Yapay Deri İle Robotlar Hissedebilecek

Yapay Deri İle Robotlar Hissedebilecek

22 Temmuz 2019 0 Yazar: admin

Yapay deri ile robotlar hissedebilecek, çalışma Singapur bilim insanları tarafından yapıldı.

Protez kullanan kişilerin, hissedebilmesi için yapay deri geliştirildi. Singapur Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından geliştirilen yapay deri, ısıyı, baskıyı, algılayabilen sensörler içeriyor. Protez kullanan kişilerin yaşam konforunu arttıracak olan yapay deri, yakın bir gelecekte, robotlarda da kullanılacak. Yapay deri ile hissetme yeteneği kazanan yapay zeka ilk bakışta çılgınca görünüyor. Yapay deri robotlar ile insanı neredeyse eşitlemiş oluyor! Ancak durum çok daha vahim olabilir. Plastik katmanın içine yerleştirilen yapay deri, insan vücudundaki sinir hücrelerine göre 1000 kat daha hızlı sinyal gönderiyor. Yapay deri ile robotlar çevreyle bizim kadar belki bizden çok daha iyi bir ilişki kurabilir mi?

Yapay Deri İle Robotlar Bizler Gibi Hissedebilecek

Yapay deri ile robotlar bizler gibi hissedebilecek ama yapay deri önce protez kullanan insanlar için fayda sağlayacak. Yapay deri, sahip olduğu fiziksel sensörler sayesinde, protez kullanan kişilerin dokunma hissini geliştirecek. Yapay derideki sensörler, ısı ve baskıyı hissedebildiği gibi, bunlardaki değişimi de algılayabiliyor. Üstelik, yapay derideki sensörler, insan vücudundaki sinir hücrelerine nispetle bin kat daha hızlı sinyal gönderebiliyor.

 

Yapay Deri Robotlarda Kullanılacak

Yapay deri robotlarda kullanılacak, bu sayede yapay zeka dostlarımız bizler gibi hissedebilecekler. Yapay deri, robotların çevrelerini hissedebilmelerini sağlama amacıyla kullanılacak. Sıcağı hisseden bir robot, soğuğu hisseden bir robot,vb. Bu çabalar, elbette ki robotların işlevselliğini arttırmaya yönelik, çalışmalardır. Yapay deri üzerine çalışan uzmanlardan Benjamin Tee, yapay deri sayesinde çok daha gelişmiş protezler üretilebileceğini söylüyor.

Benjamin Tee ayrıca, yapay derinin sahip olduğu sensörler ile insan vücudundaki sinirlerden bin kat daha hızlı sinyal gönderdiğinin altını çiziyor. Tee, çalışmalarının amacını, ” yapay deri, protez kullanan kişilere, algılama hissi kazandıracak” şeklinde özetliyor.

İlgili Makale  Bugatti Centodieci 110. Yıl İçin Üretildi