Starship Kargo 2021 Yılında Faaliyete Başlıyor

starship-kargo-2021-yilinda-faaliyete-basliyor

Starship Kargo 2021 Yılında Faaliyete Başlıyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu, uzay taşımacılığı şirketi SpaceX yeni uzay aracı Starship’i tanıttı. Şirket, Starship uzay aracının kargo taşımacılığı yapacağını ve 2021 yılında ticari uzay uçuşlarına başlayacağını duyurdu.

Starship 100 Ton Taşıma Kapasitesine Sahip

Çılgın girişimci ve mucit Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan, uzay taşımacılık şirketi SpaceX sürekli gündemde yer almayı başarıyor.

Tekrar kullanılabilir roketler konusunda çalışan şirket, yeni uzay aracı Starship’i tanıttı.

Şirket, insanlı bir uzay aracı olan Starship’i 2023 yılında Ay’ın etrafına ve daha sonraki yıllarda ise Mars’a göndermeyi planlıyor.  Uzay kargolarını taşıması planlanan Starship için belirlenen ilk uzay uçuşu ise, 2021 yılında… Starship uzay taşımacılığı alanında çığır açacak özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Starship İçin Nihai Hedef Mars

SpaceX Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller, Jakarta Asya Pasifik Uydu Konferansı’nda Starship projesini anlattı.

Jonathan Hofeller, Starship uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu’na, kargo ve yolcu taşıyacağını anlattı.  Starship, kargonun yanı sıra yaklaşık 100 insan taşıma kapasitesinde olacak.  Ayrıca uzay aracı 100 ton yük teslimatı yapabilecek. Bu ise Mars’a mürettebatlı görevler konusunda bir fırsat sunacak.

starship-kargo-2021-yilinda-faaliyete-basliyor
Elon Musk, 1971 Güney Afrika doğumludur. Kanada ve ABD vatandaşı olan Musk, SpaceX dışında Paypal ve Tesla’nın da kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Bilindiği gibi Elon Musk insanlığın gezegenimize çok fazla zarar verdiğini düşünüyor. Bu sebeple, yeniden kullanılabilir roketler imal ediyor. Ancak Elon Musk’a göre her ne olursa olsun, uzun vadede insanlık varlığını devam ettirmek için mutlaka Mars’ta yaşamanın bir yolunu bulmak zorunda. Bundan dolayı, SpaceX tarafından üretilen Starship için nihai hedef Mars, ve bu kimseyi şaşırtmıyor. 

 

 

İlgili Makale  Ünlü Robot Asimo Emekli Oldu

SpaceX adına konuşan Jonathan Hofeller, ticari uçuşlardan önce, birkaç test uçuşu yapılması gerektiğinin altını çizdi.  Yapılacak olan testler, yeniden iniş sistemi ile şirketin mottosu olan yeniden kullanılabilirliği kapsıyor.

Jonathan Hofeller, Starship ile ilgili olarak net konuştu,   “Hedefimiz 2020 yılının sonu veya 2021 yılının başında, Starship’i uzay uçuşlarına hazır hale getirmek. Müşterilerimizin ürünlerini en kısa sürede yörüngeye ulaştırmak.”

SpaceX’in bu büyük hedefi için önünde çok uzun zaman yok, bakalım Starship uzay kargoculuğu konusunda beklentilere yanıt verebilecek mi? Ancak işin başında daima imkansızı hayal eden Elon Musk varsa, hedefin güçlüğü bizce göz ardı edilebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.