Anthony Joshua, Andy Ruiz’i Rahat Geçti

Anthony Joshua, Andy Ruiz’i Rahat Geçti

8 Aralık 2019 0 Yazar: admin

Anthony Joshua, Andy Ruiz’i rahat geçti ve kemerlerini geri aldı. Suudi Arabistan’ın Diriye kentinde bulunan, Diriyah Arena’daki karşılaşmayı, Joshua, beklenenden çok daha rahat kazandı.

 

Anthony Joshua geri döndü, 6 ay önceki ağır yenilgiden sonra, kimse bu kadarını beklemiyordu ama, Joshua “mekanın sahibi geri geldi, bebeleri pistten alalım” diyordu. Anthony Joshua – Andy Ruiz rövanş maçı, 12 raunt sürdü ve Anthony Joshua, Andy Ruiz’i rahat geçti Nijerya asıllı İngiliz boksör kemerlerini geri aldı.

Joshua vs Ruiz 2 maçı başladığında, herkes Joshua’nın bir sürprize izin vermeyeceğini anlıyordu. Maçın başında, sağ direkle rakibinin kaşını açan, Joshua, adeta patronun kim olduğunu gösteriyordu. 12 raunt süren maçta, rakibine net yumruk vurma imkanı vermeyen Joshua, sürekli sol direklerle, Ruiz’i hem uzak tuttu hem de yıprattı.

Anthony Joshua, Ruiz maçında,  önceki maçlarının aksine, çok daha hareketli ve seri bir görüntü verdi. Joshua’nın bu performansı karşısında bocalayan Ruiz, rakibini kovalamaktan başka bir şey yapamadı.

 

Anthony Joshua Hızlı ve Öfkeli

Anthony Joshua, şampiyon olmasına rağmen, çabuk yorulması ve sert rakiplerle dövüşmemesi sebebiyle eleştiriliyordu. Geçtiğimiz Haziran ayında, Andy Ruiz’e karşı başarısız bir performans sergileyen ve yenilen, Joshua’nın artık geri dönemeyeceği düşünülüyordu. Bazıları ise, Joshua’ya antrenörünü değiştirmesi tavsiyesinde bulunuyordu.

 

İlgili Makale   Joshua’nın Antrenörü İtirafıyla Şaşırttı

 

Anthony Joshua, kariyerinde ilk yenilgisini aldığı Andy Ruiz karşısına bambaşka bir kimlikle geri döndü. Joshua, artık daha hızlı ve daha öfkeliydi. Maçın ilk raundundan itibaren ağırlığını hissettiren Joshua, sağ direkle Meksikalı rakibinin kaşını açtı. Sürekli rakibinin etrafında dönen Joshua, sol direklerle rakibini uzak tutarken, sağ direklerle yoklamayı da ihmal etmedi. Bu maça 4 federasyonun ağır sıklet şampiyonu olarak çıkan Andy Ruiz ise, rakibine yaklaşamayınca, etkili olamadı. Haziran ayında Joshua’dan aldığı kemerleri, Aralık ayında aynı isme kaptırdı.

Anthony Joshua & Andy Ruiz Maç Puanları

 

Joshua, rakibinin etrafında döndü, Ruiz ise yeterince riske girmedi. Böyle olunca maç, kaçınılmaz bir şekilde, 12 raunt sürdü. Hakemlerin kararı açıklandığında, kimse için sürpriz yoktu. Üç hakemden ikisi, Ruiz’e 2 raunt, bir hakem ise 1 raunt vermişti. Anthony Joshua, Andy Ruiz’i rahat geçti ve bunu hakemler de teyit etmiş oldular. Rakamsal karşılığı ise;

Joshua- Ruiz

  • 118-110
  • 118-110
  • 119-109

Bu sonuçlar, başta Ruiz olmak üzere kimseyi şaşırtmadı. Meksikalı Ruiz, rakibi ters tarafa döndükçe, başını iki sallayarak, umutsuz bir yüz ifadesi yansıtıyordu. Rakibini kovalamaktan bıkmış ve sonuç alamayacağını anlamış gibiydi. Nitekim 12. raundun sonlarında Andy Ruiz, “ ben buradayım, gel hadi” der gibi bir işaret yaptı. Ancak, her şey bitmiş, Joshua istediğini almıştı.

Anthony Joshua Kolay Kazandı

Anthony Joshua,  Andy Ruiz maçına kadar kariyerinde hiç kaybetmemişti. O maçta (beyin sarsıntısının da etkisiyle) ağır bir yenildi aldı. Bu sebeple, rövanş maçının da Joshua açısından çok zor olacağı düşünülüyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı, rövanşta Anthony Joshua, Andy Ruiz’i rahat geçti, Ruiz maçı Joshua’nın kariyerindeki en rahat galibiyetlerden biri oldu. Tabi bunda, Joshua’nın eskiye nazaran daha hareketli olmasının da payı büyüktü.

Anthony Joshua Yanıt Verdi

 

Anthony Joshua, maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Tanrı’ya teşekkür ediyorum. Kazanabileceğimi biliyordum” dedi. Andy Ruiz ve ailesine saygı duyduğunu söyleyen Joshua, her zaman boksa aç ve mütevazı olacağını söyledi.

Joshua, “Yenildim saygı duydum, hayat iniş ve çıkışlarla doludur. Emekli olmamı söyleyenler vardı, bu maçın ardından, Hadi Oradan Dedim” ifadelerini kullandı.

 

Taktiği ile alakalı olarak boksta hücum kadar savunmanın önemli olduğunu vurgulayan şampiyon, “Yeni şeylere alışmak gereklidir. Kariyer tecrübeyle alakalıdır” şeklinde konuştu.

 

Andy Ruiz Özeleştiri Yaptı

Andy Ruiz maçtan sonra öz eleştiri yaptı. Ruiz, yeterince hazırlanamadığını ve fazla kilo aldığını söyledi. Rakibinin kendisine yaklaşmaya cesaret edemediğini iddia ederek, bu sebeple onu yakalamakta zorlandığını söyledi. Andy Ruiz, 3. maçı yapmaları halinde çok daha fazla çalışacağını söyledi. Bunların yanı sıra, Meksikalı boksör, “ Mazeret yok, Joshua çok iyi bir iş çıkardı. Ben çok tereddüt ettim, kombinasyon kuramadım” dedi.

 

Meksikalı Ruiz, ilk maçta şanslıydı. Beyin sarsıntısı geçirmemiş bir Joshua’ya karşı galibiyet alması düşük bir olasılıktı. Nitekim beklendiği gibi oluyordu. Buna rağmen, Suudi Arabistan’ın Diriye kentindeki, Anthony Joshua – Andy Ruiz rövanş maçı büyük merakla bekleniyordu.

Anthony Joshua, Andy Ruiz’i rahat geçti, kariyerinin biteceğini düşünenlere en güzel yanıtı vermiş oldu.