Fatih Terim Nereye Koşuyor?

fatih-terim-nereye-koşuyor

Fatih Terim nereye koşuyor, Galatasaray’da asıl sorulması gereken soru bu, bakalım soran çıkacak mı? Fatih Terim Galatasaray takımına tatmin edici bir futbol oynatamıyor.

 

Fatih Terim Galatasaray ile toplam 8 kez lig şampiyonluğu ve bir de UEFA Kupası zaferi yaşamış ve elbette çok başarılı olmuş bir teknik adamdır.  Şüphesiz İmparator’dur, çok başarılıdır, en büyüktür, vb.  Peki bu Terim ile eski Terim aynı kişiler mi?  Ayrıca, bugün oynanan futbolla, Terim’in efsane bir teknik adam olduğu yıllarda oynanan futbol aynı mı? Bence üzerinde düşünülmesi gereken, sorular bunlardır. Böylelikle Fatih Terim nereye koşuyor, hep beraber anlayabiliriz.

İlgili Makale  Galatasaray ve Fatih Terim Nereye Koşuyor?

 

Fatih Terim Hücum Futbolu Oynatmıyor

 

Fatih Terim hücum futbolu oynatmıyor, son iki yılda elde edilen şampiyonluklar, sanırım, insanları aldattı. Zira, o iki şampiyonluğun ilkinde hücum futbolu yoktu. Yan pas, geri pas futbolu vardı. Geçen yıl, İmparator Terim yönetimindeki Galatasaray, yine, yan pas geri pas oynadı. Yani yine futbol yoktu ama VAR, Galatasaray’ın yan pas, geri pasa dayalı anlayışını bir çırpıda aklıyordu. Tabela, iyi olunca, Galatasaray’ın futbol oynamadığı, Terim’in Galatasaray’a futbol oynatamadığı gerçeği görülmüyordu. Şampiyonlar Ligi’nde, UEFA Avrupa Ligi seviyesindeki rakipleri geride bırakamayan Galatasaray’da Terim, yine de fazlaca eleştirilmiyordu. Santrafor yok, Terim ne yapsın! Herkes bunu söyledi. Bu aşırı destek ve Terim’in eleştirilemeyen adam olması, ayrıca VAR destekli şampiyonluk, Terim’in de kendisini sorgulamasının önüne geçti.

Geldik, bu seneye, işte Şampiyonlar Ligi, 4 maç 0 gol. İşte Türkiye Süper Ligi, iç sahada 41 maçlık yenilmezlik serisi kaybediliyor. Hem de Başakspor’a… Maçın sonunda İmparator Terim, Ocak ayında transfer yapılması gerektiğini vurguluyor. Gemiyi karaya yanaştıracakmış, gerisi transfere bağlıymış. Peki, Fatih Terim nereye koşuyor ve Galatasaray’a nasıl bir maliyet hazırlıyor? UEFA’nın mercek altına aldığı bir kulüp olan Galatasaray, Ocak ayında, hangi parayla, ses getirecek transfer yapacak?

Fatih Terim Etkisi Aranıyor!

Farz edelim Galatasaray, çok iyi bir-iki hücum oyuncusu getirdi. Peki, yan pas, geri pas futbolu ile hücum oyuncuları, nasıl pozisyona girip, nasıl gol atacaklar? Değişmesi gereken futbolcular mı? Sahi herkes bundan emin mi!?

 

Fatih Terim Değişimi Görmüyor

 Fatih Terim değişimi görmüyor, bu yukarıdaki Terim’i Terim yapan dönemdeki futbolla, bugünkü aynı mı, sorusunun yanıtıdır. Terim, koşan oyuncularla başarıya ulaştı. Evet ve Şampiyonlar Ligi’nde değil, UEFA Kupa’sında. Bu önemli bir ayrıntıdır. Rakibi, bozmak için, 4’er ciğerle koşan, Emre-Okan-Suat, 96-2000 arası görevlerini yaptılar. Galatasaray, orta sahadaki üç oyuncusuyla rakibini bozuyor, usta işi dokunuşları da Hagi’ye bırakıyordu. Artık dün geçti, bugün geçmek üzere, o halde yeni söylemek lazım. Rakibi bozan ve aynı zamanda yüksek pas isabet oranıyla oynamayan elit bir tek orta saha oyuncusu bulamazsınız.

Durum buyken, Terim, eli belinde gezen Belhanda’ya bunca zaman, neden tahammül etti?

1-) Belhanda, Hagi’nin tırnağı etmez.

2-) Hagi bile olsa, bugünün futbolu eli belinde adama müsamaha göstermez.

Terim, Belhanda uğruna, Galatasaray’ın birbirini tamamlayan, dinamik bir orta saha kuramaması riskini göze aldı.

Fatih Terim, değişimi anlayamadı bunun başka göstergeleri de mevcut. Rodrigues alıp gitsin, Hanry Onyekuru alıp gitsin, yani 11 kişilik takımda tek bir kişi uzun sprintler atarak, takımı rakip kaleye taşısın. Elbette hızlı ve atlet oyuncular çok çok büyük öneme sahip. Ancak, sadece bir sprinter adamı koşturmak yeterli olmaz, Onyekuru varken de yeterli olmadığını görüyordum. Topu koşturmak lazım. Hızlı ve doğrudan rakip kaleye gitmek lazım. Yana değil, geriye değil, kaleci Muslera’ya hiç değil. İleri, ileri…

Fatih Terim’in yan ve geri pasa dayalı anti futboldan vazgeçeceğine dair bir emare var mı? Yok. O halde devre arası, kim transfer edilirse edilsin, Galatasaray, bu çizginin üzerine çıkamayacaktır.

Galatasaray, bir şekilde düzlüğe çıkabilir; Fatih Terim değişirse ya da Fatih Terim değiştirilirse, başka bir çözüm bence yok. Yoksa, hep beraber Fatih Terim nereye koşuyor diye düşünür dururuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.