NASA Mars Deprem Seslerini Paylaştı

nasa-mars-deprem-seslerini-paylasti

NASA Mars deprem seslerini paylaştı, söz konusu depremlerin bu yıl içindeki depremler olduğu açıklandı.

Konuyu merak edenler öncesini okumak isteyenler için, konu hakkında daha önce yazdığım bir makale için tıklayın: InSight Mars Yüzeyinden Dünyayı Selamladı

 

InSight, NASA tarafından 2018 Kasım ayında Mars’taki tektonik hareketleri incelemek adına bu gezegene indirilmişti. SEIS adlı yüksek hassasiyetli sismometre ile donatılmış olan InSight, Mars hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyor.  Mars yüzeyindeki rüzgar seslerini kaydeden, InSight deprem seslerini de kaydetmeyi başardı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Mars’ta ilk depremi kaydeden Insight, bunun ardından 100’den fazla deprem kaydetti.

NASA, 100’ün üzerinde deprem kaydedilmiş olmasına rağmen, 21 depremin şiddetli deprem olarak kabul edebileceğini belirtti.

 

NASA Mars Hakkında Bilgi Edinmeyi Amaçlıyor

 

NASA Mars hakkında bilgi edinmeyi amaçlıyor, InSight aracılığıyla Mars gezegenindeki tektonik hareketleri inceliyor. NASA bu sayede, Kızıl Gezegen’in oluşum süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı planlıyor. InSight, Mars’taki sismik dalgaların gezegenin içindeki hareketlerini takip ederken aynı zamanda depremlerle ortaya çıkan sesleri de kayıt altına alıyor.

InSight tarafından Mars depremlerinin sesleri kaydedildi. Ancak bu sesler, insanın işitme aralığının altında kalıyordu. Bu sebeple NASA deprem seslerini insanların duyabileceği şekilde işleyerek yayınladı.

InSight Mars Hakkında Hangi Bilgileri Sağladı?

InSight Mars hakkında hangi bilgileri sağladı, gezegenin yapısı çözülebilecek mi? InSight beklentilere uygun olarak, 100’e yakın depremi kayıt altına aldı. Bu depremlerin 21’i şiddetli olarak nitelenebilecek depremlerdi.

  • Mars Jeolojik açıdan Dünya kadar aktif değil
  • Mars, Ay gibi tektonik plakalar barındırmıyor
  • Dünya’nın yeraltı çatlaklarında su vardır. Bu sebeple deprem sonucu ortaya çıkan ses, kesintisiz olarak iletilir
  • Ay kabuğu ise kırıklarla dolu olduğu için, ses dalgalarının yayılması birkaç dakika sürer
  • Mars kabuğunun, Dünya ve Ay kabuğunun bir karışımı gibi olduğu görülüyor. Mars’ta yaşanan depremler 1 dakika kadar devam ediyor
  • Dünya’daki depremler ise sadece birkaç saniye sürüyor
İlgili Makale  InSight Mars Yüzeyinden Dünyayı Selamladı

 

NASA Mars deprem seslerini paylaştı bu Dünya için heyecan verici bir keşif. NASA InSight sayesinde Mars gezegeninin yapısını öğrenmeyi amaçlıyor. Dünya, tüm bu gelişmeleri merakla izliyor.

İşte Mars depremine ilişkin sesler:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.