olmadığı Kayıp Medeniyet

3. Nabatalılar

Zaman: M.Ö 600.

Yer: Ürdün

gizemli-10-kayip-medeniyet
Nabatalılar

Nabata uygarlığı MÖ 6. yy’dan itibaren güney Ürdün ve Kuzey Arabistan’da gelişti. Semitik halkı, Ürdün Dağları’nın kumlu kayalıklarına oyulmuş nefes kesici Petra kentini inşa etti. Ayrıca, çöl bölgesinde yaşamalarını sağlayan karmaşık baraj, kanal ve rezervuar sistemlerini de biliyoruz.

Gizemli 10 kayıp medeniyet listemizde yer alan Nabatalılar ile ilgili hiçbir yazılı kayıt bize ulaşmadı. Onların kültürlerinin farklı ve özgün olduğunu biliyoruz.

Fildişi, ipek, baharatlar, değerli metaller, değerli taşlar, tütsü, şeker, parfüm ve ilaç alışverişi için bir ağ oluşturmalarını sağlayan coğrafi konumu sayesinde gelişen bir medeniyetti.

Zamanın diğer medeniyetlerinden farklı olarak, Nabatalılar köleliğin farkında değildi ve her biri kentin görevlerine katkıda bulundu.

M.Ö. 4. yüzyılda, Nabatalılar, Petra’yı terk etti ve kimse nedenini bilmiyor. Arkeolojik kanıtlar ayrılmak için acele etmediklerini gösteriyor. Bu ise işgalcilerin önünden kaçmadıklarını gösteriyor. Kuzeye doğru göçün, ticari sebeplerle olduğu tahmin ediliyor.

2. Aksum İmparatorluğu

Zaman: MÖ 400

Yer: Etiyopya

gizemli-10-kayip-medeniyet
Aksum İmparatorluğu

Aksum İmparatorluğu, bugünkü  Etiyopya ve Eritre’de var olmuş bir krallıktır.

 

Aksum Krallığı, Roma İmparatorluğu’na ve Hindistan’a fildişi, tarım ve altın ihraç eden önemli bir ticaret merkeziydi. Zengin bir toplumdu ve kendi parasını ihraç eden ilk Afrika kültürü idi.  Bu o zamanlar büyük bir güç işareti olarak kabul ediliyordu.

En belirgin anıtları Aksum stelleri;  krallar ve soylular için cenaze terminallerinin rolünü oynayan devasa oyulmuş dikilitaşlardır.

İlk Aksumit,  birçok tanrıya ibadet etti. Sonra, 324 yılında, II. Ezana zamanında Hristiyan oldular.

Aksumilerin, toprakların aşırı kullanımına bağlı olarak gelişen kıtlık sebebiyle yok oldukları düşünülüyor. Ayrıca kıtlıkta, iklim değişikliğinin de bir etken olması muhtemeldir.

1. Khmer İmparatorluğu

Zaman: MS 800-1400

Yer: Kamboçya

gizemli-10-kayip-medeniyet
Khmer İmparatorluğu

Gizemli 10 kayıp medeniyet listemizde, Asya’ya gidiyoruz. Khmer İmparatorluğu, Güneydoğu Asya’da, en güçlü imparatorluklardan ve en büyük kayıp uygarlıklardan biridir. Laos, Tayland, Vietnam, Myanmar, Malezya ve Kamboçya’da kuruldu. Başkent Angkor, Kamboçya’daki en ünlü arkeolojik alanlardan biri haline geldi.

Khmer İmparatorluğu’nda Hinduizm ve Budizm inançları yaygındı.

İmparatorluk,  Vishnu’ya adanmış bir tapınak olan Angkor Wat gibi tapınaklar, kuleler ve diğer karmaşık yapılar inşa etti.

Khmer İmparatorluğu, 13. yüzyıldan itibaren zayıflamaya başladı. Bu yüzyıldan sonra,  İmparatorluk tarih sahnesindeki yerini kaybetti.

Gizemli 10 kayıp medeniyet konusu hakkında, wonderslist adlı siteden faydalandık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.