Süper Lig’de Galatasaray Var!

super-ligde-galatasaray-var

Süper Ligde Galatasaray Var!

Galatasaray’ın oynadığı futbol, hiç kimseyi tatmin etmiyor. Buna rağmen sarı kırmızılı takım şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj yakalamayı başardı. Galatasaray, sahasında Beşiktaş ve deplasmanda Rizespor’u yenerek, son iki haftaya lider olarak girdi.  Bununla beraber, Beşiktaş maçının hakemi, Bülent Yıldırım ve Rizespor maçının hakemi, Serkan Çınar maçların önüne geçen performanslara(!) imza attılar.  Sıra geldi, Süper Lig 33. hafta maçına, Galatasaray sahasında Başakspor’u yenerse şampiyon olacak. Ancak, sarı kırmızılı takımın hakemlerin hatalarıyla kazandığı düşüncesi ağırlık kazanıyor. Şampiyonluk kupası, söylentileri unutturabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Süper Lig’de Galatasaray Var!

Galatasaray’ın dört yıl üst üste şampiyonluğunda ve UEFA Kupası’nda imzası olan Fatih Terim, o zaman oynattığı futbolu adeta inkar ediyor. Amaçsızca yan paslar, geri paslar yapan Galatasaray, bir de kaleciye paslarla oyununu çeşitlendiriyor. Eskiden Fatih Terim, topla rakip alanda oynamayı düşünürdü. Bugün ise, topu kendi yarı sahasında tutmayı, yeterli görüyor. Yan paslarla oynanan oyun Terim için garantili oyun ve artık o sadece garanti oyunu benimsiyor. Oysa, esasında Galatasaray’ın yaptığı yan ve geri paslar hiçbir şekilde garanti sağlamadığı gibi, olmadık anlarda tehlike yaşamasına sebep oluyor. Bu gereksiz yan pasların takımın hücum ivmesini düşürmesi de cabası.

Fatih Terim ne zaman iyi futbol oynatacak diye bekledik. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde çok kolay bir grup yakalamışken elendi. Türkiye Ligi’nde iyi oynamaya başlar diye bekledik. Santrafor yok deniliyordu. Diagne transfer edildi. 32. hafta geride kaldı ve Galatasaray’ın insanı çıldırtan anlamsız yan pasları ve bir de Muslera’yı yoklar nitelikteki geri pasları dışında akılda kalan bir oyun taktiği ne yazık ki yok! Ama ne gam ; Süper Lig’de Galatasaray VAR!

Ama Beşiktaş’ı yendi, Rizespor’u yendi… Usta spor yorumcusu Hıncal Uluç, Rizespor maçından sonra, 90a programında, “ Ben Galatasaray’lı olmaktan utanıyorum” diyerek, Rizespor- Galatasaray maçı hakkında konuşmayı reddetti.

İlgili Makale  Şenol Güneş Zehir Zemberek!

Şampiyonluğa giden bir takımın taraftarı neden bu kadar sessiz? Belki de Hıncal Uluç gibi düşünen çok sayıda taraftar vardır, kim bilir! Galatasaray- Beşiktaş maçı dendiğinde, Bülent Yıldırım; Rizespor- Galatasaray dendiğinde ise, Serkan Çınar… Bu iki hakem, Fatih Terim’in oynattığı yan paslara dayalı oyunun ve hatta süper yıldız(!) Diagne’nin attığı gollerin önüne geçti. Bu iki hakemin performansı, herkesin ağzında buruk bir tat bıraktı. Yılların Galatasaray’lı yazarı Hıncal Uluç bile “ Galatasaray’lı olmaktan utanıyorum” dedi. Söz bitti…

Tamam, Başakspor şampiyon olmasın, Galatasaray, Beşiktaş ya da başka bir organik takım şampiyon olsun ama oynayarak, olsun.

Galatasaray Öz Eleştiri Yapmalıdır

Galatasaray, ligi şampiyon tamamlarsa, “şampiyon olduk çünkü…” diye hangi üstün yanlarını sıralayacak?

  • Mesela hücumda çok etkili bir Galatasaray VAR mıydı? Konyaspor maçında rakip kaleye atılmış şut yok. Galatasaray’ın hangi hücum taktiği ile oynadığını bilen VAR mı? Rakip alanda topu alan Galatasaray’lı oyuncuyu (kim olursa olsun) ne yapacağını bilemez halde görmedik mi? Galatasaray tamamen doğaçlama hücumlarla sonuç almaya çalışmadı mı?
  • Mesela savunmada çok başarılı bir Galatasaray VAR mıydı? Rakip takımların her atağı gol pozisyonu oluyordu. Neyse ki kalemizde Muslera  vardı.
  • Mesela orta sahada rakibe üstünlük kuran bir Galatasaray VAR mıydı? Terim’in ısrarla oynattığı, umursamaz Belhanda ve birbiriyle uyumsuz oyuncular, hangi maçta rakibe üstünlüğünü kabul ettirdiler. Yoksa, Galatasaray orta sahası her maçta amaçsız yan ve geri pasların yapıldığı bir merkez miydi?

 

Bütün bunlar bir yana esas önemli konu başka; Süper Lig’de Galatasaray VAR!

Galatasaray lehine hakem hatası yapılabilir. Beşiktaş ve hele Fenerbahçe lehine de defalarca yapıldı, bundan sonra yine yapılır. Ancak, Galatasaray’ın aldığı galibiyetlerin Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar’a yazılması, sezon başından bu yana (hiç) futbol oynamadan buralara gelmiş olmasındadır.  Değerlendirme kötü oynadık, başarısız olduk, cümlesiyle başlamalı. Şampiyonlar Ligi’nde o gruptan çıkılamamasına santraforumuz yoktu mazeretine sığınmadan, ‘başarısız olduk’ öz eleştirisi yapılabilmelidir. Bu yapılmaz, olası bir Süper Lig ve Türkiye Kupası Şampiyonluğu ile başarılı olduk, hamaseti ağırlık kazanırsa, Galatasaray kaybeder…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.