İstanbul’un 7 Tepesi Hakkında Bilgi

İstanbul’un 7 Tepesi Hakkında Bilgi

26 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

İstanbul’un 7 tepesi ile ilgili, bir şiir, bir cümle duymayan var mıdır? Hemen herkes, İstanbul 7 tepe ya da 7 tepeli İstanbul, gibi sözler işitmiştir. Peki, İstanbul’un 7 tepesinin isimleri nelerdir? İstanbul’un 7 tepesi nerelerdedir? Bunların birçoğunu İstanbul’da yaşayanlar bile saymakta zorlanabiliyor. Bu nedenle, bu konuda bir liste hazırlamaya karar verdik.

Roma İmparatoru tarafından 7 tepe üzerine inşa edilen kent, asırlar boyunca, bu 7 tepe üzerinde arzı endam etmeyi sürdürdü. İstanbul’un 7 tepesi listemize en az bilinenden, en popüler olana doğru gidiyoruz.

 

7. Kocamustafapaşa Tepesi

 

istanbulun-7-tepesinin-isimleri

Kocamustafapaşa semtini kapsayan bu tepe, birçok önemli eserin de adresi durumundadır.

1551’de, Mimar Sinan tarafından, Hürrem Sultan’ın isteğiyle yapılan Haseki Sultan Camisi buradadır. 1593’te inşa edilen Cerrahpaşa Camisi’de bu alandadır. Sadrazam Cerrah Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’ın kalfası, Davut Ağa’ya yaptırılmıştır.

 

6. Edirnekapı Tepesi

istanbulun-7-tepesi

Tepe, adını İstanbul’un batı surlarının yer aldığı Edirnekapı semtinden almıştır. Edirnakapı semtindeki Mihribah Sultan Camisi‘nin konumlandığı tepe, Yedi Tepe’nin en yüksek olanıdır.

Kariye Müzesi
Tekfur sarayı

Edirnekapı Tepesinde’ki diğer tarihi yapılardır.

 

5. Yavuz Selim Tepesi

istanbulun-7-tepesinin-isimleri
Yavuz Selim Camisi’nin Bulunduğu Tepe, bu adla anılır. Haliç kıyılarından 50-60 metre yüksekliğe kadar ulaşan tepede, Bizans zamanında çok sayıda manastır ve kilise, Osmanlı zamanında ise
cami, medrese ve türbe yapılmıştır. Bu alanda, Yavuz Sultan Selim Camisi dışında başka önemli mimari eserler de yer almaktadır.

 • Fethiye Camisi
 • Fener Rum Patrikhanesi

4. Fatih Tepesi

istanbulun-7-tepesinin-isimleri

Fatih Camisi’nin Bulunduğu Tepedir. Tarihi Yarımada’nın en yüksek noktasıdır, bundan dolayı hem Bizans hem de Osmanlı, bu tepeyi prestijli yapılarına ayırmışlardır.

550 yılında inşa edilen Havariyun Kilisesi’nin yerine fetihten sonra, Fatih Camisi inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in emriyle, mimar Atik Sinan tarafından yapılmıştır. İnşasına, 1462 yılında başlanmış olan cami 7 yılda tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in türbesi de cami içinde yer
almaktadır.

İlgili Makale  2019 Yılının En Güzel Kadınları

İstanbul’un 7 Tepesi İsimleri ve Yerleri

3. Beyazıt Tepesi

istanbulun-7-tepesinin-isimleri

Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camisi’nin yer aldığı Beyazıt Tepesi, İstanbul Üniversitesi’ni de kapsamaktadır.

 

istanbulun-7-tepesinin-isimleri

Mimar Sinan’ın Kalfalık Eserim Dediği, Süleymaniye Camisi

 

 

2. Çemberlitaş Tepesi

istanbulun-7-tepesi

Bu tepeye adını veren Çemberlitaş, MS 330 yılında, I. Konstantin için yaptırılmıştır. Çemberlitaş tepesinde ayrıca, Yeni Cami ve Nuriosmaniye Cami’leri de yer alıyor. Peki ya, 1461 yılında yapımına başlanan Kapalıçarşı nerede? Çemberlitaş Tepesi’nde görülmesi gerekenler yapılardan biri de hiç şüphesiz Kapalıçarşı’dır.

 • Firuzağa Camisi
 • Çemberlitaş Hamamı
 • Mısır Çarşısı

Çemberlitaş Tepesi’nde görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

1. Sarayburnu Tepesi

Sarayburnu Tepesi

Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camisi ile At Meydanı’nın yer aldığı tepedir. Tepeye Topkapı Sarayı Tepesi‘de denilir. Tepeye adını veren Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılmıştır. Hakim bir tepe olması sebebiyle, Bizans gibi Osmanlı’da saray alanı olarak burayı seçmiştir.
Sarayburnu Tepesi’nde Topkapı Sarayı dışında görülecek çok sayıda eser vardır.

 

 • Aya İrini
 • Ayasofya
 • Sultanahmet Camisi
 • İbrahim Paşa Sarayı
 • Alman Çeşmesi
 • Küçük Ayasofya Camisi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Cağaloğlu Hamamı
 • Yeni Cami
 • Bukoleon Sarayı

Bunlara ek olarak, Ayasofya’dan Beyazıt’a giderken sağ tarafta yer alan Million Taşı, Roma döneminde, dünyanın merkezi ve Roma’nın sıfır noktası olarak kabul edilmekteydi.
Million Taşı’na, Bizans döneminde de önem verildi. Bu gün ise pek çok kişi farkında bile değil, bizden söylemesi, geçerken dünyanın sıfır noktasına bir bakın!

Köklü bir maziye ve sayısız tarihi esere sahip olan İstanbul’un 7 tepesini isimleri ve yerleri adlı listemizde, sizlere Tarihi Yarımada’nın sınırlarını da çizmiş olduk.

Bu yedi tepe bir istisna dışında, tek hat üzerinedir. İşte İstanbul’un 7 tepesinin haritası

 

istanbulun-7-tepesi

istanbul’un 7 tepesi harita

Eski İstanbul ya da bilinen adıyla Tarihi Yarımada bu tepelerle sınırlanmıştır.

İlgili Makale  Dünyanın En Güzel Şehirleri 2020

İstanbul’un 7 tepesi hakkında bilgi edinmek isteyenlere öncelikle gidip, buraları gezmelerini, bu atmosferi teneffüs etmelerini tavsiye ediyoruz.