Galatasaray Şampiyonlukla Rekor Gelir Elde Etti

Galatasaray şampiyonlukla rekor gelir elde etti, acaba ekonomik olarak rahatlayacak mı? Sarı-kırmızılıların mali sıkıntısı “yılan hikayesi”ne döndü. Kulübün yönetimine talip olan ekipler, hep tasarruf vaadiyle iş başına geldiler. İşler daha kötüye gidince ya kendileri bırakıp gitti ya da erken seçimle beklemedikleri bir yenilgi alarak koltuğu bırakmak zorunda kaldılar. Hatta sıkıntı o derece büyüktü ki, rahmetli başkan Selahettin Beyazıt tarafından 1971 senesinde kulübe kazandırılan Riva’daki arazi, yanı sıra Galatasaray’ın kullanımındaki Florya bile satıldı. Ucuza satıldığı gerekçesiyle tartışmalar yaşandı.

Galatasaray Şampiyonlukla Rekor Gelir Elde Etti

Galatasaray’ın ekonomik durumu bu derece kaygı vericiyken sezon başı yüklü transfer harcaması kulübün ekonomik sıkışmışlığını daha da arttırmıştı. Bunun bir risk olduğunu elbette başkan Dursun Özbek’te biliyordu. Fakat Süper Ligin artan yayın gelirleri Galatasaray için oldukça cazipti ve bu cazip gelir için riske girilmesi belki bir zorunluluktu.

galatasaray-sampiyonlukla-rekor-gelir-elde-etti

Galatasaray Lige Fırtına Gibi Başladı

Avrupa macerasına erken başlayan Galatasaray, Östersunds’a elenerek hayal kırıklığı yaşıyordu. Bu noktada en fazla genç teknik adam Igor Tudor sorgulanıyordu. Basın toplantısında, Hırvat teknik adama, “Siz kendinizi Galatasaray için yeterli görüyor musunuz?” şeklinde bir soru bile soruluyordu.

Buna rağmen birçok kişiyi şaşırtan son derece etkili bir başlangıç yapan Galatasaray, ilk 8 haftada 7 galibiyet 1 beraberlik elde etmeyi başarıyordu.

Ancak 9. Haftadan itibaren Igor Tudor’un defoları ortaya çıkmaya başlıyordu, Fenerbahçe ile 0-0 berabere kaldıktan sonra, Trabzon’a 2-1, Başakşehir’e,5-1 Beşiktaş’a 3-0 yenilirken içeride ve nispeten zayıf rakipler karşısında kazanmaya devam ediyordu. Son olarak deplasmanda Malatyaspor’a 2-1 yenilen takımda fatura Igor Tudor’a kesiliyor ve takımın Fatih Terim getiriliyordu.

Galatasaray’da Bir Kez Daha Terim Dönemi

galatasaray-sampiyonlukla-rekor-gelir-elde-etti

Dursun Özbek Terim’i açıkladıktan sonra daha güçlü bir yönetin kurmak adına erken seçim kararını da açıklıyordu.Bu seçimle, Dursun Özbek, büyük bir şok yaşayarak başkanlığı Mustafa Cengiz’e kaptırıyordu. Ancak yeni başkan da Terim ile devam etmek ediyordu. Fatih Terim, “nerede kalmıştık” tivitiyle büyük olay yaratırken, takım üzerinde de bir olumlu etki yaratıyordu.

Terim, ara transfer ile alakalı olarak takımda sol ayaklı oyuncum yok diyerek isteğini açıklıyordu. Karabükspor’dan transfer edilen Latovlevici, taraftarlarca ıslıklanıyordu. Bir sol bek almak şarttı, belki sonra birkaç bölgeye daha…Beklentiler havada kalıyordu. Galatasaray, esasında sol ayaklı olmayan bir sol bek olarak İnter’den Nagatomo’yu transfer etti. Oldukça iyi performans gösteren Japon oyuncu, sol bek pozisyonunu doldurmayı başarıyordu.

İlgili Makale  Süper Lig'de Galatasaray Var!

N’Diaye, takımdan ayrıldıktan sonra orta sahada oluşan eksikliği, gözden çıkarılan Donk’la doldurmayı başaran Fatih Terim, öte yandan, Sinan Gümüş, Denayer ve Martin Linnes gibi oyuncuların performanslarını yukarı taşımayı başardı. Özellikle yedek oyuncu sıkıntısı yaşayan takımda nitelik sorunu fazlaca göze çarpmasa da nicelik sorunu oldukça belirgindi.

Başa baş giden şampiyonluk yarışında takım, Fatih Terim yönetiminde de beklenmedik deplasman yenilgileri yaşadı. İçerideki güçlü oyunuyla rakibi, Başakşehir’i ve Beşiktaş’ı yenerek hep zirvede kalmayı başardı. Ligin son maçına dek süren yarış, Galatasaray’ın şampiyonluğuyla sonuçlanıyordu. (İlgili Makale İçin tıkla)

20 şampiyonluğu olan Galatasaray, 21. Kez şampiyon oluyordu. Sarı kırmızılı takımın başında 6 şampiyonluk yaşamış olan Terim, 7. şampiyonluğunu yaşıyordu.

Galatasaray Yayın Gelirinden 167 Milyon TL Kazandı

Sarı-kırmızılıların bu sezon rekor gelire ulaşmasındaki en önemli neden ise yayın gelirleri oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan yayın ihalesinin ardından bu sezon performans primleri yükseldi.

Galatasaray sadece lige katılım payı olarak 30 milyon lira

  • Eski şampiyonluklar için 54 milyon lira
  • 24 galibiyet için 52.8 milyon lira
  • 3 beraberlik için 3.3 milyon lira kazandı
  •  Ligi lider tamamlayarak şampiyonluk primi olarak da ekstra 27 milyon lira para aldı

 

Buna göre toplam yayın geliri olan, 167.1 milyon lirayı kasasına koymuş oldu.

Stat Geliri

  •  2017-2018 futbol sezonunda Türk Telekom Stadyumu geliri 125 milyon lirayı buldu
  • Galatasaray-Beşiktaş maçında 6 milyon TL gelir elde etti

 

Ürün Satışından GS Store’lar da önemli bir gelire ulaştı

  • Sarı-kırmızılı takımın bu sezonki forma satış rakamlarının 350 bine dayanacağı belirtilirken
  • GS Store cirosunun da 120 milyon liraya ulaştığı açıklandı.
  • Bu sezon sponsorluk gelirlerinden de 70 milyon lira kazanç sağladı.

 

Futbolcu Satışından

İlgili Makale  Galatasaray’da Değişen Bir Şey Yok

Badou Ndiaye, Bruma, Lukas Podolski ve Semih Kaya transferlerinden yaklaşık 150 milyon lira  kazandı.

 

Bu gelirleri alt alta yazdığımızda 600 milyon TL’nin üzernde bir geliri kasasına koyan Aslan, Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacağı için 12,7 milyon € garanti para.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.