Retrofütüristik Turizm Fikirleri

Retrofütüristik Turizm Fikirleri

5 Temmuz 2020 0 Yazar: admin

Retrofütüristik Turizm Fikirleri

Teknolojinin hızla gelişmesi, birçok tekno-ütopyacı için, fütüristik rüyalara kapı açtı. Bazıları, uzayda koloni kurulabileceğini hayal ederken, bazıları ise, su altında gidecek otobüslerin tasarımını yaptılar. En iyi seyahat tercihleri konusundaki ütopyalar şu ana dek gerçekleşmemiş olsa da bu fütüristik rüyalar, insanlara keyif veriyor. Aradan geçen yıllara karşın cazibesini yitirmeyen, en iyi retrofütüristik turizm fikirleri ile sizlerle paylaşıyoruz.

Retro Fütüristik Ne Demek?

Retro- Fütüristik, iki kelimeden oluşmaktadır. Retro, kelime anlamıyla, geçmişe ait olan, geçmişle alakalı veya geçmişi kapsayan demektir. Retro-fütürizm ise geçmişin, gelecek öngörüsü anlamına gelmektedir.

Haliyle, Retro-Fütüristik bu anlayışa uygun, düşünce tarzını, çalışmaları ve tasarımları ifade eder. Geçmişte düşünen kişiler, bugünlerde tatilin nasıl olabileceğini hayal etmiş ve retro fütüristik turizm fikirleri ile dikkat çekmeyi başarmışlardır.

Retrofütüristik 5 Turizm Fikri

 

Uzay Kolonisi Tatili (1977)

Uzay Kolonisinde Tatil- 1977

1970’lerin sonlarında NASA, yıldız kolonizasyonunun bir sonraki büyük şey olacağından emindi. Bu sebeple, sanatçı Rick Guidice’i büyük ölçekli uzay yaşam alanları hakkındaki raporlarını göstermesi için görevlendirdi. Sanatçı, uzay madenciliği için kullanılacak kolonileri ilham verici bir şekilde tasarladı. Guidice, kenti son derece yeşil ve eğlenceli bir yer olarak tasarladı. Ancak, 70’li yıllardaki beklentiler, şu ana dek gerçekleşmiş değil.

Okyanus Ortasında Tatil Evi (1957)

retrofuturistik-turizm-fikirleri

Okyanus Ortasında Tatil-1957

Okyanus ortasında inşa edilmiş bu heybetli ev James R. Powers’a ait bir tasarım. Su seviyesinin altında, sualtı gözlem güvertesi var. Ayrıca, helikopter pisti ve yemek balkonu dikkat çeken diğer ayrıntılar.

Su ve hava araçları için en uygun park yerlerinin olduğu tatil evi modeli yapan Powers, eve ulaşabilmek için, araç fikirleri de veriyor. En iyi retro-fütüristik fikirlerden biri olmayı hak ediyor, ne dersiniz?

İlham Veren Retrofütüristik Turizm Fikirleri

Kruvaziyer Gemisi (1957)

retrofuturistik-turizm-fikirleri

Kruvaziyer Gemisi-1957

Denizi sevenler için oldukça ideal görünen bu araç, 1957’de  Frank Tinsley tarafından tasarlandı. Bilim kurgu çizeri Frank Tinsley’in amfibi aracı henüz turizm sektöründe kullanılmıyor.

Amfibi Kamp Aracı (1947)

Amfibi Kamp Aracı-1947

 

Endüstriyel tasarımcı Robert Zeidman, 2. Dünya Savaşı sırasında denizden çıkan deneysel araçları gördükten sonra bu “sivil amfibi aracı ”icat etti. Bu lüks 34 metrelik kamp aracında yerleşik bir bar, deniz ekipmanı alanı ve açılan bir dönüştürülebilir salon bölmesi var. Sürüş bölümünde, yolculuğu keyifli hale getirmek için TV izleme imkanı da, amfibi kamp aracının olanakları arasında yer alıyor.

İlgili Makale  Dünyadaki İlk Yerleşim Yerleri

 

Sualtı Tur Otobüsü (1932)

retrofuturistik-turizm-fikirleri

Sualtı otobüsü-1932

Sualtı otobüsünden okyanus harika görünüyor… Sualtı Tur Otobüsü, suyun dibinde paletleri sayesinde hareket edebiliyor. Fransız mucit, güvenliği de ihmal etmiyor. Yolcu bölmesi, zorunlu hallerde, alt taraftan serbest bırakılabiliyor.

Mucit, sualtı gezilerin gelecekte çok popüler olacağına inanıyordu, bu sebeple sualtı demiryolu da geliştirdi. Beklentisi gerçekleşmedi ama fikirleri oldukça ilgi çekici.

İşte, sizler için hazırladığımız en iyi retrofütüristik turizm fikirleri adlı listemiz, sizce en iyisi hangisi?