Uzay Yolculuğu Yapan Şirketler

Uzay Yolculuğu Yapan Şirketler

1 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Uzay yolculuğu yapan şirketler için 2021 Temmuz özel bir aydı. İnsanlığın en büyük hayallerinden biri, uzayı keşfetmekti ve insanoğlu buna her zamankinden daha yakın. İlk olarak, 11 Temmuz’da İngiliz milyarder Richard Branson’un Virgin Galactic şirketi, 20 Temmuz’da da Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin uzay seyahati gerçekleştirdiler. Space X ve CEO’su Elon Musk ise sahne almak için 15 Eylül’ü bekledi.

Uzay seyahati bazı insanları çok fazla heyecanlandırıyor. Gerçekten, uzay seyahati insanlık için önemli mi? Uzay yolculuğu ne vadediyor? Uzay seyahati yapan şirketler arasında hangisi daha iddialı?

Hangi şirketin uzay aracı çevre dostu, hangi şirketin uzay aracı çevreyi tehdit ediyor? Uzay yolculuğu hakkında bilgi içeren bu makalemizde merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Şirketlerin Uzay Yolculuğu Rekabeti

Dünyadaki rekabet, milyarderleri artık kesmiyor! Bu sebeple, uzay, milyarderler için yeni rekabet alanı oldu.

Uzay yolcuğu yapan şirketler için artık rekabet atmosfer sınırlarını aşmaya başladı. Bu sebeple, şirketler, her bakımdan en iyisini yapmaya ve sektörü domine etmeye çalışıyorlar.

Virgin Galactic

Richard Branson’un Virgin Galactic şirketi ve Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi ortalama yüz kilometre yükseldiler ve yolculukları da oldukça kısa sürdü. Oysa uzay seyahati denince beklentiler biraz daha fazla olmuyor mu?

Blue Origin

SpaceX, bu iki rakibine kıyasla özel bir değerlendirmeyi hak ediyor. Elon Musk’ın şirketi, uzay yolculuğunu 3 günde tamamladı. Onu rakiplerinden farklı kılan buydu.

 

Richard Branson’un şirketi Virgin Galactic 80 km’nin üzerinde bir yüksekliğe çıktı ve tüm anlı şanlı uzay seyahatini dakikalar içinde tamamladı. Ayrıca, şirketin kullandığı yakıt itibariyle yarattığı çevresel riskler, tedirginliğe sebep oluyor. Blue Origin 100 km’den biraz fazla yükseldi. Jeff Bezoz’un şirketi, bu yolculuğunu yaklaşık 10 dakikada tamamladı. Uzay seyahati yapan şirketlerin yaptıkları bunlardı, peki ya Space X ne yaptı?

SpaceX, ‘assolist en son çıkar’, diyerek, uzay seyahati için 15 Eylül tarihini bekledi. SpaceX Inspiration4 misyonunu gerçekleştirdi.

Elon Musk’ın şirketi, rakiplerinden çok daha fazla yukarı çıktı hem de Dünya yörüngesinde 3 gün geçirdi. Sanki uzay seyahati veya uzay turizmi diye bir şeyden bahsedeceksek, Space X buna en yakını, ne dersiniz?

 

Uzay Yolculuğunun Çevresel Riskleri

 

Çevresel tehdit, uzay yolculuğuna ilişkin eleştirilerin en önemli başlığı durumunda. Şu an için uzay turizminin yarattığı çevresel kirlilik, ticari uçuşlarla kıyaslandığında önemsiz görünüyor. Ancak, unutmamak gerekir ki uzay turizmi henüz emekleme aşamasında. Bu çabalar, yakın bir gelecekte, daha yaygın bir uzay bir turizmini başlatırsa, bu ciddi bir karbondioksit emisyonuna sebep olabilir.

Bu konuda en fazla eleştiriyi, Virgin Galactic alıyor. SpaceShipTwo uzay seyahatinde yakıt olarak, bir çeşit kauçuk kullanıyor. Yakıt, üst stratosfere siyah karbon bırakıyor. Bunun, ozon tabakasına zarar veren, reaksiyonlara sebep olmasından endişe ediliyor. Çevreciler, uzay turizmi, sıklaşmadan önce, Virgin Galactic’in bu konuda iyileştirme yapmasını bekliyorlar.

Bezos’un şirketi, Blue Origin ise yakıt olarak, sıvı oksijen ve sıvı hidrojen kullanıyor. Araçların atığı ise su buharı.
Sıvı hidrojen ve sıvı oksijen, sentetik kauçuka kıyasla 100 kat daha az ozon kaybına sebep oluyor. Yine hesaplamalara göre, Blue Origin, Virgin Galactic’e nazaran çevre üzerinde tam 750 kat daha az zararlı etkiye sahip. Bununla beraber, sıvı hidrojen ve sıvı oksijenin elde edilmesi için elektrik kullanıldığı unutulmamalıdır; yani, sıvı hidrojen ve sıvı oksijen o kadar masum olmayabilir! Bunlara ek olarak, rakiplerinden 5 kat daha yukarı çıkan ve Dünya yörüngesinde 3 gün geçiren SpaceX şirketi de sera gazı salınımı konusunda hiç iyi bir yerde değil.

 

İlgili Makale  Retrofütüristik Turizm Fikirleri

 

Uzay Yolculuğu Fiyatları

Uzay turizmi, şimdilik, sadece zengin ve para harcamaya yer bulamayan insanların bir eğlencesi durumunda. Bu sebeple uzay seyahati için talep edilen yüksek fiyatlar göze batmıyor. Uzay turizmi hizmeti sağlayan şirketlerin fiyatları 200 bin dolardan başlıyor. Ayrıca, bu 3 şirket dışında uzay turizmi sektörüne başka şirketler de girmeye hazırlanıyorlar. Bunlar, rekabette öne çıkmak için her şey dahil uzay yolcuğu fiyatları açıklıyorlar. Ancak, birkaç yüz bin dolarlık fiyatların oldukça yüksek olduğunu söylemeye bile gerek yok.