Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

26 Aralık 2019 2 Yazar: admin

Türkiye’de kışın gezilecek yerler, bir hayli fazladır. Ülkemiz, bizlere dört mevsim tüm güzellikleri cömertçe sunmaktadır. Türkiye’de kışın gezilecek tatil yerleri konusunda sizler için bir liste hazırladık. Ülkemiz yaz aylarında nasıl güzelse kış aylarında da güzel, bu sebeple  türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler konusunda seçim yapmak oldukça zor.

 

Türkiye’de Kışın Gidilecek Tatil Yerleri

 

1-Uludağ

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Uludağ

 

 

Kış tatili denince ülkemizde ilk olarak akla Uludağ gelir. Bursa Uludağ, her seviyeye uygun kayak pistleri ile yıllardan beri Türkiye’de kışın gezilecek yerler listesinde mutlaka kendisine yer bulmayı başarıyor. Uludağ’a ilk otel 1933’te; ilk teleferik ise 1963’te hizmete açılmıştır. Yıllar içerisinde, Uludağ’a rakipler çıksa da o zirvedeki yerini hep korumuştur.

 

2- Kartalkaya

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Kartalkaya

Bolu Köroğlu Dağları’nın zirvesinde bulunan Kartalkaya, Bursa Uludağ’a alternatif olmayı başarmıştır. Tıpkı Bursa gibi İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı sebebiyle popüler olan Kartalkaya’da 21 adet kayak pisti bulunmaktadır. Toplam pist uzunluğu ise 40 metredir.

3- Erciyes

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Erciyes Kayak Merkezi

 

Sönmüş volkanik bir dağ olan Erciyes, kışın oldukça ziyaretçi çeken bir yerdir.

Erciyes Dağı’ndaki Tekir Yaylası, Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Kayak mevsimi, Kasım ile Mayıs arasında toplam 6 ay devam etmektedir. Ayrıca, dağda, çok sayıda piknik ve mangal alanı da mevcuttur.

4- Abant Gölü

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesi sınırları içinde yer alan,  yaklaşık 1300 metre yüksekliğe sahip bir tabiat harikasıdır. Abant Gölü’nü özel kılan ise, çevresinin tümüyle tabiat parkı olarak koruma altına alınmış olmasındandır. Abant etrafında yürüyüş yolu olduğu gibi,  dört adet piknik alanı da vardır.

Türkiye’de kışın gezilecek yerler için bir alternatif olabilir mi? Eğer aklınıza yatmadıysa listemize göz atmaya devam ediniz.

İlgili Makale  Dünyanın Farklı Yerlerindeki Çocukların Favori Oyuncakları

 

5- Yedigöller Milli Parkı

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Yedigöller Milli Parkı

 

Yedigöller Milli Parkı, Bolu’da yer alan tatil rotalarından biridir. 1965’te milli park ilan edilen Yedilgöller, adını içerisinde bulunan, toplam 7 adet heyelan gölünden almaktadır.  Kayın ağaçlarının arasında, muhteşem kartpostallık görüntüler sunan, Yedigöller Milli Parkı, kesinlikle Türkiye’de kışın gezilecek yerler arasındadır.  Ancak, soğuktan hoşlanmayanlar için farklı önerilerimiz de var.

 

6- Afyonkarahisar

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Afyonkarahisar Kaplıcaları

Kışın kaplıca tatili yapmak isteyenler için, ülkemiz yine fazlaca imkan sunuyor. Başka kentlerimizde de şifalı sular mevcuttur ama Afyon, termal sularıyla en fazla öne çıkan kentimizdir. Özellikle eklem ağrılarından şikayet edenler, Afyon termal otellerinde tatil yaparak, yenilenip, dinlenebiliyorlar.

 

Türkiye’de Kış Aylarında Gezilecek Yerler

 

7 – Eskişehir

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Eskişehir

 

Türkiye’de kışın gezilecek yerler arasında tercih edilen Eskişehir, geleneksel ile modernin bir karışımıdır. Porsuk Çayı’nda yapılabilecek gondol sefası ve kanal boyunca yapılacak yürüyüşler, kafelerde çay keyfi yapılabilmesi, kenti öne çıkarıyor. Bununla beraber, soğuk havada dışarıda daha az vakit geçirmek isteyenler, Balmumu Heykeller Müzesi’ni ziyaret edebilirler. Ardından yeniden temiz hava almak için, Kentpark ve Şelale Park gezilebilir.  Eskişehir’e gidildiğinde adeta bir açık hava müzesini andıran Odunpazarı’nı görmemek olmaz.

 

8- Sapanca

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Sapanca

Sakarya sınırları içerisinde yer alan Sapanca,  konumu itibariyle, günübirlik tatiller için oldukça ideal bir yerdir.  Saklı bir cennet olan Sapanca kış aylarında çok fazla tercih ediliyor. Sapanca Gölü, kışın ziyaretçilerine tam manasıyla görsel bir şölen sunuyor. Tabiatla iç içe ve aynı zamanda göl kenarında harika bir kış tatili yapmak isteyenler için Sapanca harika seçim olabilir. Ancak, her mevsimi ayrı güzel olan türkiye’de kış aylarında gezilecek yerler konusunda da başka pek çok seçenek mevcuttur.

İlgili Makale  Dünyanın En Derin Gölleri Nerededir?

 

Türkiye’de Kışın Gidilecek En Güzel Yerler

 

9- Yalova

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Yalova – Türkiye’de kışın gezilecek yerler

Kış aylarında tatil seçeneklerinden biri de Yalova’dır. 1995 yılında, il statüsüne yükselen Yalova, 6 ilçe ve 14 belediyeye sahiptir. Özellikle İstanbul’a olan yakınlığıyla kısa süreli tatiller için çokça tercih edilmektedir. Mükemmel yürüyüş rotalarına sahip olan kenti, Mustafa Kemal Atatürk’ün de çok sevdiği bilinmektedir. Hikayesiyle akıllara kazınan Yürüyen Köşk bu kenttedir.

Ancak, Yalova’nın kış aylarında tercih edilmesinin sebebi sadece bunlar değildir. Yalova, termal otellerde şifa bulmak isteyen kişilerin uğrak noktası olmaktadır.

 

10- Doğu Ekspresi İle Kars Seyahati

turkiyede-kisin-gezilecek-yerler

Doğu Ekspres İle Kars Seyahati

 

Doğru Ekspresi ile Kars seyahati, kış aylarında alternatif tatil arayanlar için oldukça idealdir. TCDD Doğu Ekspres ile Ankara’dan Kars’a keyifli bir tren yolcuğu yapmak mümkündür. Bu konuda konaklama dahil, hizmet veren firmalar vardır.

İliç, Kemaliye, Erzincan ve Erzurum’da mola veriliyor. Trenin hareket saatine kadar, yolcular mola noktalarını gezebiliyorlar. Üçüncü gün, Kars’a ulaşan yolcular, firmanın anlaşmalı olduğu otelde 1 gece kaldıktan sonra, havayoluyla geri dönebiliyorlar. Kars’ta firmanın sunduğu hizmet alınabilir, bunlar genellikle Çıldır Gölü gezisi, Ani Harabeleri turları olmaktadır. Bununla birlikte, kış vakti Kars’a giden kişilerin, kaz eti yemeden geri dönmesi,  bence hata olacaktır.

 

Türkiye’de kışın gezilecek yerler adlı listemizde 10 farklı fikri sizler için derledik. Karar elbette sizin.