Türkiye A Milli Takımı Geri Döndü

Türkiye A Milli Takımı Geri Döndü

9 Haziran 2019 0 Yazar: admin

Türkiye A Milli Takımı Geri Döndü

Uzun süre, oynadığı kötü futbolla hayal kırıklığı yaratan Türkiye A Milli Takımı nihayet iyi futbol oynamaya başladı.  Dünya şampiyonu apoleti olan Fransa ile karşılaşan Türkiye, beklentilerin çok üzerinde oynayarak 2-0’lık net bir galibiyet elde etmeyi başardı. Fatih Terim zamanında; yan pas, geri pas futbolu, ondan sonra göreve gelen Lucescu döneminde vasat futbolun devamı, insanların Milli takımdan umudunu kesmesine sebep oluyordu.

Ancak Şenol Güneş’in teknik direktörlüğe gelmesiyle, her şey değişti. Türkiye, Şenol Güneş döneminde üst üste 4 galibiyet aldı ve bu moralle çıktığı Fransa’yı sahadan silerek; üst üste 5. galibiyetini elde etti. Şenol Güneş’in Kenan’ı adeta bir sol bek ve Hasan Ali Kaldırım’ı da Fransa Milli Takımı’nın ceza sahası civarındaki organizasyonlarını bozacak bir ilave stoper gibi kullanma planı tıkır tıkır işledi. Ancak, Fransa’nın 2-0’dan sonra bile bir reaksiyon göstermemiş olması da gözden kaçırılmamalıdır. Atalarımızın dediği gibi, “ bir çiçekle bahar olmaz”, bu tip galibiyetleri daha önce defalarca yaşadık ama sonu gelmedi. O nedenle, Fransa galibiyeti, ancak İzlanda’yı ve diğer rakipleri yenmemiz halinde değerli olacaktır.

Türkiye 5 Galibiyetle Geri Döndü

Turkuaz forması, yan pas, geri pas futbolu ve bitmeyen kavga dövüşleri ile Türkiye A Milli Takımı spor medyasının gündeminde bile son sıralara gerilemişti.

Şenol Güneş’in teknik direktörlüğe gelmesi ile özlenen Türkiye A Milli Takımı geri döndü ve oynadığı 5 maçta 5 galibiyet almayı başardı. Türkiye Fransa galibiyetinden önce, Avrupa Şampiyonası Eleme Grubunda; 2 maçta iki galibiyet almıştı. Türkiye Fransa galibiyetiyle 3’te 3 yapmayı da başardı.

  • Arnavutluk-Türkiye: 0-2
  • Türkiye- Moldova: 4-0
  • Türkiye- Fransa: 2-0

Ayrıca hazırlık maçlarında, Yunanistan’ı 2-1 ve Özbekistan’ı 2-0 yenen A Milli Futbol Takımımız Şenol Güneş yönetiminde 5’te 5 yapmayı başardı.

İlgili Makale  Federasyonun Derbi Kararı: Ne Şiş Yansın Ne Kebap!

Arnavutluk, Yunanistan, Özbekistan veya Moldova galibiyetleri coşkulu futbola rağmen Türkiye için bir ölçü olmaktan uzaktı. Türkiye A Milli Takımının dünya şampiyonu Fransa karşısında oynayacağı futbol( alacağı sonuç) gerçek bir sınav olacaktı. Şenol Güneş, oyuncular üzerindeki gerilim azaltmak için beklentiyi düşürdü.

Fransa bizim rakibimiz değil, biz İzlanda’yı düşünüyoruz” diyerek genç oyuncularını rahatlatmayı amaçlıyordu.

Türkiye Fransa Maçında Hangi Taktikle Oynadı?

Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda ve ekranları başında maçı izleyenler, Türkiye’nin Fransa’yı rakip olarak görmemek bir yana, yenmenin planını yaparak, sahaya çıktığını görüyordu.

  • Kenan 9 numarayla sahaya çıktı ama neredeyse bir stoper olarak görev yaptı.
  • Hasan Ali Kaldırım, Kenan’ın sol beke gelmesiyle ilave bir stoper olarak görev yapabildi. Fransa Türkiye kalesinde pozisyon bulamadı.
  • Orta sahada; Mahmut Tekdemir, İrfan Can Kahveci, Dorukhan Toköz ile rakibe alan bırakmayan yüksek eforlu oyun anlayışı işe yaradı. Orta sahada koşan pres yapan fakat oyun kurucu özelliği olmayan oyuncularla sahaya çıktık.

( Hakan Çalhanoğlu sakat) Bu santrafor performansını bizim için çok değerli hale getiriyordu.

  • Burak Yılmaz’ın sadece savunma arkasına koşuları yerine, gerçek bir santrafor performansı alınacak tarzda kurgulanmış oyun anlayışı sonuç verdi. Açıkçası Burak Yılmaz çok iyi bir santrafor performansı sergiledi. Bir iki pozisyonda topa istediği gibi vuramadı ama kabul etmek gerekir ki pozisyonlar, zordu. Üstelik hızlı rakiplere karşı, hızlı hareket etmek zorundaydı.  Yani şutlarında biraz acele etmiş olabilir mi? Kesinlikle evet. Ancak bu Burak Yılmaz’ın harika oynadığı gerçeğini değiştirmez. Maç sonrasında basın toplantısında konusunda konuşan Fransa teknik direktörü Didier Deschamps Burak Yılmaz performansının galibiyetteki rolünün altını çizdi.
  • Fransa, Mbappe, Griezmann,  Pogba ve Matuidi gibi etkili ayaklara sahip olsa da Türkiye karşısında boş alan bulmakta zorlandı. Maç boyunca, Fransa adına kaçan pozisyon yok! Bu sadece Türkiye’nin iyi oynaması ile açıklanabilir mi? Bu sebeple “Türkiye her takımı yener” klişesine sarılmadan ve rehavete kapılmadan, aynı disiplin ve başarıya aç takım davranışıyla devam etmek gereklidir.
İlgili Makale  Anthony Joshua Neden Yenildi?

 

Türkiye A Milli Takımı Nihayet Gençleşti!

Türkiye A Milli Takımı, daha evvel defalarca gençleştirme operasyonu başlatmış ama bu çaba her defasında başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Türkiye Milli Takımındaki gençleştirme, radikal bir biçimde yapılıyordu. Türkiye içinde ve Türkiye dışında yerli futbolcular milli takıma davet ediliyor ancak kalite göz ardı ediliyordu. Şenol Güneş ise çok daha gerçekçi bir kadro ile yola çıkıyordu. Sadece genç oldukları için değil, Türkiye Milli takımında oynayabilecek kalitede oldukları için tercih ettiği oyuncuları, sahaya sürme konusunda da tereddüt yaşamadı. Türkiye Milli Takımı, genç ama tecrübeli Cengiz Ünder, Kaan Ayhan gibi oyuncularla, Burak Yılmaz, Mahmut Tekdemir gibi tecrübeli oyuncuları bir arada oynatarak olumlu futbol ve iyi sonuçları elde etmeyi başardı.  Dorukhan Toköz, Kenan Karaman, Zeki Çelik, İrfan Can Kahveci, milli takımın yeni ve genç oyuncuları olarak sahaya çıktılar.  Heyecanlı ve tutuk görüntülerini dakikalar geçtikçe atmayı başaran bu oyuncular da Türkiye Fransa maçında dikkat çekmeyi başardılar. Bu ilk 11’de henüz, Hakan Çalhanoğlu, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür yok. Savunmada, Ozan Kabak unutulabilir mi?

Özetle, Türkiye A Milli Takımı, çok iyi bir jenerasyon yakaladı. Üstelik Emre Belezoğlu’nun abiliğine ihtiyaç duymayacak, sağlam bir maya tutturdu. Milli takıma yeni oyuncular alma hevesiyle bu maya bozulmaz ise Türkiye iyi sonuçlar almaya devam edecek gibi görünüyor.

Türkiye Fransa Maçında Kim Nasıl Oynadı?

Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumunda oynanan maçı Türkiye, 30. dakikada Kaan Ayhan ve 40. dakikada Cengiz Ünder’in attığı gollerle 2-0 kazanarak, grupta liderlik koltuğuna oturdu. Türkiye A Milli Takımı geri döndü, genel olarak tüm oyuncular iyi ve gayretliydi.

Mert Günok 6
Zeki Çelik 6,5
Merih Demiral 7
Kaan Ayhan 7
Hasan Ali Kaldırım 7
Cengiz Ünder 7
Mahmut Tekdemir 6,5
Dorukhan Toköz 6
İrfan Can Kahveci 6,5
Kenan Karaman 7
Burak Yılmaz 9
İlgili Makale  Beşiktaş Kocaman Bir Galibiyetle Lige Döndü

Fransa A Milli Takımında ise,

Mbappe 5
Matuidi ?
Pogba 4
Griezmann ?
Giroud 1
Sissoko 2
Pavard 5

 

Başta Griezmann olmak üzere önemli yıldızlarından verim alamayan Fransa’da ilk yarı sağ kanatta Pavard ve Mbappe biraz çalıştı, ikinci yarıda Fransa tamamen durdu. Fransa teknik direktörü Didier Deschamps, maç sonunda takımının hem hücum hem de savunmada kötü olduğunun altını çizdi. Fransız teknik adam, Türkiye’nin oynadığı futbolu övdü ve Türkiye galibiyeti hak etti şeklinde konuştu. Şenol Güneş sonrası olumlu performansa bakarak, Türkiye A Milli Takımı geri döndü tespitimiz, bir anlamda rakip teknik adam tarafından da doğrulanıyordu.

Türkiye A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş ise, “ Güvenli, coşkulu ve akıllı oynadık. Fransa’ya karşı büyütülecek bir galibiyet aldık.” dedi. Deneyimli teknik adam Fransa galibiyetine rağmen, asıl rakibimiz İzlanda sözleriyle işi sıkı tutacağının sinyallerini verdi.

 

Uzun bir süredir, turkuaz formasıyla, kavgalarıyla, oynadığı kötü futbol ve aldığı kötü sonuçlarla hayal kırıklığı yaratan Türkiye A  Milli Takımı geri döndü. Belki daha doğru bir ifadeyle Şenol Güneş Milli takımı kendine getirdi. Türkiye’nin ihtiyacı olan gerçekçi bir vizyon ve bu da Şenol Güneş’te var. Türkiye dünyanın en iyi takımlarından biri değil; ancak en kötülerinden biri de değil. Oynanan oyun Fransa maçında olduğu gibi, tam olarak bunu yansıtmalıdır…