Dünya Tiyatro Günü Nedir?

Dünya Tiyatro Günü Nedir?

26 Mart 2018 0 Yazar: admin

Dünya Tiyatro Günü Nedir? Ne zaman başladı?

Dünya Tiyatro günü, 1961 yılından itibaren her yıl 27 Mart günü kutlanır. Tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar olan bu köklü sanat dalının unutulmaması ve anlamının idrak edilmesi adına bir gün tertip edilmesi ihtiyacı karşısında bugün belirlenmiştir.

Dünya Tiyatro Günü Ne Zaman Başladı?

Uuslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. 1961 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü aldığı kararla her yıl 27 Mart’ın Dünya Tiyatrolar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Enstitüye üye olan ülkelerde sahnede o ülke sanatçıları tarafından hazırlanan bildiriler okunur, tiyatronun halka sevdirilmesi adına ücretsiz etkinlikler düzenlerler. Ülkemizde bu bildirinin ilk olarak kim tarafından yazıldığını tahmin etmek hiç de zor değil! Muhsin Ertuğrul…

 

Tiyatro Sanatının başlangıcına ilişkin kesin bilgiler yoktur. Ne var ki bu sanatın insanların topluluk halinde yaşamaya başlamasıyla ortaya çıktığını düşünmek pek yanlış olmaz. Yazılı tiyatro eserlerinin ortaya çıkışından önce tuluat’a dayanan oyunlar oynanırdı.

Bizim kültürümüzde inanç ve buna bağlı olarak geleneksel yapı dolayısıyla tiyatro, bir gölge oyunu olan  Karagöz oynatma geleneği içinde kendisine yer buldu. Sonraları ise Karagöz’deki karakterler muktedire söz söyleyebilme cesaretiyle, biraz revize edilerek  ‘Orta Oyunu’na eklemlenmiştir.

İlgili Makale  Bebeklerle Yaratılan Sanat