Napolyon’un Gerçek Yüzü Ortaya Çıktı

Napolyon’un Gerçek Yüzü Ortaya Çıktı

2 Haziran 2020 0 Yazar: admin

Napolyon’un Gerçek Yüzü Ortaya Çıktı

Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk yapay zeka yardımıyla Napolyon Bonaparte’ın gerçeğe yakın  portesini oluşturdu.

1804 ile 1814 yılları arasında kendisini Fransa İmparatoru ilan eden ve dünya liderliğini amaçlayan Napolyon’un gerçeğe en yakın portesi Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk tarafından oluşturuldu. Napolyon; Horace Vernet,  Jacques Louis-David ve Vasiliy Vereşagin gibi ressamlar tarafından
resmedilmişti. Ancak, Uterwijk’in Ard Breeder kullanarak oluşturduğu tablo gerçeğe en yakını olarak öne çıkıyor. Bu ise Hollandalı fotoğrafçının, Napolyon’un tüm tablolarını bir araya getirmesi sayesinde mümkün oldu.

Yapay Zeka İle Napolyon’un Gerçek Yüzü

Yapay zeka kullanarak, Napolyon’a ait tüm tabloları bir araya getiren ve bu sayede Napolyon’a en yakın portreyi oluşturan Hollandalı sanatçı, yapay zekanın sınırlarını anlamamıza da yardımcı oluyor.

19. yüzyıla damga vurmuş Fransız İmparator, 2 kez tahta çıkmış, Waterloo yenilgisinden
sonra İngilizlere teslim olmak zorunda kalmıştır. İngilizler tarafından Antantik’teki Saint Helena adasına götürülen Napolyon, burada, 1821 yılında 51 yaşındayken öldü. Külleri ölümünden yıllar sonra ülkesine getirilerek Paris’e gömüldü. 1815 yılındaki yenilgiyle Fransız İmparatorluğunu kesin olarak yitirse de dünyanın en önemli komutanları arasında sayılan Napolyon, bugün bile unutulmuyor. Napolyon son olarak, Bas Uterwijk tarafından oluşturulan portesi ile konuşuluyor.

İlgili Makale  Suriyeli Ressam Liderleri Mülteci Olarak Resmetti?