Beşiktaş Avrupa’ya Veda Etti

Beşiktaş Avrupa’ya Veda Etti

21 Şubat 2018 0 Yazar: admin

Beşiktaş, iki senedir üzerine koyarak ilerliyordu. Bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde 6 maçta yenilmeden grubu lider olarak tamamladı. Beşiktaş’ın çeyrek finale kalmak için Avrupa’nın en iyi takımlarından biri olan Bayern Münih’i geçmesi gerekiyordu.Günlerdir üzerine konuşulan maç nihayet gelip çattı. Beşiktaş oyunun 15. dakikasında  10 kişi kalınca, o dakika itibariyle, Beşiktaş Avrupa’ya veda etti.

Final Stresi

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde daha önce gruptan çıkma şansını son maça taşımıştı.Son maç deplasmanda Dinamo Kiev, maçıydı. Ukrayna ekibinin iddiasının kalmaması avantaj olarak kabul ediliyordu ama Kara Kartallar, hakemin kötü yönetimiyle kırmızı kart görmesinin ardından dağıldı. Unutulmayacak bir mağlubiyet yaşadı.Dinamo Kiev’e 6-0 yenilmesinin ardından geçen zamanda Beşiktaş gelişim göstermiş ve bu yıl grupta 6 maçta yenilgi yaşamamış ve deplasmanda oynadığı 3 maçı kazanmıştı. Final stresi kendisini yine gösterdi, maçın başında 10 kişi kalınması takımın yaşadığı stresi kabusu dönüştürdü.

Beşiktaş Avrupa’ya veda etti

Eşleşmenin ilk anından itibaren Bayern Münih’in, Beşiktaş’ı çok rahat geçeceği şeklinde yorumlar yapıldı. Adeta herkes Beşiktaş’ın elenmesinin altyapısını hazırlıyordu.Bu noktada hem bu maç hem de geçen yılki Lyon maçları, Atiba’nın takımdaki önemli rolünün sorgulanması gerekliliğini ortaya koyuyordu.Orada yeni savaşçı olarak Medel, görevi devralmalı diye uzun süre beklendi.Sonunda Bayern Münih deplasmanına Atiba ve Medel ikilisiyle çıktı, Beşiktaş. Esas savaşçı Medel olacaktı. 15. dakikada kırmızı kart her şeyi değiştirdi.Orta saha bu ikiliyle daha sert olmak bir yana Talisca’nın orta sahada oynadığı Kartallar, Talisca’lı, Atiba’lı, Quresma’lı orta sahayla Bayern Münih’i durdurmak için umutsuz bir gayret sergiliyordu.İyi niyetli çabalar sonuç vermekten uzaktı,Beşiktaş Avrupa’ya veda etti.

Bu arada Beşiktaş'ın almak için 6-7 aydır çaba harcadığı Vida, kolayca kırmızı kart görerek beklentileri boşa çıkardı. 15. dakikada gol yemek, on kişi kalmaktan daha kötü değildir! Tecrübeli oyuncunun bunu düşünememiş olması hem kendisi, hem de Beşiktaş adına talihsizlik.

Şenol Güneş Şok Yaşadı!

Şenol Güneş, 15. dakikanın ardından 5 veya 6 dakika içinde yeni formatın ne olacağını tayin etseydi, Tosic veya Tolgay hamlesiyle takıma bir plan dikta ederek her şeyin yolunda olduğu mesajını verseydi sonuç farklı olur muydu? hayır. Oyun farklı olurdu, bu kesin.Oysaki kırmızı kartın ardından Tosic epey bir süre ısındı, Şenol hoca karar veremedi.Sahadaki oyuncular gibi, Şenol Güneş’de kırmızı kartla bir şok yaşadı ve Bayern’in attığı gole kadarda bu şoktan çıkamadı. Bir şoktan çıkılması için bir başkası gereklidir!

 

İlgili Makale  Başakşehir Şampiyon mu Olacak?

Maçın ardından Şenol Güneş, Avrupa’ya veda ettik, 5-0’lık sonucu çevirmek gerçekçi değil derken, Süper Ligi hedef gösterdi. Süper Ligde ise ezeli rakip Fenerbahçe ile oynanacak derbi Beşiktaş için en olumsuz, Fenerbahçe için en olumlu döneme denk geliyor. Fenerbahçe artık oyuncular tarafından  ezberlenmeye başlayan bir sistemle yükselen bir grafiğe sahip. Beşiktaş,birkaç haftadır Süper Lig’de sallanırken, Başakşehir ve ardından Alanyaspor maçlarında toplam 5 gol atıp hiç gol yemeden aldığı 2 galibiyet  Fenerbahçe’nin, Vodafone Arena Stadı’na biraz daha güvenli çıkmasını sağlayacaktır.