Uçan Balina Tıp Dünyasında Heyecan Yarattı

Uçan Balina Tıp Dünyasında Heyecan Yarattı

18 Mayıs 2019 0 Yazar: admin

Uçan Balina  Tıp Dünyasında Heyecan Yarattı

Hong Kong Şehir Üniversitesi’ndeki bilim insanları, insan vücudu içinde hareket edebilen milimetrik bir robot geliştirdi. Bu robot, vücudun hastalıklı bölgesine doğrudan ilaç bırakabiliyor. Özellikle kanser tedavisinde büyük katkısı olacağı tahmin edilen robotlar, ‘Uçan Balina’ olarak adlandırılıyor.

Uçan Balina Tıp Dünyasında Heyecan Yarattı

Teknolojideki akıl almaz gelişmeler, tıp bilimine de olumlu yansıyor. Teknoloji hep olumsuz yönleriyle ele alınsa ve bu yüzden eleştirilse bile, teknolojisinin teşhis ve tedavi konusunda, tıp bilimine olumlu katkısı inkar edilemez bir gerçek. Bilim insanları, son olarak, insan vücudu içinde hareket edebilen, milimetrik boyutlarda bir robot geliştirdiler. Bu robot, insan vücudunda, hastalıklı bölgeye giderek ilaç bırakabilecek. Kanser hastalıklarında, tedavinin başarı oranını ciddi bir ölçüde arttırması beklenen, bu robotlar bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. Uçan Balina adı verilen, minik robot, hedeflenen kanserli hücrelere doğrudan ilaç verilmesi bakımından oldukça işlevsel.

 

Uçan Balina’nın Yapısı

Uçan Balina adı verilen milimetrik robot, kanatları ve kuyruğu olan bir cihaz olarak imal edildi. 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla üretilen robotun, kanatları açılıp kapanıyor, kanda hareket etmesi de bu sayede mümkün oluyor.

Uçan Balina’nın kanatları, ışığa duyarlı hidrojel ihtiva ediyor, kuyruğu ise, kardiyomiyosit, yani kalp kası hücreleri…

Kuyrukta yer alan kalp kası hücreleri,  kuyruğun esnek olmasını sağlıyor.  Kanatlarda hidrojel kullanılması ise, doğrudan cihazın çalışması için gerekli bir ayrıntı.

Uçan Balina Nasıl Çalışıyor?

Hong Kong Şehir Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen Uçan Balina’nın çalışması şu aşamalara bağlı olarak gerçekleşiyor;

  • Vücutta var olan kanserli hücre, kızıl ötesi ışıkla aydınlatılıyor.
  • Uçan Balina bu bölgeye yönlendiriliyor.
  • Uçan Balina, kanatlarında bulunan ışığa duyarlı hidrojel sayesinde, kanatlarını sıkıştırıyor.
  • Kuyruk, kanatların bu gücüne karşılık veremiyor.
  • Böylelikle, robot Uçan Balina bir süre hareketsiz kalıyor ve bulunduğu bölgeye ilaç bırakıyor.
İlgili Makale  Dünyanın En Ünlü 10 Bilim Kadını

 

Testler sonucu robot Uçan Balina istenen başarıya ulaştı. Bununla beraber, bilim insanları, kanatların ayrı ayrı bükülmesi için çalışmaya devam ediyor. Kanatların ayrı ayrı bükülmesi, robotun hareket kabiliyetini arttıracak, bu ise robottan maksimum verim alınmasını sağlayacak.