2018 Dünya Kupası Avrupa’da Kalacak

2018 Dünya Kupası Avrupa’da kalacak. Rusya 2018 Dünya Kupası’da yarı finale gelindi. Fransa-Belçika, Hırvatistan-İngiltere eşleşmeleri, kupanın Avrupa’da kalacağını garantiledi. 2006 yılında Fransa, 2010 yılında İspanya ve 2014 yılında da Almanya Kazanmıştı. Dünya Kupası, Türkiye’nin 3. Olduğu 2002 senesinden beri hep Avrupa ülkeleri tarafından kazanılıyor. Bilindiği gibi 2002 Dünya Kupası, finalde Almanya’yı 2-0 yenen Brezilya’nın olmuştu.

2018 Dünya Kupası Avrupa’da Kalacak

2018 Rusya Dünya Kupası’da yarı final eşleşmeleri belli oldu. Fransa ile Belçika 10 Temmuz Salı günü karşı karşıya gelecek. Hırvatistan ve İngiltere ise 11 Temmuz  Çarşamba günü final bileti için sahaya çıkacaklar. 2018 Rusya Dünya Kupası şu bakımdan farklı, yarı finalde sadece Avrupa ülkeleri var. Kupa bir kez daha Avrupa’da kalacak.

Güney Afrika’nın ev sahipliğinde düzenlenen, 2010 FIFA Dünya Kupası’nda yarı final eşleşmeleri, Almanya-İspanya ve Uruguay- Hollanda olmuş ve kupayı finalde Almanya’yı 1-0 yenen İspanya almıştı.

2014 Breziya FIFA Dünya Kupası’nda yarı final, Brezilya-Almanya ve Hollanda-Arjantin eşleşemeleri oluşmuştu. Finale kalan Almanya, Arjantin’i uzatmalarda geçerek kupaya uzanmıştı.

Türkiye’nin 3. olduğu 2002, Güney Kore ve Japonya’nın düzenlediği Dünya Kupası yarı finaline de bir göz atalım. Almanya, Günay Kore’yi 1-0 ile Brezilya’da Türkiye’yi aynı skorla geçerek finale kalmışlardı. Finalde Almanya’yı 2-0 yenen Brezilya kupanın sahibi olmayı başarıyordu.

2006 Dünya Kupası’nda da yarı finalde Almanya-İtalya ve Portekiz- Fransa eşleşmelerine tanık olmuştuk. Finalde, İtalya’yı uzatmalrda yenen Fransa kupayı kazanma başarısı gösteriyordu.

Buna göre, 2002 Dünya Kupası’ndan sonra, 4. Dünya Kupası’nı da Avrupa ülkeleri kazanacak…

Hepsi bu kadar da değil. 1998 Dünya Kupasın’da Brezilya, finale kalmayı başardıysa da ev sahibi Fransa’ya 3-0 yenilmekten kurtulamadı. 1994 Dünya Kupası şampiyonu ise Brazilya olmuştu. Buna bakarsak son 24 yılda kupayı ya Brezilya alıyor ya da mutlaka Avrupa ülkelerinden biri kazanıyor.

İlgili Makale  Aykut Kocaman, “Kan Görmedim!”

Bu noktada kendi ülkesinde Almanya’ya 7-1 kaybeden Brezilya’da dünyada oynan futbola uzak ve yavaş oyun göze batıyordu. Her ne kadar bu konuda belli bir çaba gösterip değişmeyi amaçladırsa da yeterli olmadığı ortada.

 

İngiltere Atlet Oyunculardan Kurulu Bir Ekip

Son dönelerde futbolda en önemli unsurun tempolu oyun olduğu her turnuvada bir kez daha belirginlik kazanıyor. İngiltere, top canbazlarından kurulu bir ekip değil belki ama hepsi atlet.Onların karşısında Türkiye Milli Takımı’nı düşünmek bile istemiyorum! Tarihimizde 8-0’lık bir hezimeti unutabiliriz… Özellikle 6 gol atan Harry Kane bireysel performansıyla da öne çıkıyor. Bu gollerin yarısı penaltı golü ama bu onun başarını küçültmez!

 2018-dunya-kupasi-avrupada-kalacak

Hırvatistan Hem Tempolu Hem Teknik

2018 Rusya Dünya Kupası’nda İngiltere’nin rakibi Hırvatistan oldukça tempolu ve aynı zamanda teknik oyunculardan kurulu bir ekip. Ama yine de İngilizlerin “acımasızca” yaptıkları prese karşılık verebilecekleri kuşkuludur.

Fransa Yetenekli ve Hızlı Bir Takım

2018-dunya-kupasi-avrupada-kalacak

Kadrosunda Kylian Mbappe, Antoine Griezmann gibi yıldızları barındıran Fransa,  favoriler arasında gösteriliyordu.

Belçika Heyecan Verici Bir Ekip

Takım olarak konsantre olduklarında her rakibi yenecek potansiyele sahipler. Ancak Belçika, diğer üç takıma kıyasla yüksek tempoya çıkma konusunda sıkıntı yaşıyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.