Tarihe Geçen Son Derece Garip 10 Kişi

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Tarihe geçen son derece garip 10 kişi. Tuhaf insanlar her yerde bulunabilir. Bazıları diğerlerinden daha fazla tanınır, internet bu konuda epey avantaj sağlamaktadır. Ancak internetin olmadığı dönemlerde yaşayan garip kişiler de mevcuttu. Tarihe geçen son derece garip 10 kişi, belki daha önce duymadığınız türden ilginç kişilerin bir listesi.

Tarihe Geçen Son Derece Garip 10 Kişi

Bazılarını duymamış olsak da oldukça tuhaf insanlar yaşamıştır. Tarihe geçen son derece garip 10 kişi adlı listemizde, yamyam, yıldırım adam, sakallı kadın ve başka garip kişileri bulabilirsiniz…

 

Roy Sullivan

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Roy Sullivan, Virginia’daki Shenandoah Ulusal Parkı’nda, 1983’te 71 yaşında ateşli silah yaralanmasından öldü.

Buraya kadar hiçbir şey olağandışı değil. Ancak tuhaf olan, şudur: Roy Sullivan, bir çok defa yıldırım çarpması nedeniyle Guiness Rekorlar’ında yer aldı! O kelimenin tam manasıyla bir “yıldırım adam”…

(İlginizi çekebilecek başka bir makale:10 Garip Bilim Deneyi)

 

İlk kez 1942’de yıldırıma maruz kalan Roy Sullivan, daha sonra ise; 1969, 1970, 1972, 1973,1976 yıllarında da onu yıldırım çarptı. Son derece düşük bir olasılık olan bu olay 1977’de Roy Sullivan’a bir kez daha kendisini hatırlattı. Bununla beraber bu sıra dışı adam,  kendisini çocukken de yıldırım çarptığını fakat ispat edemeyeceği için iddia etmediğini açıklamıştır.

Norton I

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Joshua Norton, San Francisco, bir vatandaşdı. 1859’da kendini Amerika Birleşik Devletleri İmparatoru ve Meksika’nın koruyucusu ilan etti!

Bu sıra dışı adam, 1860 yılının Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’ni feshetti!

Bunlarla yetinmeyen Norton, 1869’da hem Demokrat Parti’yi hem de Cumhuriyetçi Parti’yi kapattığını açıkladı.

ABD Başkanı Abraham Lincoln’u görevden alması ve diğer pek çok uygulaması ciddiye alınmamıştır. O bir mecnun olarak görülmüş, ABD’nin ilk ve son İmparatorudur.

Adam Rainer

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Rainer, tarihte hem cüce hem de dev olduğu kaydedilen tek kişidir. Adam Rainer, Avusturya’da doğdu. 1917’de orduya katılmak istediğinde boyunun kısa olduğu gerekçesiyle geri çevrildi.

18-19 yaşlarında kısa olan Rainer, hipofiz tümörü nedeniyle aşırı bir büyüme gösterdi. 1930 boyu 2 metreye ulaşmıştı. Ancak boyu uzamaya devam ediyordu. 1950 senesinde öldüğünde boyu 2,33 cm olmuştu. Boyunun uzunun olması nedeniyle dikkat çeken Rainer, esasen hem bir cüce hem de bir dev olması sebebiyle son derece ilginç bir kişidir.

Lina Medina

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

1939’da Peru’da fakir  adam 5 yaşındaki kızını şehirdeki hastaneye getirdi. Kızda aylar önce çok garip bir tümör oluşmuştu! Yerel batıl inanç, bölgenin kötü tanrısının kızın içinde uzun bir yılan büyüttüğünü ileri sürdü. Bu yüzden anne babası kızlarını yerel şifacılara götürdü. Yerel şifacılardan çare bulamadıktan sonra gerçek bir doktora gitmeye karar verdiler.

İlgili Makale  10 Garip Bilim Deneyi

Gonzalo Lozada, ‘ona’ sezaryen yapan doktordu. Doktor, X Rays ile muayene etti ve küçük kızın hamile olduğunu öğrendi. Doktor yetkilileri aradı ve babası çocuk istismarı suçundan hapsedildi, ancak kısa bir süre sonra delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı. Bundan 79 yıl sonra bile, babanın adı bilinmemektedir.

Bu küçük kızın adı Lina Medina ve 14 Mayıs 1939’da beş yaşındaydı ve  tarihin en genç annesiydi.

Lina hala Peru’da Chicago Chico (Little Chicago) adında küçük bir kasabada yaşıyor.

Julia Pastrana

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

 

Ünlü doğa bilimci Charles Darwin, “dikkat çekici derecede güzel bir kadın” olduğunu söyledi. Yüzü ve vücudu düz siyah saçlarla kaplıydı.O hipertrikosisterminalis adı verilen bir genetik bozukluk yaşadı. Kulakları ve burnu olağandışı büyüktü ve dişleri düzensizdi. İkinci durum, gingival hiperplazi adı verilen nadir bir hastalıktan kaynaklandı. Bu, sakallı, bıyıklı kadın kesinlikle dünyanın en ilginç 10 insanı arasına girmeyi hak ediyor.

Julia, 1834’te Meksika’nın Sinaloa eyaletinde doğdu. Daha sonra, Theodore Lent onu Amerika’da keşfetti ve onu evlendirmeye ikna etti. Julia Pastrana  “Dünyadaki en çirkin kadın” olarak adlandırıldı. Fakat buna rağmen tatlı bir şarkı söyleme sesi, müzik ve dans için yeteneği vardı ve üç dil konuşabiliyordu.

Julia 25 yaşında Lent’ten hamile kaldı. Çocuk annesi gibi kıllı doğdu ama birkaç saat sonra öldü. Gebeliğin doğumsal komplikasyonlarından dolayı Julia’da 5 gün sonra öldü.

Carl Tanzler

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Tanzler, Amerika’ya taşındığında, Florida’da Denizcilik Hastanesinde çalışmaya başlayan ellili yaşlarda bir adamdı. 1930’da, 22 yaşında bir Kübalı kadını tedavi olmak üzere hastaneye geldi. Adı Helena Hoyos’du ve doktor Tanzler, umutsuzca ona aşık oldu.

Carl onun sevgisini fark etti ama bildiğimiz kadarıyla, karşılık vermedi. Tüberküloz hastası olan kadını kurtarmak ,için mücadele eden doktor Carl Tanzler olumlu netice alamadı. Tanzler’in tüm çabalarına rağmen Hoyos, 1931 yılının Ekim ayında ailesinin evinde öldü. Bu hekimin, Tarihe geçen son derece garip 10 kişi listesine girmesi için ne gerek var sorusu haklı bir sorudur!. Ancak saplantılı bir aşığın yapmayacağı şey yoktur.

 

1933 Nisan’ında bir gece, Tanzler, aşık olduğu kadının bedenini mozole’den çıkardı ve evine taşıdı. Cesedin kemiklerini telle bir araya getirdi ve yüzünü cam gözlerle taktı. Cilt parçalandığında, onu balmumu içine batırılmış ipek bir bezle değiştirdi. Saçlar saç derisinin dışına çıktığında, Tanzler Hoyos’un saçından bir peruk yarattı ve mücevherlerini taktı, çoraplarını, ve eldivenlerini giydirdi. Tanzler ayrıca kokuyu maskelemek için bol miktarda parfüm ve koruyucu madde kullandı.

İlgili Makale  Dünyanın En Zeki Çocuğu Laurent

Ekim 1940’ta, Elena’nın cesedi eninde sonunda keşfedildi. Tanzler tutuklandı ve gözaltına alındı. Psikiyatrik olarak incelendi ve zihinsel olarak yetkin bulundu ancak serbest bırakıldı. Onun saplantısından ayrı olarak, Tanzler, Hoyos’un yaşam boyu bir efsanesini yaratmak için bir ölüm maskesi kullandı ve ölümüne kadar onunla yaşadı.

Gottfried Knoche

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

1837’de Freiburg Üniversitesi’nde tıp eğitimi alan bir Alman idi. 1840’da La Guaira’da kurulan Venezuela’ya göç etti ve 1854’te Caracas Çocuk Hastanesi’ni kurdu.

Knoche, organları çıkarma gereği duymadan aniden mumyalaşmaya neden olan bir iksir geliştirdi.

 

1869’da Jose Pérez adında bir asker zatürre’den öldü ve onun cesedi doktor Knoche tarafından mumyalandı.  Askere ait mumyayı ofisteki kapısına koydu ve daha sonra çiftliğinde bulunan aile türbesinin girişinde koruyucusu oldu.

Zamanının ünlü bir politikacı olan Tomas Lander, ailesinin isteği doğrultusunda mumyalandı. Knoche mumya sergisi açtı fakat doktor Gottfried Knoche’nin bu sergisi 1884’te sona erdi.

Tarihe geçen son derece garip 10 kişi, listesinde yer alan Konoche, ölmeden önce, kendisine ve akrabalarına iksir formülü hazırladı ve 1901’de bir kez mumyalandı, ancak kalıntıları kayboldu.

Gloria Ramírez

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Gloria’nın iki çocuğu vardı ve ev hanımıydı. 1963’te doğdu ve 1994’te öldü. Ölümünün garip koşullarından dolayı, zehirli kadın olarak adlandırıldı.

1994’ün bir akşamında, gelişmiş kanser ve taşikardi etkilerinden dolayı hastane acil servisine girdi. Bir hemşire kolundan kan çekmeye çalıştı ama tüpden çıkan amonyak benzeri bir koku başını döndürdü ve sonra bayıldı. Onun yerini alan hemşire Gloria’nın kanının farklı renkli parçacık içerdiğini belirtti. İkinci hemşire de bayıldı. Tüm acil servis hastalarına, otoparka taşınmaları emredildi. Ramirez kanser ile ilgili böbrek yetmezliği nedeniyle öldü.

Ramirez öldükten iki ay sonra, cesedi otopsi ve defin için serbest bırakıldı. Kalbi kayıp olduğundan ve organlarının çoğunun fekal madde ile kontamine olduğundan ölüm sebebini belirlemek imkansızdı. O bu dünyadan kötü bir şekilde ayrıldı.

Li Ching Yuen

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

Harika, güzel, gizemli ve tuhaf, Çin’i tanımlayan dört geçerli sıfat. Tarihe geçen son derece garip 10 kişi listemizdeki bir sonraki kişi, eski bir fantezi kitabından çıkmış gibi görünen bir adamdan geliyor, onun adı Li Ching Yuen ve en çok yaşayan adam olduğu iddia ediliyor, inanılmaz sayı 197 veya 256 yıl…

İlgili Makale  Retrofütüristik Turizm Fikirleri

Bununla birlikte, Yuen’in uzun ömürlülüğüne dair kesin bir kanıt yoktur. Yuen, 1736’da doğduğunu iddia ederken, tartışmalı kayıtlar 1677’yi öneriyor. Gerçek doğum tarihi belirlenemedi.

On yaşındayken Çin’in her yerinde otlar topladı. İlk 100 yılının geri kalanında bunu yapmaya devam etti. Sırrı sorulduğunda, Li Ching-yuen cevap verdi: “Sessiz bir kalbi saklayın, kaplumbağa gibi oturun, bir güvercin gibi yürüyün ve bir köpek gibi uyuyun.”

Bazıları 23 karısını gömdüğünü,söylediler. 1933 yılında Chengtu Üniversitesinden Profesör Wu Chung, Çin İmparatorluğu’nun 1827’de Li Ching’in 150. yaş gününü kutladığını ve onun 256 yaşında olduğunu kaydetti. 1827 yılında 150 yaşında ise, 106 yıl sonra yani 1933 yılında, 256 oluyor. Söylemesi kolay da insan yine de inanmakta zorlanıyor.

Dorangel Vargas

tarihe-gecen-son-derece-garip-10-kisi

 

Dorangel Vargas, Tarihe geçen son derece garip 10 kişi listemizdeki belki de en garip kişi, zira o bir yamyam.

San Cristóbal, Venezuela. Gün 12 Şubat 1999. Sivil Muhafız memuru bir acil çağrıya katıldı. İki erkek bir nehrin yakınlarındaki bir parkta insan kemiklerini buldu. Polis geldi ve diğer altı kişinin kalıntılarını da buldular: eller, ayaklar ve kafalar.

Mekânın etrafındaki soruşturmalar, polisleri çıldırmış bir adamın yaşadığı fakir küçük bir eve götürdü. Adamı ilk sözlerinin ardından karakola götürdüler: “Erkeklerin etleri kadınlardan daha iyi. Kadınları yemek, çiçek yemek gibidir ”. Bu ürpertici ifadesiyle esasında cinayetlerin nedenini de ortaya koyuyordu.

Bu adam 1957 doğumlu Dorangel Vargas’dı ve şu anda bir Venezüella hapishanesinde. Paranoyak şizofren teşhisi konulmuştur.

O yıl Ulusal televizyonda yayınlanan röportajda cinayetlerinin ayrıntılarını verdi. Çok hassas ve sıkı bir şefti, özellikle yediği insanın besinsel içeriği hakkında endişeliydi. “Ben asla şişman adamları öldürmedim, çok fazla kolesterol alabilirdim.” şeklinde kan donduran ifadesine ek olarak, yemek pişirirken: “Etleri yıkamak ve baharatı çok iyi karıştırmak zorundasınız,dilleri ile güveç, gözleri ile çorba yapın.” diyerek tavsiyede bulunmayı ihmal etmiyordu.

 

Dorangel Vargas, pişman olup olmadığına ilişkin soruya ise, ”  Herkes komşum Manuel’in iyi bir insan olduğunu söylüyordu. Ben eğer, o iyi biriyse eti lezzetli olmalı diye düşündüm. Onun etinden “empanadas” ı (Venezüella yemeği) hazırladım ve diğer komşularıma dağıttım. Ben tıpkı kilise görevlilileri gibi iyi bir şey yaptım: yemeğimi paylaştım. Pişman mıyım? Hayır, çünkü insan etini severim.”

Cezaevinde bir gazeteciye sadece dışarı çıkıp insanları yemek istediğini söyleyen Vargas’ın 1995-1999 arasında yaklaşık 40 kişiyi öldürüp yediği tahmin edilmektedir.

 

Kaynak: www.wonderslist.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.