Sağlık Açısından Gerekli Tahıllar Hangileridir?

Sağlık Açısından Gerekli Tahıllar Hangileridir?

23 Eylül 2018 0 Yazar: admin

Sağlık açısından gerekli tahıllar hangileridir? Bu soru son zamanlarda en fazla sorulan biri haline geldi. Ensonbaski.com sizler için sağlıklı tahıllar konusunu araştırdı. Son zamanlarda, tahıllar kötü bir şöhrete kavuştu çünkü birçok insan, karbonhidratın kilo almaya sebep olduğunu düşünüyor. Aslında mesele o kadar da basit değil.

Sağlık Açısından Tahıllar Neden Gereklidir?

Bazı tahıllar, vücut için çok faydalı olurken, bazıları tam tersini yapacaktır. Önemli olan doğru tahıl türünü seçmektir. Vücudumuzun iyi çalışması için karbonhidratlar ve lif esastır ve tahıllar her ikisini de sağlar. Karbonhidratlar bize enerji verirken, lif kesinlikle kilo vermeye yardımcı olur. Lif pratikte sindirilemeyen bir karbonhidrattır, yani içerdiği gıdaların, aynı miktarda diğer karbonhidrattan daha az kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. Yüksek lifli gıdalar sizi daha hızlı doyurur ve iştahınızı bastırır, bu da onları kilo kaybı için mükemmel kılar. Başlamak için, aynı tanenin nasıl işlendiğine ve bunun nasıl anlaşıldığına bağlı olarak çok farklı özelliklere sahip olabileceğini bilmeliyiz. Sağlık açısından tüketilen tahılın sahip olduğu özelliklere bakmak gereklidir.

saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir

Tam tahıllar, rafine tahıllardan daha fazla lif, vitamin ve mineral içerir. Rafine edilmiş tahıllar, daha ince ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Ne yazık ki, rafine işlemi sırasında besin ve liflerinin çoğunu kaybeder.

Kilo verirken yüksek lifli tam tahılları seçmelisiniz, çünkü daha fazla vitamin ve minerale sahip olmasıyla daha sağlıklıdır.

Tahıllar Yüksek Lif İçerir

Vücudumuzun iyi çalışması için karbonhidratlar ve lif esastır ve tahıllar her ikisini de sağlar. Karbonhidratlar bize enerji verirken, lif ise kilo vermeye yardımcı olur.  Lif pratikte sindirilemeyen bir karbonhidrattır, yani içerdiği gıdaların, aynı miktarda diğer karbonhidrattan daha az kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. Lif içeriği yüksek olan yiyecekler sizi daha hızlı doyurur ve iştahınızı bastırır, bu da kilo kaybı için mükemmeldir.

İlgili Makale  En Ünlü Kiralık Katiller

Tahıl Çeşitleri 

Başlamak için, aynı tanenin nasıl işlendiğine ve bunun nasıl anlaşıldığına bağlı olarak çok farklı özelliklere sahip olabileceğini bilmeliyiz. Tam tahıllar, tohum, kepeği, ve endospermin tüm kısımlarını içerir. Bütün tahıl, rafine tahıllardan daha fazla lif, vitamin ve mineral içerir.

Rafine edilmiş tahıllar kepeği  çıkardı. Bu yüzden normalden daha ince ve yumuşak bir doku haline geldi. Ne yazık ki, rafine işlemi esnasında besin ve liflerinin çoğunu kaybeder.

Kilo verirken hangi tahıl türleri tüketilmeli

Genel olarak, düşük Glisemik İndeksli (GI) lifli, yüksek lifli tam tahılları seçmelisiniz, çünkü sahip olduğu daha fazla vitamin ve mineral ile çok daha sağlıklıdır. Sindirimi uzun sürdüğünden daha uzun süre tok kalmanızı sağlarlar.

Sağlık İçin Gerekli Tahıllar Listesi

Tahılların önemli bir bölümü, sağlıklı tahıllar olarak adlandırılır ve tüketilmesi tavsiye edilir. Hadi bunlara birlikte bakalım…

 

Bütün Yulaf

saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir

Yulaf, kalbi koruyan bir antioksidan olan Avenantramid çok yüksektir. Yulafdaki lif, beta-glukan lifidir. Çok fazla su emebiliyor. Bu sayede midenizde şişer, doluluk hissini arttırır. Genel olarak konuşursak yulaflar, kilo vermek  için harika bir besindir. Yulaf, kesinlikle sağlık açısından gerekli tahıllar arasında yer alır.

Esmer Pirinç

saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir

Kahverengi pirinç, birçok vitamin açısından zengindir. Antioksidanlar, magnezyum, fosfor, B grubu vitaminler içerir ve bu anlamda oldukça değerlidir.

Bütün Çavdar

saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir

Araştırmacılar, çavdarın, porsiyon başına diğer tüm tahıllardan daha fazla besine sahip olduğuna inanmaktadır. Standart tam buğdaydan 4 kat daha fazla lif, porsiyon başına 100 kalori içerir ve günlük önerilen demir miktarının yaklaşık% 50’sine sahiptir.

Tam Tahıllı Arpa
Arpa sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürmek için de mükemmeldir.

Karabuğday

Karabuğday, diğer tahıllardan daha fazla proteine sahiptir ve bu da vejetaryenler için son derece iyi bir protein kaynağıdır. Kan basıncını düzenlemek için önemli olan magnezyum da çok yüksektir. Ve tüm tahıllar gibi, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olması ile öne çıkmaktadır.

İlgili Makale  Dünyanın En Derin Gölleri Nerededir?

 Kinoa
saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir
Quinoa ve buğday, çölyak hastalığı ve gluten intoleransı olan kişiler için mükemmeldir. Kinoa protein bakımından da yüksektir ve B grubu vitaminler ile omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Kinoanın, düşük Glisemik İndeksi vardır, yani kan şekerinde büyük bir artışa neden olmaz.

 Mercimek

saglik-acisindan-gerekli-tahillar-hangileridir

Mercimek, eşsiz bir tahıldır çünkü protein ve lif bakımından oldukça zengindirler. Yağ oranı  düşüktür. Yavaş sindirilen bir besin olması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yarım fincan mercimek, 20 gram karbonhidrat ve 8 gram lif içerir. Kırmızı mercimek, sağlıklı tahıllar arasında yer almaktadır.

Uzak Durulması Gereken Tahıllar

Rafine edilmiş tahıllar, uzak kalmak isteyeceğiniz ürünlerdir. Sadece kalori içerirler ve herhangi bir besleyici  özellikleri yoktur.

Pirinç

Pirinç

Beyaz pirinç, kalorisi yüksek, rafine bir karbonhidrattır.  Çok yüksek bir GI değerine sahiptir, bu yüzden yemekten hemen sonra şekere dönüşür ve sadece kısa bir süre için sizi doyurur. Sonrasında açlık krizi yaşamanıza sebep olur.

Buğday

Buğday, bir süper yiyecek olarak da adlandırılabilir. Kilo almak için bir süper yiyecek!

Buğday, bir süper nişasta olan amilopektin A‘yı içerir. Buğday ürünleri kalorilerde çok yüksektir, çok yüksek bir GI değerine sahiptir ve tam buğday ürünleri de dahil olmak üzere çok bağımlılık yaparlar. Araştırmacılara göre, sadece 2 dilim kepekli ekmek, kan şekerinizi 2 yemek kaşığı sofra şekerinden daha fazla yükseltiyor.

Kuskus

Kuskus tam bir tane gibi görünür ama gerçek şu ki rafine buğdaydan çok farklı değildir. Sadece kalori sağlamaktadır.

Sağlık açısından gerekli tahılları hangileridir adlı makalemizde, özellikle tüketilmesi gereken ve uzak durulması gereken tahılları sizler için derledik. Umarım, faydalı bulmuşsunuzdur.

Kaynak:1