Galatasaray’ın Yeni Transferleri Nasıl ?

Galatasaray’ın Yeni Transferleri Nasıl ?

30 Ağustos 2021 0 Yazar: admin

Galatasaray’ın yeni transferleri,  takımda önemli fark yaratacakları beklentisiyle yakından takip ediliyorlar. Transferlerin bu kadar ilgi odağı olmasında, Fatih Terim’in bu futbolculardan övgüyle bahsetmesinin de payı büyük. Peki, gerçekten Childao, Morutan ve Nelson Galatasaray için doğru isimler mi?

Galatasaray’ın Yeni Transferleri Liste

Galatasaray, önceki başkan Mustafa Cengiz zamanında UEFA kriterlerine harfiyen uydu, bu onun ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesine sebep oldu. Yeni başkan Burak Elmas, Fatih Terim’in tüm isteklerine uyarak, ciddi maliyetlerle transferler yaptı. Galatasaray’ın yeni transferlerine bakacak olursak;

*Olimpiu Morutan
*Alexandru Cicaldau
*Victor Nelsson
*Berkan Kutlu
*Sacha Boey
*Barış Alper Yılmaz
*Aanholt
*Alparslan Öztürk
*Aytaç Kara

Cicaldau 6,5 milyon euro, Victor Nelsson 7 milyon euro, Morutan ve Berkan Kutlu ise 3,5 milyon euro bedelle transfer edildiler. Galatasaray’ın diğer transferleri, ya bedelsiz ya da bonservisleri daha düşük. Bununla beraber, Galatasaray, transferde 20 milyon euroyu aşan bir harcama yaptı. Oyuncuların genç olmaları, elbette olumlu bir dönüşüme işaret ediyor ama daha önce transfer edilen genç oyunculardan ne kadar randıman alındığına bakıldığında, beklentileri karşıladıklarını söylemek zor.

Galatasaray Genç Transferlerden Zarar Ediyor

Galatasaray’ın transferde genç oyunculara yönelmesi çok doğru olsa da bu oyuncuların, gelecekte kulübe para kazandırarak gidecekleri beklentisi, pek gerçekçi görünmüyor. Galatasaray genç savunma oyuncusu Marcao’ya 4 milyon euro yatırım yaptı.
Sarı kırmızılı kulüp, Marcao’dan ciddi bir gelir bekliyordu ama beklenen olmadı! Luyindama için Galatasaray’ın kasasından kiralama bedeliyle beraber, 8 milyon euroya yakın bir bedel çıktı.  Aynı şekilde, Galatasaray ondan da gelir bekliyordu ama olmadı! Marcao, her an hata yapmaya müsait bir oyuncu olarak kaldı. Luyindama ise ondan daha kötü. Durum buyken, 10 milyon euro ödenen Cicaldau ve Morutan’ın gelişip, Galatasaray’a para kazandırmalarını beklemek, biraz iyimserlik olmuyor mu?

Galatasaray Yeni Transferlerini Geliştirebilecek mi?

Rumen Cicaldau vatandaşı Morutan’dan önce geldi ve 3 maçta forma giydi. Herkes, 6,5 milyon euro maliyeti düşünüyor ve sahada şaşkın şaşkın dolaşan genç futbolcuya bakıyor. Galatasaray’ın oyununa herhangi bir katkı sağladığını söylemek zor. Berkan Kutlu’nun kısa süre içinde, iyi başlayıp, düşüşe geçtiğini gözlemliyoruz. Bu noktada,  şu an transfer edilen yenilerin, daha önceki futbolcuların, söz gelimi Mustafa Muhammed’in gelişme gösterememeleri sadece kendilerinden kaynaklanan bir sorun mu? Tekrar, Galatasaray’ın transferde gençleri tercih etmesi çok olumlu. Ancak, genç oyuncuları, geliştirecek ama gerçekten geliştirecek, uluslararası alanda bilinen bir teknik adam, ne zaman Galatasaray’ın gündemine gelecek, bunu bekliyoruz.

Galatasaray’ın son dört yılda elde edilen iki şampiyonluğa rağmen, hala bir oyunu yok. Olgun futbolcular bile bu hengamede dengelerini yitirebiliyorlar. (bkz; Muslera) Genç oyuncuların, oyuna küsmeleri çok daha kolaydır. Çünkü, onların oyuna olan sevgileri, henüz tazedir. Okul bahçesinde top oynamaları, henüz hafızalarında silikleşmemiştir. Bu sebeple, takımın genç oyuncuların, oyuna yönelik sevgilerini bir coşkuya dönüştürecek, yardımlaşmaya, işbirliğine ve organizasyona sahip olması gereklidir. Bu organizasyon, işbirliği, elbette başarılı bir takım için olmazsa olmazdır.

 

İlgili Makale  Galatasaray İyi Futbol Oynayacak mı?

 

Ancak, şampiyonluklara rağmen, Galatasaray’da son dört yılda asla bir organizasyon, yardımlaşan bir takım göremedik. Bunun yerine saha içinde, diğerine saldıran oyuncular gördük. Hem de o saldıran oyuncu, ‘acaba futbolcu olur mu?’ diye beklenen bir saatli bombaydı. Sözün kısası, Marcao, Luyindama, Muhammed gibi gençler gelişmedi. Yedlin, Onyekuru (geçen sene) ve daha niceleri gibi olgun oyuncular da gelişmiyor, tersine geriliyorlar. Bu sebeple, takıma yan pas, geri pas dışında gerçekten futbol oynatacak, bir teknik adam gereklidir. Genç oyuncular, ancak iyi işleyen, her birinin görev tanımı iyi yapılmış bir sistem içinde gelişebilirler. Fatih Terim’le hiçbir oyuncunun gelişebileceğine ihtimal vermiyorum. Aksi halde, Terim, Muhammed’i yanına oturttuğu gibi, yakın bir gelecekte, yeni transferleri de yanında oturtmaya başlar.