En Değerli Futbolcular Listesi

En Değerli Futbolcular Listesi

9 Haziran 2020 0 Yazar: admin

En değerli futbolcular listesi, Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi, tarafından hazırlandı. Kuruluş, insanların futbola olan özlemini dindirecek bir araştırmaya imza attı. Kısa adı CIES olan kuruluş, Avrupa’nın 5 büyük ligindeki futbolcuların bonservis değerlerini araştırdı. Buna göre, Fransız yıldız Mbappe 259,2 milyon Euro’luk değeriyle zirvede yer aldı. Messi 22. sırada, Ronaldo ise 70. sırada yer bulabildi.

 

2020 Yılı En Değerli Futbolcular Listesi

1- Mbappe

en-degerli-futbolcular-listesi

21 yaşındaki Kylian Mbappe, PSG forması giyiyor.

PSG forması giyen 21 yaşındaki Fransız oyuncunun bonservis bedeli, 259,2 milyon Euro. Futbolcunun geçen yılki değeri ise, 252 milyon Euro idi. Mbappe en değerli futbolcular 2020 adlı araştırmada ilk sırada yer alıyor ve geçen yılki değerini arttırıyor.

 

2- Sterling

en-degerli-futbolcular-listesi

Raheem Sterling 25 yaşında ve Manchester City forması giyiyor.

En değerli futbolcular listesine ikinci sıradan giren 25 yaşındaki, M.City’li Sterling oluyor. İngiliz yıldızın, geçen yıl 207,8 milyon Euro olan değeri, bu sene 194,7 milyon Euro olarak açıklandı.

3- Sancho

en-degerli-futbolcular-listesi

Jadon Sancho, 20 yaşında, Borissia Dortmund forması giyiyor

Almanya Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund forması giyen 20 yaşındaki Sancho’nun geçen yılki değeri 159,7 milyon Euro’ydu. İngiliz oyuncu bu sene değerini 179,4 milyon Euro’ya çıkararak, en değerli futbolcular 2020 listesinde kendisine yer buldu.

 

4- Arnold

en-degerli-futbolcular-listesi

Trent Alexander-Arnold 21 yaşında ve Liverpool formasını terletiyor.

Liverpool forması giyen İngiliz Arnold, 171,1 milyon Euro’luk bonservis bedeliyle, en değerli futbolcular listesinde yer buluyor. 21 yaşındaki Arnold, geçen sene 130,2 milyon Euro olan değerini bu sene ciddi bir oranda arttırdığını görüyoruz.

5- Rashford

en-degerli-futbolcular-listesi

Manchester United’li yıldız, Marcus Rashford 22 yaşında.

M.United formasıyla adından söz ettiren 22 yaşındaki Rashford, 152,3 milyon Euro bonservis değerine sahip. En pahalı futbolcular arasında yer alan, İngiliz yıldızın, geçen sene, 123,5 milyon Euro olan değerini de arttırdığına belirtelim.

En Pahalı Futbolcular Listesi

 

6- Salah

en-degerli-futbolcular-listesi

27 yaşındaki Muhammed Salah Liverpool forması giyiyor

Liverpool forması giyen 27 yaşındaki Mısırlı futbolcunun değeri, 144,9 Euro.

7- Mane

en-degerli-futbolcular-listesi

Senegalli Sadio Mane Liverpool’un başarısı için ter döküyor

En değerli futbolcular 2020 listesinde yer bulan, bir başka Liverpool’lu ise Mane oluyor. Senegalli futbolcunun bonservis bedeli, 139,2 milyon Euro.

8- Griezmann

en-degerli-futbolcular-listesi

29 yaşındaki Fransız, Barcelona’da Messi’nin takım arkadaşı.

Barcelona’da top koşturan 29 yaşındaki Fransız yıldız Griezmann 136,4 milyon Euro’luk değeriyle, en pahalı futbolcular arasında yer bulmayı başarıyor.

9- Davies

en-degerli-futbolcular-listesi

19 yaşındaki Kanadalı, Alphonso Davies, Bayern Münih’te forma giyiyor.

Bundesliga’nın köklü ekibi Bayern Münih forması giyen 19 yaşındaki Davies, 133,5 milyon Euro olan değeriyle dikkat çekiyor.

10- Kane

en-degerli-futbolcular-listesi

Harry Kane, 26 yaşındaki İngiliz, Tottenham’da oynuyor.

Tothenham’ın 26 yaşındaki İngiliz yıldızı, 118,7 milyon Euro ile en değerli futbolcular listesinin 10. sırasında yer buluyor. Harry Kane, biraz da yaşadığı sakatlıkların etkisiyle 155,2 milyon Euro olan değerini korumayı başaramamış.

22- Messi

en-degerli-futbolcular-listesi

32 yaşındaki Lionel Messi, eskisi kadar popüler değil.

Adını futbol tarihine yazdıran Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Messi, 100,1 milyon Euro’luk değeri ile en değerli futbolcular listesinin ancak, 22. sırasında yer bulabiliyor. Futbol hayat gibidir ve bilindiği gibi hayat acımasızdır. İşte Messi, 32 yaşında ve geçen yıl, 167,4 milyon Euro olan değeri bu sene ciddi bir oranda düşüş göstermiş.

70- Ronaldo

en-degerli-futbolcular-listesi

Cristiano Ronaldo 35 yaşında ve Juventus takımında oynuyor.

Şu sıralar, Juventus forması giyen Ronaldo da tıpkı ezeli rakibi Messi gibi yıllara yenik düşüyor! 35 yaşındaki Portekizli oyuncunun değeri, 118,1 milyon Euro’dan, 62,8 milyon Euro’ya gerilemiş.

 

İlgili Makale  Genç Futbolcular Süper Lig'de Şans Bulamıyor

 

Listenin ilk 5 sırasında 4 İngiliz oyuncunun varlığı sanırım dikkatinizi çekmiştir. Üstelik bu oyuncular; 20,21,22 ve 25 yaşlarında, yani önlerinde uzun bir kariyer olan oyuncular. Bu gençlere bir de en değerli futbolcular listesinin 10. sırasında yer alan Harry Kane dahil edildiğinde, İngiltere milli takımı, kağıt üzerinde oldukça caydırıcı bir ekip haline gelebiliyor.