Genç Futbolcular Süper Lig’de Şans Bulamıyor

Genç Futbolcular Süper Lig’de Şans Bulamıyor

6 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Genç futbolcular Süper Lig’de şans bulamıyor, bu bizim zaten bildiğimiz bir gerçeklikti. Ancak CIES tarafından yapılan araştırma, 21 yaş altı genç futbolculara toplam sürenin, sadece %3,7’si kadar şans verdiğimiz gerçeğini ortaya koydu.

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi (CIES), 21 yaş altı gençlere ne kadar şans verildiğini araştırdı. 93 ülke ligi mercek altına alınırken Türkiye Süper Ligi, 21 yaş altı oyunculara en az şans veren ülke olarak son sırada yer bulabildi.

 

 

Genç Futbolcular Hangi Ligde Ne Kadar Oynuyorlar?

 

Türkiye’de futbol ile ilgili yapılan konuşmalar, hep altyapı konusuyla biter. Bu konuda çalışmalar yapılması gerektiği konuşulur, takımların daha fazla genç oyuncularla sahaya çıkması gerektiği anlatılır. Ancak, sezon başladığında hiçbir şey değişmez, 30 yaş üstü yabancı oyuncular oynarken, 21 yaş altı oyuncular parmakla sayılacak kadar azdır. İşte,  merkezi, İsviçre’nin Neuchâtel kentinde bulunan ve bağımsız bir araştırma organizasyonu olan, Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırma da bunu doğruladı.

Kısa adı, CIES olan merkez, dünyada 93 futbol ligini mercek altına aldı. Bu liglerde 21 yaş altı oyuncuların toplam dakika içindeki yüzdesi hesaplandı. Buna göre, genç futbolcular Süper Lig’de şans bulamıyor sonucu çıkıyor ki o zaten bildiğimiz bir şeydi. Peki ya son sırada olabileceğimizi hiç tahmin ettiniz mi?

Türkiye Süper Ligi, 21 yaş altı oyunculara, ancak toplam dakikanın %3,7 si kadar şans vererek, listenin son sırasında yer aldı.
Genç futbolculara önem veren ülkeler listesinin tepesinde ise, Slovakya var, bu ülkede gençler, toplam dakikanın %29’u kadar sahada yer alabiliyorlar. İşte, 21 yaş altı gençlere en fazla şans veren ülkeler;

 

  1. Slovakya: %29
  2. Yeni Zelenda: %28,8
  3. İrlanda: %28,8
  4. Estonya: %28,6
  5. Letonya: % 28,6
  6. Hollanda: %27,9
  7. Jamaika: %27,3
  8. Moldova: %27,2
  9. Karadağ: 26,7
  10. Singapur: %25,9
İlgili Makale  Mircea Lucescu Oyundan Memnun Olduğunu Söyledi

 

Bu listede Türkiye, Suudi Arabistan ile beraber %3,7 oranla son sırada yani, 93. sırada yer bulabildi. Emeklilik yaşındaki futbolcuların Türkiye ve Arabistan ligleri arasında neden rekabete konu oldukları, bu araştırmayla anlaşılır hale geliyor. Çünkü bu ülkeler, genç oyunculara şans vermiyorlar.

 21 Yaş Altı Gençler Fenerbahçe’de Şans Buluyor

CIES, 93 ülkeyi ele aldığı araştırmasında ayrıca, 1292 kulübün hangi oranda genç oyuncu oynattığını da araştırdı. Sonuçlar yine şaşırtmadı! Futbolda söz sahibi olmayan, Yeni Zelenda’nın Wellington takımı, %93.3 ile en fazla genç oyuncu oynatan kulüp oldu. İrlanda’nın UCD takımı %78 ile 3. sırada yer bulurken, Danimarka’nın Nordsjaelland takımı %58,8 ile listenin 6. sırasında yer aldı. Türkiye Süper Lig’de en fazla genç oyuncu oynatan takım Fenerbahçe olurken, Gaziantep ve Alanyaspor’un 21 yaş altı hiçbir oyuncuya şans vermediği tespit edildi. Fenerbahçe %10 ile Türkiye Süper Lig’in gençlere en fazla güvenen kulübü oldu. Antalyaspor %9,9 ile ikinci ve Trabzonspor genç futbolculara verdiği şansla  9,6 ile üçüncü oldu. 21 yaş altı gençlerin aldığı dakika yüzdesi 2,7 olan Beşiktaş 8. sırada yer buldu. Son iki yılın şampiyonu Galatasaray ise %2,1 ile bu alanda 9. sırada yer bulabildi.Genç futbolculara önem veren ülkeler arasında yer almadığımız açıktı, CIES’in araştırması da bunu doğruluyor. Süper Lig’de genç futbolcular şans bulamıyor, bu alanda 93 ülke arasında son sırada yer bulabildik.

Son yıllarda kulüplerin borçlarından başka bir konu konuştuklarını duymadık. Şimdi buna koronavirüs sebebiyle oluşacak gelir kaybı da eklendi. Kulüplerimiz hala emekliliği gelmiş, 30 yaş üstü yabancı oyuncularla mı oynayacaklar yoksa genç oyuncularla oynamaya mı karar verecekler?Büyük ihtimalle yine popülizm kazanacak, “taraftar istedi, biz aldık”, diyerek 35 yaş civarı ve müzmin sakatlığı olan adamlar getirilecektir. Umarım, yanılırım ve futbolumuz, yeni bir yapılanmaya gider.