Plastik Yiyen Mantar Çevre İçin Umut Oldu

plastik-yiyen-mantar-cevre-icin-umut-oldu

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki bir çöplükte, plastik yiyen mantar bulundu. Bu mantar türünün, giderek artan plastik kirliliğine bir çözüm olabileceği düşünülüyor. Peki plastik yiyen mantar nedir? Plastik yiyen mantar çoğaltılabilir mi?

Plastik Yiyen Mantar Çevre İçin Umut Oldu

 

Daha önce yazdığım bir başka makale için tıkla: Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Mantar çok fazla çeşidi olan bir tür.  Öyle ki, dünyadaki mantar türlerinin sadece %5’lik bir ksmının tespit edilebildiği tahmin eliyor. Bu, mantar türlerinin çok geniş bir tür ve yaşam alanına sahip olduğunun kanıtı niteliğinde. İnsanların tırnaklarında, gıdalarda veya hayvanların ciğerlerinde bulunan mantarın daha pek çok yerde yaşayabilecek yetenekte olduğu biliniyor. Pakistan ve başkenti İslamabad, bugüne dek görülen en sıra dışı mantarın görüldüğü yer. İslamabad’daki bir çöplükte mantarların, plastiği eriten bir enzim salgıladığı tespit edildi.

 

Plastik Mantar İçin Gıda Oluyor

Plastik mantar için gıda oluyor, evrim geçiren mantar, plastikle besleniyor.Doğadaki evrim gerçeği mantar üzerinde çok açık olarak gözlemlenebiliyor. Aspergillus tubingensis  olarak bilinen mantar türü, buğday ve meyvelerde oluşmaktadır. Bu tür, 1934 yılında Raoul Mosseray tarafından keşfedilmişti. Özellikle mor ötesi ışınlara ve sıcağa karşı mukavemeti sebebiyle ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde de görülmektedir.  Ancak bu mantarın kazandığı, plastik yiyebilme özelliği bilim dünyası açısından büyük dikkat çekmiştir. 2017 yılında Pakistan’ın başkenti  İslamabad’da bir çöplükteki  plastiklerin normalden çok daha önce çözündüğü fark edildi.

Bilim insanları, plastiklerdeki bu hızlı çözünmenin nedeni araştırdı ve Aspergillus tubingensis  türü mantarının ürettiği esteraz ve lipaz enzimlerinin biyobozunmaya sebebiyet verdiği görüldü. Mantarın, plastiği parçalayacak enzimleri üretebilmesinin evrim temelinde ele alınması gereken bir adaptasyon süreci olduğu çok açık. Artık biliminsanları, plastik yiyen mantarlardan faydalanmanın yolunu aramaya başladı. Bilindiği gibi plastik doğada yüzlerce yıl kalabiliyor. Ciddi çevre kirliliğine yol açan bu durumun, plastik yiyen mantarlarla aşılabileceği düşünülüyor.

İlgili Makale  Yapay Deri İle Robotlar Hissedebilecek
plastik-yiyen-mantar-cevre-icin-umut-oldu
Plastik yiyen mantarın, bu özelliği kazanmasında etkili olan gen tespit edilmeye çalışılıyor.

Enzimi Salgılayan Gen Tespit Edilecek

Evrimleşerek, plastiği çözebilen enzimler salgılayan mantarlar, çevre temizliğinde kullanılabilir mi? Biliminsanlarının asıl bulmak istediği bu. İslamabad’da bir çöplükte, mantarların salgıladığı enzimler plastiği çözüyordu. Biliminsanları, bu enzimlerin salgılanmasında rol oynayan geni bulmaya çalışıyor. Böylelikle, plastiği çözen mantarlar, üretilebilecek ve deniz ile okyanus diplerinde plastik kirliliğine çözüm oluşturabilecek. Şimdilik henüz çok yeni olan bu fikirle alakalı olarak, çalışmalar sürüyor.

1 Milyona Yakın Mantar Türü Var

Mantar popülasyonu oldukça geniştir. Dünyada yaklaşık 1 milyon mantar türü mevcuttur. Mantarlar ve Makro Mantarlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Mikro mantarlar, 2 mm’den küçüktür ve oransal olarak daha fazladır. Bunlardan bazıları sağlığımız için yararlıdır. Bazı mikro mantarlar ise insan sağlığına zararlıdır.

Makro Mantarlar, 2 mm’den büyük olan mantarlardır. Ülkemizde de çok sayıda bulunan bu grup mantarlar, ağırlıklı olarak tropikal bölgelerde görülürler.

Bunların yanı sıra, plastik yiyen mantar deniz ve okyanus kirliliğine çözüm olabilirse, gezenimiz açısından önemli bir işlevi yerine getirmiş olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir