Türkiye 2019 Arama Trendleri

Türkiye 2019 Arama Trendleri

2 Ocak 2020 0 Yazar: admin

Türkiye 2019 arama trendleri, yıl boyu neler konuştuğumuzu ortaya koyması bakımından önemli. Google’da 2019 yılında hangi olayları ve kişileri konuştuk, işte listemiz…

 

İstanbul Seçim Sonuçları 2019

Türkiye 2019 Mart ayında yerel seçim yaptı. Ancak, Ankara, İstanbul başta olmak üzere, iktidar partisi büyük şehirleri kaybetti. İktidar, bu yenilgi sebebiyle, kazanan CHP’ye çeşitli suçlamalar yöneltti.

Bunun üzerine İstanbul seçimlerinin iptaline ve tekrarlanmasına giden süreç başlamış oldu. 29 Haziran 2019’da yapılan seçimde Ekrem İmamoğlu, bu kez 800 bin farkla (ikinci kez) kazanmayı başardı. Geride bıraktığımız yılda, İstanbul seçim sonuçları 2019 tüm Türkiye tarafından çokça arandı.

 

Ekrem İmamoğlu

 

31 Mart 2019 gecesi, “ Ben kimsenin hakkını yemem; kimseye de hakkımı yedirmem” sözüyle sakin ve kararlı bir lider profili çizdi. Seçim iptal edildi. Yeniden seçimlere gidilirken de, tahriklere karşı hazırlıklıydı.

23 Haziran 2019 seçimlerinin ardından, iktidar, “seçimi kazandılar ama onlar topal ördek olacaklar” dedi ve bunun gereğini yapmak için şartlarını zorlamaya başladı. Ekrem İmamoğlu ise, halkla iletişimini asla kaybetmedi, hala, “ adamı çalıştırmıyorlar” görüşü hakim ve bu Ekrem İmamoğlu için büyük avantaj oluşturuyor.  İktidarın stratejik hataları, onu beklenenden erken bir şekilde büyütüyor. Son olarak, iktidarın Kanal İstanbul adlı projesine yaptığı yerinde eleştirilerle, kamuoyu desteği görmeyi başardı.

 

YSK

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra, daha önce yaşanmayan bir hadise cereyan etti. YSK seçimlerin yenilenmesine ve sadece İstanbul’da yenilenmesine karar verdi. İktidar lehine aldığı kararlarla tepki çeken, YSK Türkiye 2019 arama trendleri arasında yer aldı.

 

Google Türkiye Arama Trendleri 2019

 

Geleceğe Nefes

11 Kasım 2019’da 11 milyon fidan dikme projesi, vatandaşlar tarafından oldukça ilgi gördü ve Google’da en fazla arananlar arasında yer buldu.

İlgili Makale  Çin Yapay Yıldız Üretmeyi Başardı

 

Deprem

Deprem, İstanbullular tarafından asla, unutulamıyor. 27 Eylül 2019’da merkez üssü Silivri olan, 5,8’lik deprem, herkesi sokaklara döktü. 100’den fazla binada hasar oluştu. Depremden sonra, gerekeni yapacağız, diyen yetkilileri gördük. Sonra, sonrası iyilik, güzellik!

 

Sigara Fiyatları

Kullandığım sigara, 9,5 TL idi. Mart 2019 seçimlerinden sonra, 11,5 TL oldu. 23 Haziran’dan sonra ise 14,5 TL. Tabi sadece benim içtiğim sigaraya değil tüm sigaralara, 3 ayda ortalama 5 TL zam geldi. Bugünlerde yine sigaraya zam geleceği konuşuluyor.  Sigara fiyatları, Türkiye 2019 arama trendleri arasında öne çıkıyordu.

 

 Dolar Kuru

Yaptığı iş ne olursa olsun, 2019’da dolardan bahsetmeyen var mıydı? Ne konuşuyorsak, Google’da onu arıyoruz.

Askerlik Son Dakika

Askere gidemeyen kişilerin bedelli askerlik beklentisi, sürekli bir hal aldı. Bu sebeple, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, askerlik sistemini değiştireceklerini ve üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu süre içerisinde, askerlik son dakika tarzında aramalar oldukça arttı. Askerlik sisteminde köklü değişiklikler yapıldı. Birçok başka değişikliğin yanı sıra, Bedelli Askerlik kalıcı hale getirildi.

 

2019 Yılında Türkiye’de Google Aramaları

EYT

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, internette sıklıkla arandı. İş aradığında yaşlı, emekli olmaya gelince genç olan bu insanlar, seslerini duyurmak için her şeyi yaptılar. Sonunda, Cumhurbaşkanı, “ Seçim kaybetsem de yokum” dedi. Konu iktidar için şimdilik kapandı ama EYT’lilerin mağduriyeti elbette bitmedi.

 

İstiklal Marşı 10 Kıta

Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaya başlanan Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışma programında, sorulan soru, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının merak edilmesine sebep oldu.

 

Notre Dame Katedrali

15 Nisan 2019’da Notre Dame Katedrali’nin çatısında çıkan yangına, bizler de duyarsız kalamadık.

 

Emine Bulut

 

İlgili Makale  Çin Malı “Lazer Silahı”

2019 yılının arama trendleri arasında Emine Bulut da var.

18 Ağustos 2019’da Kırıkkale’de ayrıldığı kocası tarafından öldürülen Emine Bulut, hepimizin vicdanına dokundu.  Emine Bulut, “ Anne ne olur ölme” diyen kızının gözleri önünde, ölmek istemiyorum, diyerek öldü. Kadın cinayetleri ise, devam ediyor. Bazen bir vahşet sonrası büyük sözler söyleniyor ve ardından hemen unutuluyor.

 

Neslican Tay

Kanserle olan mücadelesi sebebiyle tanınan Neslican Tay, 20 Eylül 2019’da hayatını kaybetti. 2018 yılında kanserden bir bacağını kaybeden fakat “ ben bir bacaktan ibaret değilim, daha fazlasıyım” diyerek, umudunu kaybetmeyen Neslican, sosyal medyada popüler oldu. Neslican Tay, kanseri 3 kez yendi ama 4. Defa nükseden hastalık sebebiyle vefat etti.

 

Tarık Ünlüoğlu

1 Ekim 2019’da Tarık Ünlüoğlu, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı dizide rol alan 62 yaşındaki oyuncu, Türkiye 2019 arama trendleri arasında yer aldı.