Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

28 Aralık 2019 0 Yazar: admin

Kış aylarında sağlıklı beslenme nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir? Hastalıklardan korunmak için kış mevsiminde sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bu yazımızda, sizlere kış aylarında sağlıklı beslenme tavsiyeleri vereceğiz.

 

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Kilo kontrolü, kış aylarında sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir.  Bu sebeple, öncelikle, kışı kilo almadan geçirmek gereklidir. Zira, kışın alınan kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak için yapılan şok diyetler, vücut için zararlıdır. Bu sebeple, kış aylarında ideal kiloda kalmak gereklidir. Peki Bunun neler yapılmalıdır?  Kışın kilo almamak için;

 • Mümkün olduğunca hareket edilmelidir. Çünkü, kapalı ortamlarda uzun süre oturmak, her zamanki kadar karbonhidrat alınsa dahi kilo artışına sebep olacaktır
 • Yazın su içmek için kimse teklif beklemez. Kış aylarında ise, içilen su miktarı ciddi ölçüde azalır. Metabolizmanın dengesini koruyabilmek için, kış aylarında da, 2 – 2,5 litre içmek gereklidir
 • Kış aylarında, yaza kıyasla hareket azalır, bu nedenle uzun süre aç kalmadan, öğünlerde yemek yemeğe özen gösterilmelidir. Uzun süre aç kalındığında, fazla miktarda yemek yenir bu ise kilo alınmasına sebep olur

 

Kış aylarında kilo almamak için bunlara dikkat etmek gereklidir. Bununla birlikte, kış için sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken başka pek çok nokta vardır.

 

C Vitamini

kis-aylarinda-saglikli-beslenme

C vitamini vücudun savunma mekanizması bakımından gereklidir. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler C vitamini deposudur. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, brokoli, kivi ve karnabahar, vücudu güçlenmesi için kış aylarında sıklıkla tüketilmelidir.

 

Sarımsak

kis-aylarinda-saglikli-beslenme

 

İçerdiği Allisin sebebiyle doğal antibiyotik olarak adlandırılır. Güçlü bir antioksidan olan sarımsak, aynı zamanda antibakteriyel özelliği sebebiyle vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

 

D Vitamini

D vitamini, güneş ışıklarından karşılanır. Kış aylarında, güneş ışınlarından mahrum kalınması, D vitamini eksikliğini ortaya çıkarmaktadır. Bundan dolayı, kış aylarında, güneşli günleri ıskalamamak ve mümkün olduğunca, bu günlerde dışarıda olmak gerekir. Bununla birlikte, D vitamini eksikliği tespit edilirse, takviye alınmalıdır.

İlgili Makale  Plastik Yiyen Mantar Çevre İçin Umut Oldu

 

 A Vitamini

kis-aylarinda-saglikli-beslenme

Bağışıklık sistemi için C vitamini gibi, A vitamini de önemlidir.

 • Ispanak
 • Bal Kabağı
 • Patates
 • Havuç
 • Lahana
 • Brokoli
 • Yumurta Sarısı
 • Tereyağı

 

Kışın sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bu gıdaları da tüketmelidir.

 

Kışın Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

 

Omega – 3

kisin-nasil-beslenmek-gerekir

 

Omega – 3 yağ asitleri, kalp sağlığı başta olmak üzere tüm vücut fonksiyonları için son derece gereklidir. Kış aylarında vücut direncinin düşmemesi adına omega – 3 içeren besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hamsi, uskumru, sardalya, somon gibi balıklar omega 3 bakımından zengindir.

Ayrıca, ceviz, keten tohumu, semizotu, bolca omega – 3 içeren gıdalardır.

 

Lifli Gıdalar

kisin-saglikli-beslenme

Nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi lifli kuru baklagiller, kış aylarında, hareketsizliğe bağlı kabızlığı engellemesi bakımından, sofralardan eksik edilmemelidir.

 

Konuyla ilgili makale: Sağlık Açısından Gerekli Tahıllar Hangileridir?

 

Yoğurt ve Kefir

kisin-saglikli-beslenme

Yoğurt; kış aylarında sağlıklı beslenme formülleri arasında yer alıyor

Yoğurt, önemli bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler, bağırsakları koruyan ve insan vücudu için gerekli olan bakterilerdir.

Bundan ötürü, hem yoğurt hem de diğer probiyotik kaynağı kefir kış aylarında sıklıkla tüketilmelidir.

Zencefil

Zencefil, geleneksel olarak kullanılan şifalı bir baharat olduğu gibi aynı zamanda modern tıp tarafından da önemsenmektedir.

B3 ve B6 vitaminleri içeren zencefil ayrıca, fosfor, sodyum, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri ihtiva etmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil, kış mevsiminde sağlıklı beslenme için önemli bir yer tutar.

 

Zerdeçal

Zencefil ile aynı familyadan gelen Zerdeçal, bağışıklık sistemini koruyor. Zerdeçal, ayrıca, A ve E vitaminin yanı sıra B6 vitamini içermektedir. Bunların yanı sıra, bol miktarda, potasyum, manganez, demir ve bakır içeren Zerdeçal, serbest radikal oluşumunu engelleyen bir etkiye sahiptir.

İlgili Makale  En Çok İnsan Öldüren Hayvanlar

 

Çinko

Et

Kış aylarında sağlıklı beslenme için çinko, en gerekli minerallerin başında gelmektedir. Bağışıklığı destekleyen çinko, kışın vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Ayrıca,  çinko eksikliği, vücutta enfeksiyon riskini arttırmaktadır.  Et, çinko bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple, kış aylarında mümkün olduğu kadar et tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hasta ve yorgun düşmemek için kış mevsiminde sağlıklı beslenme önerilerine, (imkanlar dahilinde) dikkat etmek de fayda var.