Koronavirüs Mutasyona Uğradı

koronavirus-mutasyona-ugradi

Koronavirüs mutasyona uğradı, bilim insanları bu noktada uyarılarda bulunuyorlar. ABD, New Mexico’da bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bünyesinde görev yapan bilim insanları ürküten sonuçlara ulaştılar. Küresel bir salgın halini alan Covid-19 virüsünün ilk günlerinden daha bulaşıcı bir versiyonunu tespit ettiler.

 

Yeni Tip Koronavirüs Mutasyona Uğradı

Bilim insanları, yaptıkları analizlerde yeni tip koronavirüsün bulaşıcılığı artıyor, sonucuna ulaştılar. ABD’deki Los Alamos Ulusal Labaratuvarı covid-19 salgınının ilk günlerinde yayılan versiyonlarından daha bulaşıcı bir görünen yeni bir versiyon tespit etti.
Bilim insanlarına göre, koronavirüs mutasyona uğradı ve bu yeni tür Şubat ayında Avrupa’da ortaya çıktı. Avrupa’da ortaya çıkmasının ardından, hızlı bir şekilde ABD’nin doğu kıyısına ulaştı, Mart ayının ortalarında ise dünya çapında baskın bir güç oldu. Bilim insanlarına göre, Mart ayının ortalarında başlayan covid-19’un yeni versiyonu, enfekte olan kişileri savunmasız bırakabilir.

 

Bilim İnsanları Detaylı Bir Rapor Yayınladı

 

Bilim insanları, Almanya Hükümeti’nin desteklediği, Global Initiative for Sharing All Influenza Data tarafından dünyanın farklı yerlerinden toplanan 6000’den fazla koronavirüs sekansını analiz etti. Analiz sonucunda, covid-19‘un yeni versiyonunun çok daha baskın olduğu sonucuna varıldı.

İlgili Makale  Koronavirüs Nasıl Başladı

Bilim insanları, yazdıkları 33 sayfalık raporu, araştırmacıların çalışmalarını paylaştıkları bir site olan, BioRxiv üzerinden paylaştılar.

Raporun erken uyarı amaçlı olduğunu vurgulayan bilim insanları, ancak bu sayede, geliştirilecek ilaç ve aşıların mutasyona uğramış covid-19 üzerinde etkili olabileceğin vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir