NASA Paralel Evren İçin Kanıt Buldu

nasa-paralel-evren-icin-kanit-buldu

NASA Paralel Evren İçin Kanıt Buldu

NASA, Antartika’da yaptığı araştırmalar sonucu, paralel evren, teorisini destekleyen sonuçlara ulaştı. Buzullar üzerinde yapılan araştırmalar, paralel evren ile ilgili en dikkat çekici kanıtları ortaya koyması bakımından önemli.

NASA Mars Deprem Seslerini Paylaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Antartika’da buzullar üzerinde yaptığı çalışmalar ile paralel evren hakkında ilgi uyandıran sonuçlara ulaştı.

 

NASA Paralel Evren Çalışmasını Paylaştı

NASA adına çalışmaları yürüten, Peter Gorham ve ekibi, deneyi radyo dalgaları benzeri dış etkenlerden arındırılmış bir ortamda yaptılar.
Peter Gorham ve ekibi, yüksek enerjiye sahip kozmik notrinoları tespit etmek amacıyla geliştirdikleri ANITA’yı dev bir balon yardımıyla buzulların üzerinde uçurdular. Verileri inceleyen ekip, Dünya’dakine kıyasla milyonlarca kat daha güçlü yüksek enerji parçacıklarının izlerini tespit
ettiler.

ANITA: Antarktik Dürtüsel Geçici Anten Deneyi

NASA uzmanları, düşük enerjiye sahip olan notrinoların Dünya’dan geçebileceğini ama yüksek enerjili notrinoların Dünya’nın ağırlığı ile engellendiği için mümkün olamayacağını vurguluyorlar.
Bu durumda, radyo dalgaları gibi dış etkenlerin de olmadığı ortama gelen yüksek enerjili notrinoların, uzayın derinliklerinden geldiğini iddia eden Gorham, paralel evren teorisine işaret etti.

NASA Paralel Evren Teorisine Kanıt Buldu

 

NASA adına araştırmanın başında yer alan Peter Gorham, farklı özelliğe sahip olan parçacıkların Dünya’da bu biçimde hareket etmesinin zamanda geriye gitmesiyle izah edilebileceğini, belirtti.

 

İlgili Makale  NASA ve ESA Asteoritleri İmha Edecek

 

Paralel Evren Nedir?

Paralel Evren teorisi, 50-60 yıldır, bilim kurgu filmlerine ve fantastik romanlara ilham kaynağı oluyor. Paralel evren teorisine göre, büyük patlama (Big Bang) bizim yaşadığımız evrenden başka evrenlerin de oluşmasına sebep oldu.

Teleskopla gözlenebilen evren, 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Bu evren, varsayımsal paralel evrenlerin, küçük bir kısmına karşılık gelir. Çokluevren sonlu ve sonsuz var olan olası evrenlerin hipotezsel bütünüdür. Bu evrenler, tüm mekan, zaman, madde ve enerjiyi kapsamaktadır.

 

Paralel evrenler ya da çoklu evrenler, düşüncesi çok sayıda bilim insanını etkilemiştir. Yakın zaman önce ölen Stephen Hawking, uzayı, birbiri ile iç içe geçmiş ve birbirini etkileyen bir labirente benzetiyor. Ünlü fizikçi, ” sonsuz sayıda eşiz evrenler var” diyor. Hatta Hawking’e göre, her birimizin de eşizleri var. Kötü bir olay öncesi sebepsiz yere, içimizde bir sıkıntı oluşması, eşizlerimizin yaşadığı üzüntüyü, hissetmemiz olmasın?

 

Paralel Evren konulu Filmler

Parelel evren teorisi, başta sinema olmak üzere hemen hemen tüm sanat dallarını etkilemiştir. Paralel evren konulu filmlerden bazıları;

  • Coherence (2013)
  • Yaşam Şifresi (2011)
  • Bugün Aslında Dündü (1993)
  • Paralels (2015)
  • Bay Hiç Kimse (2009)
  • Geleceğe Dönüş (1985)
  • Geleceğe Dönüş 2 (1989)
  • Geleceğe Dönüş 3 (1990)
  • Yıldızlarası (2014)

 

Sinemada bunların dışında paralel evren konulu, çok sayıda yapım vardır. Uzun yıllardan beri, sinemaya ve edebiyata konu olan paralel evren hakkında somut verilere ulaşıldı. Bu, yeni filmler için konu anlamına geldiği gibi, bilim dünyası için önemli bir mihenk taşı anlamına geliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir