Hava Kirliliği Beyni Nasıl Etkiliyor?

Hava Kirliliği Beyni Nasıl Etkiliyor?

18 Haziran 2020 0 Yazar: admin

Hava Kirliliği Beyni Nasıl Etkiliyor?

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, trafiğe bağlı hava kirliliğinin beyin gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koydular. Ekibin, fareler üzerinde yaptıkları çalışmalar, bu ilişkiyi gösteren önceki epidemiyolojik kanıtları desteklemektedir.

 

Hava kirliliği uzun süredir pulmoner ve kardiyovasküler sağlık için bir endişe kaynağı olsa da geçtiğimiz 10 yıl içinde bilim insanları, dikkatlerini hava kirliğinin beyindeki etkilerine çevirdiler.

Araştırmacılar daha önce yoğun karayollarına yakınlık ile otizm gibi nörogelişimsel bozukluklar arasındaki bağlantıları belgelemişlerdi. Ayrıca;

  • Hava Kirliliğinin migren ataklarını tetiklediği biliniyor
  • Hava Kirliliği ile parkinson hastalığı arasındaki ilişki tespit edilmiş durumdadır

Ancak trafikle ilgili hava kirliliğine gerçek zamanlı maruz kalmaya dayanan klinik öncesi veriler yok denecek kadar azdı.

 

Hava Kirliliği Beyin Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Araştırmacılar, trafik kaynaklı hava kirliliğine maruz kalan sıçan yavrularının beyinlerini, filtrelenmiş havaya maruz kalan, sıçanlarla karşılaştırdılar. Ekip, trafiğe bağlı hava kirliliği beyni nasıl etkiliyor, sorusuna yanıt aradı.

  • Hava kirliliğine maruz kalan hayvanların beyinlerinde anormal büyüme ve artmış nöroenflamasyon tespit edildi
  • Bu, gelişim dönemlerinde hava kirliliğine maruz kalmanın, gelişmekte olan beyinde nörogelişimsel bozukluklarla ilişkili riski artırabileceğini düşündürmektedir

Araştırmacılar bir başka ekip daha oluşturarak, trafik kaynaklı hava kirliliğinin uzun vadeli etkilerini gözlemlemek amacıyla çalışmayı genişletti.

Bunun yanı sıra, ekip, trafik kaynaklı hava kirliliğindeki hangi bileşenin, nörogelişimsel sonuçları yönlendirdiğiyle de yakından ilgileniyor.

 

Ekip üyelerinden, Toksikolog Pamela Lein, önce nedenleri tespit edip, sonra beyin gelişimini korumak amacıyla, bunu yasa koyuculara, anlatmaları gerektiğini söylüyor.

Ekipte yer alan bir diğer bilim insanı,  Atmosfer Bilimci Keith Bein ise, ” Eşsiz ve yetenekli bir ekip oluşturduk, hedefimize ulaşmak için, bize avantaj sağladı.” diyor.

Bein, ” Bu tür çabalar giderek artan bir şekilde devam etmeli. Böylece politika yapıcıları ve paydaşları insan sağlığını en iyi nasıl koruyacakları konusunda bilgilendirilebilir” diyor.

 

Dünya koronavirüs salgını ile amansız bir mücadele veriyor. Ancak, koronavirüse ve daha gelecekte karşımıza çıkması muhtemel virüslere sebep olan, çevre katliamı, konusu nedense üzerinde durulmaya değer bulunmuyor.

İlgili Makale  Okyanuslardaki Isınma Tahminlerin Çok Ötesinde

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip, trafiğe bağlı hava kirliliği ile beyin gelişimi arasındaki ilişkiyi incelediler ve çarpıcı sonuçlara ulaştılar. Buna göre, trafiğe bağlı hava kirliliği beyin gelişimini etkiliyor. 

Hayvan deneylerinde, yavru sıçanların, hava kirliliğine maruz kaldıklarında, beyinlerinde anormal bir büyüme olduğu gözlendi.  

Ekip, çalışmalarından elde edecekleri sonuçlarla, siyasetçileri insan sağlığını koruma konusunda uyaracaklarını söylüyorlar. Bu siyasetçiler üzerinde ne derece etkili olur, bilinmez.

Ne diyelim, biz de onların iyi niyetli çabalarını destekliyoruz!