Ünlü Robot Asimo Emekli Oldu

Ünlü Robot Asimo Emekli Oldu

29 Haziran 2018 0 Yazar: admin

Ünlü robot Asimo emekli oldu. Honda’nın efsane olan robotu Asimo, şirket tarafından emekliye ayrılıyor.Dünyanın en popüler robotu olan Asimo’nun emekliye ayrılmasıyla bir dönem sona ermiş olacak. Adını bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’dan alan Asimo, 2000’li yıllara damgasını vurdu ve gelişimi merakla takip edildi. Ancak artık o sıradan bir robot, zira dönem pizza yapan robotlar gibi zanaatkar robotların. Bununla beraber yapay zeka, sanal gerçeklik gibi konularla kafayı bozmuş olanlar için sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Hem yeni ve çok daha maharetli- iş güç sahibi- robotlar tasarlanıyor, hem de “sıkılanlar” için sanal ülke alternatifi sunuluyor.

Ünlü Robot Asimo Emekli Oldu

Adını bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’dan alan Asimo, 2000 yılından bu yana gelişim aşamasındaydı. İnsansı robotların en ünlüsü olan Asimo, fuarlarda defalarca haber konusu oldu. Honda firmasının emekliye ayırdığı popüler robot geliştirmelere rağmen yine de yapay zeka kültüyle bağdaşmayan bir düzeydeydi. Her ne kadar hareketleri, yürüyüşü sorunsuz olsa da kısa sürede düşünüp- çözüm üretme konusunda eksik kalıyordu. Sonunda Honda bu efsane robotu emekliye ayırdı. O belki sempatikti ama zanaat sahibi değildi. Oysa artık zanaat sahibi olan robotlar revaçtaydı. Kargocu robotlar, pizzacı robotlar hatta fahişe robotlar, vb. Asimo’yu sempatikliği ancak bu kadar koruyabildi.

Robotlar Fuhuş Bataklığına Sürükleniyor!

Ünlü Robot Asimo ve Sanal Ülke Asgardia

Her şeyin internet üzerinden yapıldığına alışmıştık. Ancak sanal ülke kurulması, bu ülkenin vatandaşlığına internetten geçmenin mümkün olması biraz fazla mı kaçtı sanki! 2016 senesinde Igor Aşurbeyli  tarafından kurulan Asgardia adlı bir de sanal ülkemiz oldu. Buna göre uzayda koloni kurmayı amaçlayan Asgardia vatandaşları! İçin şlk hedef ise Ay… Aşurbeyli, 25 yıl sonra Dünyanın uydusunda koloni kurmayı hedeflediklerini açıkladı.

İlgili Makale  Ünlülerin Fobileri Kendileri Kadar Ünlü

unlu-robot-asimo-emekli-oldu

Asgardia üklesi, adını İskandinay efsanesinden alıyor. Neden yaptıklarının cevabı ise, hiçbir ayrımın olmadığı bir toplum inşa etmek.  Tabii ki dünya dışında. Uzayda kurulacak kolonilerde, millet, cinsiyet, yaş, memleket gibi ayrımların olmayacağı bir ulus yaratmak.

Asgardia, vatandaşı olmak ücretsiz. İnternetten, Asgardia anayasasını kabul etmek yeterli. Asgardia meclisine üye olmanın bedeli ise sadece 100 €. Böyle işlerle kim uğraşır ki diye merak edilebilir. Ancak Asgardia’nın  203 bin 584 vatandaşı bulunuyor ve nüfus bakımından dünyanın 172. ülkesi.

Robot Asimo’nun demode olduğu bu dünyanında demode olması doğal değil mi? “Sıkılıyorum” sözü çok fazla duymaya başladığımız artık alıştığımız bir kelime oldu. Demek sıkılma düşündüğümüzden de ileri boyuttaymış. Dünyadan bıkacak kadar. Dünya dışında bir koloni kurulacak ve orada ayrımsız bir toplumda yaşayacaksınız, iddiası gerçekten de satın alınıyor. Hayret!

ABD’de sıkılanlar fazla, 26 bin kişi, Asgardia vatandaşı. Ülkemizden de yaklaşık 22 bin kişi bu sanal ülkenin vatandaşı olmuş durumda.

Kabul edelim ki, “kek” vaadine ikna olmak, 25 yıl sonra Ay’da kurulacak koloni konusuna ikna olmaktan çok daha kolay. Eldeki kek uzaydaki koloniden evladır