İdeal Kahvaltı Nasıl Olmalı?

İdeal Kahvaltı Nasıl Olmalı?

24 Eylül 2021 0 Yazar: admin

İdeal kahvaltı nasıl olmalı, klasik peynir, zeytin mi? Yoksa, kahvaltılık tahıllar mı tercih edilmelidir?
İnsanlar, sabah kalktıklarında, damacanaya benzeyen termoslarına kahve doldurup, yollara revan oluyorlar. ‘Kahve içmeden kendime gelemiyorum” diyen kişilerin sayısı hızla artıyor. Kahvaltıdan uzaklaşan pek çok kişi var. Peki, bu doğru mu? Sabah kahvaltı yapmak gerekli değil mi? Kahvaltı yapmak gerekliyse, ideal kahvaltı nasıl olmalı? Kahvaltıda neler yenmeli? Bu soruların yanıtları, yazımızda…

Kahvaltı Faydalı mı?

Kahvaltı, efsanevi faydaları olan öğün olmasa da bazı faydaları vardır;

*Hafızaya iyi gelir
*Konsantrasyona iyi gelir
*Kan şekerinin düzenlemesinde önemlidir

Bu sebeple, gün içinde verimli olmak isteyenlerin güne kahvaltıyla başlamaları gereklidir.

İdeal Kahvaltı Tahılla mı Yapılıyor?

Ellerinde kahveleriyle koşuşturan insanların, kahvaltı olarak bildikleri, peynir, zeytin değil. Onlar, genel olarak kahvaltı yapmıyorlar, kahvaltı yaptıklarında ise kahvaltılık tahılları seçiyorlar. Peki, kahvaltılık tahıllar gerçekten faydalı mı?

Kahvaltılık Mısır Gevreği

Kahvaltılık mısır gevreği, çok fazla şeker ihtiva eder. Bu sebeple, kahvaltıda mısır gevreği yemek istiyorsanız, şeker oranı az olan mısır gevreğini tercih etmelisiniz.

Kahvaltılık Yulaf

Yulaf ve kepek gevreği oldukça sağlıklıdır. Kalsiyum, demir ve lif bakımından zengin olan bu tahılları, yoğurtla tüketmeniz çok daha uygundur.

İlgili Makale  Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

 

Kahvaltıda Meyve Suyu İçilmeli mi?

Kahvaltı yapmayan ve koskaca damacanalarla yollarda kahve içerek koşuşturan insanlar, aynı kültürel kaynağın kahvaltıda meyve suyu içilmeli, düşüncesini de sahiplendiler. Peki, kahvaltıda meyve suyu içilmesi faydalı mı? Bu noktada bilinmesi gereken, meyve suyunun sanıldığı kadar faydalı olmadığıdır. Meyve suyu, neredeyse asitli içecek kadar şeker ihtiva eder. Bu sebeple, kahvaltıda meyve suyu içilmesi, şeker yüklemesi anlamına gelir. Bunun sonucunda ise meyve suyu içen kişi, kısa süre sonra yeniden acıkır ve ihtiyacından çok fazla şeker ve kalori almış olur.

İdeal Kahvaltı Güçlü mü Olmalı?

Biz, (işimiz gücümüz olsun veya olmasın) enerjimizin büyük bir kısmını gündüz, az bir kısmını ise gece kullanırız. Bu enerji ihtiyacımız için, güne kahvaltıyla başlamak akıllıcadır. Birçok hekim, sabah kahvaltısının krallar gibi, akşam yemeğinin fakirler gibi olmasını tavsiye ediyor. Kahvaltıda aldığımız enerjiyi, gün içinde harcarız, yani buna ihtiyacımız vardır. Oysa, akşam mümkün olduğunca az yememiz gereklidir. Kahvaltıyı en güçlü, öğlen yemeğini hafif ve akşam yemeğini çok hafif yemek doğru olandır.