“Taçsız Kral” Metin Oktay

“Taçsız Kral” Metin Oktay Galatasaray’ın efsane ismi olmasının yanı sıra taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve saygısını kazanmış bir futbolcudur. Gomis, Rodrigues gibi oyuncuların sağ ellerini kalplerine götürerek verdikleri selamla andıkları büyük futbolcu Metin Oktay’dan başkası değil.

Metin Oktay Kimdir?

2 Şubat 1936, İzmir, Karşıyaka doğumlu olan futbolcu, futbola İzmir’in amatör takımlarında başladı ve yine İzmirspor’la profesyonel oldu.

tacsiz-kral-metin-oktay

“Taçsız Kral” Metin Oktay

Futbola 1951 senesinde İzmir’de amatör Damlacıkspor’da başladı. Sait Altınordu’ya olan hayranlığından dolayı, 8 numaralı formayı giyen Metin Oktay, ilk maçında iki gol atarak dikkat çekmeyi başardı.1953 ile 54 arasında Yün Mensucat altyapısı Metin Oktay’ın yeni adresi oluyordu.  Profesyonel kariyeri ise 1954’te İzmirspor’a transfer olmasıyla başladı. Burada geçirdiği tek sezonda takımıyla İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğu ve gol krallığı yaşadı.

Metin Oktay ve Efsane Galatasaray Yılları

Yıldızı parlayan bu genç Galatasaray’ın dikkatini çekmekte gecikmedi. 1955 yılında efsane haline geleceği Galatasaray’a transfer oldu. 1959 senesine kadar İstanbul Profesyonel Ligi’nde yaşadığı 3 gol krallığı ve şampiyonluklar 1959’da kurulan o zamanki adıyla Milli Lig’de de devam edecekti. İlk üç sezon gol krallığını kimselere kaptırmadı.

tacsiz-kral-metin-oktay

 Metin Oktay Palermo’ya Transfer Oluyor

Türkiye’de oynadığı futbol ve gol krallıklarıyla adından bahsettiren Metin Oktay’ın şöhreti yurt dışına da ulaştı. 1961 senesinde Palermo’ya transfer oldu ve orada 1 sezon top oynadı. Sezon sonu Galatasaray’a geri döndü.

Kaldığı yerden devam eden Metin Oktay, 3 defa lig, dört defa Türkiye Kupası, iki kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan Galatasaray’ın en önemli parçasıydı.

Rekorların Adamı

Futbol yaşamında toplam 6 kez gol kralı olup tam 217 gol kaydetmeyi başardı. Derbi maçlarda da golcülüğüne devam ediyordu. Fenerbahçe’ye 18, Beşiktaş’a 13 gol atmayı başarmış, usta bir golcüydü.

İlgili Makale  Hıncal Uluç Klişe Yorumlar Karşısında Çıldırdı

Milli Takım formasını 36 defa giyen “Taçsız Kral” 19 kez fileleri sarsmayı başardı. Yaşadığı dönemde bir kaç defa çeşitli alanlarda rekorlar kıran efsane oyuncu, 1991’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Toplam kariyerinde 374 maça çıkan Metin Oktay, 330 gol atmayı başardı. Unutulmazlar arasına adını altın harflerle yazdırdı.

Metin Oktay Vicdan Sahibi Bir Adamdı

Vicdan sahibi bir adamdı. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan gibi gençlerin idamına karşı başlatılan imza kampanyasına destek veren,12 Eylül’e karşı başlatılan aydınlar dilekçesine imza atan da yine O’ydu. Tabii, muktedire sırtını dayamakla güç devşirenlerin, bu yiğit tavrı anlaması pek kolay değil. Zaten efsane olmak da kolay değil!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.