NASA ve ESA Asteoritleri İmha Edecek

nasa-ve-esa-asteoritleri-imha-edecek

NASA ve ESA Asteoritleri İmha Edecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dünya için risk teşkil eden asteroitleri vurmayı planlıyor.  NASA ve ESA konunun çerçevesinin belirlenmesine yönelik olarak, Eylül ayı içerisinde Roma’da bir araya gelerek ayrıntıları görüşecekler.

NASA ve ESA Asteroitler İçin Beraber Çalışacak

NASA ve ESA asteroitler için beraber çalışacak, gündemde Didymos asteroidi var.  Didymos, Yunanca ikiz anlamına geliyor. Asteroidin bu isimle anılmasının sebebi de ikiz olmasından kaynaklanıyor.

Büyük olan ve Didymos A denilen,  Asteroidin çapı, 780 metre.

Küçük olan ve Didymos B denilen asterodin çapı ise, 160 metre, yaklaşık olarak Mısır’daki Büyük Piramit kadar.

Didymos şu anda, Dünya ile Mars arasında bulunuyor. Asteroidlerin 2023 yılında Dünya’ya yaklaşması bekleniyor. Didymos Dünya’ya çarpacak mı, sorusunun yanıtı, şimdilik hayır.

Avrupa ve Amerika uzay ajansları, kısa adı AIDA olan, Asteroit Çarpma ve Saptırma Değerlendirmesi programı kapsamında, bir uzay aracının, küçük olan asteroide çarpmasını planlıyorlar. Buna göre, uzay aracı saatte 38,6 bin kilometre hızla asteroide çarpacak ve asteroidin yörüngesinin değişmesini sağlayacak.

NASA ve ESA asteroitleri imha edecek olursa, yani; teori, pratikte başarılı olursa, gezegenimizin korunması bakımından yeni bir dönem başlayacak.

Uzay Aracı Temmuz 2021’de Fırlatılacak

Didymos görevi için DART adlı uzay aracı Temmuz 2021’de fırlatılacak.  DART 2022 yılının sonlarına doğru Didymos B’ye (küçük olan) çarparak yörüngesini değiştirmeyi deneyecek.  Ancak, NASA ve ESA tarafından yürütülen çalışma bununla bitmiyor. Çarpmanın sonuçlarını analiz etmek için, 2024’te bir başka araç uzaya gönderilecek. Bu aracın da 2026 yılında Didymos’a ulaşması bekleniyor. Uzay aracı Didymos’ta oluşmuş olan krateri analiz edecek ve veri toplayacak.

 

Bu program her ne kadar deneme amaçlı olsa da Dünya’nın geleceği için oldukça önem taşıyor. Program, Didymos üzerinde başarılı olursa, başka asteroitler için de kullanılabilir olduğu ortaya çıkmış olacak. Bu anlamda Didymos, hem ulaşılması kolay hem de dişli bir hedef olması bakımından seçildi.

Rusya’da Asteroit Yağmuru Yaşanmıştı

Belki bu çabaları abartılı bulanlar olabilir. Hatırlatmakta fayda Rusya’da asteroit yağmuru yaşanmıştı ve bu olayda 1500 kişi yaralanmıştı. Olay, 2013 yılında Rusya’nın Çelyabinsk kentinde meydana geldi. 20 metre çapındaki asteroit, böylesine hasara sebep oluyorsa, 500 metre veya 1 km çapındaki asteroidlerin yaratacağı tahribatı, düşünmek bile istemiyorum. Bilim adamlarının bu konudaki hassasiyeti bu sebepten kaynaklanıyor. NASA ve ESA Asteoritleri imha edecek, neden tam da bu sebepten…

İlgili Makale  Dünyanın Farklı Yerlerindeki Çocukların Favori Oyuncakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.