Galatasaray Derbi Maçta Yine Kazanamadı

Galatasaray Derbi Maçta Yine Kazanamadı

19 Mart 2018 0 Yazar: admin

Galatasaray, derbi maçta yine kazanamadı. Ezeli rakibi Fenerbahçe’yi deplasmanda yenememe serisi 20 yıla doğru uzanırken Galatasaray’ın avuntusu Fenerbahçe ile arasında 6 puanlık farkı koruması ve liderliğini devam ettirmesi oldu.

Galatasaray Derbi Maçta Kadıköy’de Yine Kazanamadı

Galatasaray, Fenerbahçe deplasmanıyla ilgili olarak uzun yıllar kazanamamasına karşılık orada

0-0 beraberlikle  kupa almasını , bir galibiyetten daha önemli bir başarı diyerek rakibine çalım atmaya gayret etmektedir.

Fenerbahçe ise ezeli rakibinin Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda galibiyeti unutmuş olmasıyla alay etme fırsatını elbette geri çevirmiyordu. Maçtan önce Galatasaray ligin lideri ve Fenerbahçe’nin de 6 puan önündeydi. Bununla birlikte bir gün sonra zirvedeki diğer iki takım da  Beşiktaş ile Başak oynayacaktı. Yani Galatasaray berabere kalırsa liderliğini devam ettirebilecekti. Öte yandan Fenerbahçe, yenilgiyi asla düşünemezdi, Aykut Kocaman tartışılan bir kişi olmaktan sıkılmışa benziyordu!

Maçtan önce hem Terim, hem de Kocaman 1 puanı satın almışlardı. maçtan sonra da buna uygun davrandılar. Özellikle Galatasaray’ın takım otobüsünde 1 puanı kutlaması ve dahası kutlama tarzı şaşkınlık yarattı! 

Galatasaray Derbide Kazanamadı ama Haftayı Lider Tamamladı

Fenerbahçe, Galatasaray derbisinin berabere bitmesiyle Galatasaray haftayı 54 puanla lider tamamlamayı garantilemiş oluyordu. Artık sıra Beşiktaş’ın Başak ile oynayacağı maçı takip etmeye gelmişti. Beşiktaş,  Şenol Güneş’in de söylediği gibi hiçbir varlık gösteremeyip 1-0 yenilince Galatasaray 54, Başak 53, Beşiktaş 50 ve Fenerbahçe 48 puanla haftayı tamamlamış oldular…

Galatasaray avantajlı yorumları yapılabilir. gerekçe olarak Sarı kırmızılıların sahasında iyi performansı gösteriliyor. Kendi içinde tutarlıdır. çünkü Galatasaray, Beşiktaş, Trabzon ve Başak takımlarıyla sahasında oynayacak. Deplasmanda bu üç takıma da kaybetmişti!

Konuyla ilgili bir başka yazı için tıklayınız: Galatasaray İç Sahada Kazanıyor

O zaman şu soruyu sormak manalı olacaktır. Galatasaray, ligin iyi takımlarıyla kendi sahasında oynamadıysa, nispeten zayıf ekiplerle oynayıp galibiyetler elde ettiyse iç saha performansı yanıltıcı olabilir mi? Bursaspor’u, Akhisar’ı, Konyaspor’u yoğun bir baskıyla bunaltması ve galibiyet elde etmesi zirvedeki rakipleriyle sahasında oynayacağı maçlar için referans olabilir mi?

İlgili Makale  Galatasaray Bir Haftalık Nefes Aldı

İşin özeti Galatasaray’ın iç saha performasından ziyade deplasman performansı kendisi açısından belirleyici olacaktır. Galatasaray, 20. hafta Sivasspor’a ve 22. haftada Kasımpaşa’ya kaybetmeseydi en azından iki maçtan 4 puan çıkarabilseydi, ligdeki durumu çok farklı olurdu.

Fatih Terim ve kurmayları muhakkak iç sahadaki maçlara odaklanıp, Gençlerbirliği,Akhisar, Alanya ve Göztepe maçlarını gözden kaçırmayacaklardır! Hala şampiyonluk deplasmandadır. İşin gerçeği, oyun ve futbolcu kalitesi bakımından Galatasaray’ın Beşiktaş ve Başak ile kafa kafaya oynama ihtimali ne yazık ki düşüktür.

Beşiktaş ise Şampiyonlar Ligi ardından lige beklendiği şekilde güçlü bir dönüş yapamadı. Lige verilen arada Kartal’da yaralar sarılırsa üst üste üçüncü kez şampiyonluğa ulaşabilir. Ne var ki Beşiktaş’ta Şenol Güneş’ten başlayarak büyük bir düş kırıklığı ve mutsuzluk göze çarpıyor. Bir heyecansızlık, amaçsızlık hali hakim; bunun nedenini bilmemiz tabii ki mümkün değil…