Anthony Joshua Neden Yenildi?

anthony-joshua-neden-yenildi

Anthony Joshua Neden Yenildi?

Dünya Ağır sıklet boks şampiyonu Anthony Joshua, Meksikalı Andy Ruiz karşısında ağır bir yenilgi yaşadı. Bu yenilgiyle kemerlerini kaybeden Joshua, hayranlarına büyük şok yaşattı. Kariyerinde hiç yenilgi almayan Nijerya asıllı İngiliz boksörün kötü performansı ve yenilgisi birçok söylentiyi beraberinde getirdi. Kimilerine göre Joshua, panik atak geçirdiği için yenildi. Kimilerine göre ise, antrenman sırasında beyin sarsıntısı geçiren şampiyon bu sebeple maçta kendinde değildi.

Anthony Joshua Neden Yenildi?

Anthony Joshua neden yenildi, Haziran ayından herkes bu soruya bir cevap bulmaya çalışıyor.

22 maçta 22 galibiyet alan( 21 nakavt) yenilgisiz şampiyon, sadece Joseph Parker’ı sayıyla yendi.

(Bu konudaki makale için tıkla: Anthony Joshua Büyük Rakipler İçin Prova Yaptı)

32 maçta 1 yenilgisi olan Andy Ruiz Jr ile maça çıkıyordu. New York Madison Square Garden, Joshua’nın bir galibiyeti için hazırdı. Bu Meksikalı tombul çocuk, birçok kişiye göre, Anthony Joshua için kolay bir rakipti!

Ancak maç beklendiği gibi başlamadı. Nihayet, şampiyon 3. raundda rakibini yere indirdiğinde, galibiyet şarkıları söyleyen Joshua hayranları, Ruiz Jr’ın fantastik geri dönüşüyle adeta şok oluyordu.

Maç toplam 7 raund sürdü ve şampiyon, 4 defa yerde kaldı. En son ayağa kalktığında ise hakem maçı bitirdi ve şampiyonluk kemerleri, göbekli Meksikalı ’ya gitti. Joshua’nın yenilmesi elbette anlaşılabilir bir durum. Ancak bu denli etkisiz kalması ve rakibine pres yapamadan ağır bir yenilgi yaşaması kafalarda soru işaretleri yarattı. Peki şampiyon neden kaybetti? Bu konuda çeşitli söylentiler var.

Anthony Joshua Kaybetti Söylentiler Başladı

Anthony Joshua kaybetti söylentiler başladı, bunun nedeni ise şampiyonun ağır bir yenilgi yaşamasıydı. New York Madison Square Garden’da Andy Ruiz Jr karşısında 4 defa yere düştü ve 7. raundda hakem kararıyla yenildi. Bu ağır yenilgiye cevap arayanlar komplo teorilerine de başvuruyorlardı. Özellikle Joshua hayranları, Anthony Joshua neden yenildi, sorusuna çeşitli yanıtlar buldular. İşte şampiyonun yenilgisi ile ilgili iddialar.

İlgili Makale  Galatasaray Derbi Maçta Yine Kazanamadı

anthony-joshua-neden-yenildi

İddia 1

Beyin sarsıntısı, antrenmanda beyin sarsıntısı geçirdiği için kendinde değildi.

Bu iddiaya göre Joshua, maçtan önce antrenman maçında beyin sarsıntısı geçirdi ve nakavt oldu. Maçtaki durgun ve demotive halinin sebebi buydu.

İddia 2

Nijerya asıllı şampiyon boksör, panik atak geçirdi. Maç esnasında panik atak geçiren Joshua, tüm konsantrasyonunu yitirdi.

İddia 3

Şampiyon gıda zehirlenmesi sebebiyle halsiz düştü.

İddia 4

Bu 3. iddia İngilizlerin eski Kruiserweight Dünya Şampiyonu Glenn McCrory’e ait.

Mc Crory, “ Bu Joshua’nın asla kaybetmemesi gereken bir maçtı, üçüncü rauntta rakibini devirdiğinde her şey beklendiği gibi gidiyordu.” dedikten sonra ağır sözler kullanıyor.

Eski İngiliz şampiyona göre, Ruiz seçkin bir sporcu değil, ağır siklette bir efsane değil, sadece eline gelen fırsatı iyi kulandı. Eski İngiliz şampiyon belki de, Anthony Joshua neden yenildi sorusuna en gerçekçi cevapları veriyor.

Glenn McCrory “Anthony Joshua kendisini ve milletini hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

McCrory, “ Gözlerini toptan ayırırsan kaybedersin, bu kadar basit” dedi ve bu sözünü açıkladı.

“Haftalar önce Miami Beach’te antrenman yaptığını söyledim. Neden Miami Beach’te antrenman yapıyor. Boksörler böyle dikkat dağıtıcı şeyler yapmazlar.” Eski Kruiserweight şampiyonu bu sözlerle Joshua’nın iyi çalışmadığı için yenildiğini iddia ediyor.

Andy Ruiz’i tebrik eden Gleen McCrory, yine de bu maçın Joshua için kolay ve kazanılması gereken bir maç olduğunu söylüyor. Yenilginin ise mutlak bir aşağılanma anlamına geldiğinin altını çiziyor.

Joshua’nın Rakiplerine Gün Doğdu

Joshua’nın rakiplerine gün doğdu, Anthony Joshua neden yenildi sorusuna ‘çünkü o bir balondu’ diyebilecekler! Artık onun bir balon olduğunu yüksek sesle söyleyebilirler.

Joshua’nın muhtemel rakipleri, Tyson Furry, Deontay Wilder, Dylan Whyte, şampiyonun bir balon olduğunu ve kolay rakiplerle dövüşerek kendilerinden kaçtığını söylüyorlardı.

İlgili Makale  Anthony Joshua Kemer Birleştirmek İçin Ringe Çıkıyor

Şampiyonun “tombul Meksikalı’ya yenilmesi muhtemel rakiplerini keyiflendirdiği kesindir.

Joshua ile karşılaşan ve kaybeden, Dylan Whyte, kendisi ile Joshua’yı kıyaslıyor ve “ ben daha fazla geliştim” diyor.

WBC şampiyonu Deontay Wilder, “ O bitti” demekle yetiniyor.

Sivri dilli boksör Tyson Fury, “ Ben Ruiz’e yenileceğini biliyordum. Maçtan önce şimdi ya da asla dedim” diyor.

Joshua Geri Döneceğini Söyledi

Anthony Joshua şok edici yenilgisinden sonra YouTube kanalı üzerinden bir açıklama yaptı.

Yenilgisi sonrası ortaya atılan panik atak geçirdiği, gıda zehirlenmesinden muzdarip olduğu gibi iddiaları yalanladı.  Anthony Joshua, yenilgisi için herhangi bir bahaneye sığınmayacağını söyledikten sonra, ünvanlarını geri almak için söz verdi. (WBO, WBA, IBF, IBO)

Bunun yanı sıra Joshua 2019 Kasım veya Aralık ayını, Ruiz ile rövanş için onayladı.

Hakemin maçı bitirmesi için, devam edebilirdim ama yine de hakemlerin kararları konusunda agresif bir dövüşçü değilim diyor.

Öte yandan şampiyonun Andy Ruiz’e yenilgisi sonrası, antrenörü Rob McCracken hedef adam haline gelmişti. Hatta eski ağır sıklet şampiyonlardan Lennox Lewis, Joshua’ya yeni bir antrenör bulması gerektiğini söyleyenler arasında yer alıyordu. 29 yaşındaki boksör ise antrenörüne sahip çıkarak beraber çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Joshua’nın yenilgisi sonrası ağır sıklette 2 yenilgisiz isim kaldı. Bunlardan biri, WBC şampiyonu Deontay Wilder ( 42 Maç) ve diğeri Tyson Fury (29 maç). Bu iki boksör Fury’nin geri dönüş maçında karşılaşmış ve maç berabere bitmişti. (Bu konu hakkındaki makale için tıkla: Tyson Fury Beraberlikle Geri Döndü)

Bir rövanş maçında birinin yenilmezliğini yitirmesi büyük olasılık gibi görünüyor.

Anthony Joshua Şok Yenilgi Alan İlk Boksör Değil

Anthony Joshua şok yenilgi alan ilk boksör değil, bu Joshua için bir teselli olur mu bilinmez ama gerçek tam olarak bu…

İlgili Makale  Fatih Terim Nereye Koşuyor?

Tarihte bütün büyük ağır sıklet şampiyonları şok yenilgiler almıştır. Bu sebeple, yenilgisiz olarak emekli olmak çok zordur.

Mike Tyson, 1990’da, Buster Douglas’a yenildi.

Bundan başka şok yenilgiler yaşayan ağır sıklet şampiyonları;

  • Lennox Lewis
  • Muhammed Ali
  • Evander Holyfield
  • George Foreman
  • Jack Dempsey
  • Wladimir Klitschko

Bu şekilde bakıldığında Anthony Joshua çok kötü bir yerde değil. Ancak, ağır siklette yenilgisiz olarak yoluna devam etme imkanı artık kalmadı. Ağır siklette iki yenilgisiz boksör Deontay Wilder ve Tyson Fury rövanşından sonra büyük ihtimalle biri yenilgisiz olarak yoluna devam edecek. Kim bilir belki onlardan biri, efsane boksör Rocky Marciano gibi yenilgisiz olarak kariyerini noktalayabilir. Anthony Joshua, Andy Ruiz Jr ile rövanş maçında unvanlarını geri alacak ve mücadeleye kaldığı yerden devam edecektir. Bir gün mutlaka, Ruiz maçı ve Anthony Joshua neden yenildi, soruları geride kalacaktır. Joshua’nın Wilder, Fury veya Luıs Ortiz ile maçını izlerken kim Ruiz’i düşünür ki…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir