Türkiye Hazırlık Maçında İrlanda’yı Yendi

Türkiye Hazırlık Maçında İrlanda’yı Yendi

24 Mart 2018 0 Yazar: admin

Türkiye hazırlık maçında İrlanda’yı yendi. Mircea Lucescu yönetiminde son 6 maçta sadece 1 galibiyeti bulunan Türkiye dört maç sonra galibiyeti hatırladı.Kaleyi bulmayan şutların adamı Mehmet Topal bu kez golü buldu. Türkiye A Milli Futbol Takımı Antalya’da karşılaştığı İrlanda’yı yenerken genel olarak pozitif bir görüntü vermeyi başardı.

Türkiye Hazırlık Maçında İrlanda’yı Yendi

Türkiye A Milli Futbol Takımı uzun süre boyunca iç sorunlarıyla,uçak kavgalarıyla ve başarısız sonuçlarıyla anıldı. 2016 Avrupa Şampiyonasına mucize eseri katılıp orada başarısız olduktan sonra, 2018 Dünya Kupası’na katılmamız için bu defa bir mucize yolumuzu açmadı.

Fatih Terim’in yerine Mircea Lucescu takımın başına getirildi, Lucescu 6 maçta sadece 1 galibiyet elde edebildi. O galibiyet de 1-0’lık skorla güçlü Hırvatistan’tan alındı.Bu maç öncesi deplasmanda Ukrayna’ya 2-0, Hırvatistan galibiyeti ardından ise içerde İzlanda’ya 3-0 yenilen Türkiye, deplasmanda Finlandiya ile 2-2 berabere kalarak eleme gruplarını tamamlıyordu.

Geçtiğimiz Kasım ayında iki hazırlık maçı yapan Türkiye, Romanya’ya 2-0, Arnavutluk’a ise 3-2 kaybetmişti.

Türkiye Yeni Milli Formasıyla İlk Maçında Kazandı

Milli Takım, içindeki kaynamalar, uçak kavgası,başarısızlık vs. konularla alakalı eleştirilirken, giyilen formalarda eleştirilerden nasibini alıyordu.

(Konuyla İlgili Makale İçin Tıkla: https://goo.gl/EPA7ST

Milli Takım yeni formasıyla çıktığı ilk maçında Antalya’da İrlanda’yı Mehmet Topal’ın attığı golle 1-0 kazanmayı başardı. Yeni formayla, yeni ve iyi bir başlangıç herkesin beklentisi ama Milli Takımın bir ileri, iki geri performansı kafalarda soru işareti yaratmıyor değil!

 

Lucescu, A Milli Takımın başına gedikten sonra, yaşı ve sağlığı konusunda çok fazla spekülasyon yapıldı

Türkiye A Milli Takımı, Dünya Kupasına katılamadı ama Avrupa Şampiyonasına katılma şansımız daha fazla. Avrupa Şampiyonasına katılan takım sayısının artması grup üçüncülerinin de kalifiye olması Türkiye’nin şansını arttırıyor. Türkiye açısından olumlu görünen bir diğer tablo ise; Avrupa’da oynayan Türk oyuncuların artık takımlarının değişmez oyuncuları haline gelmiş olmaları. Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, Enes Ünal, Cenk Tosun gibi oyuncular takımlarında ve oynadıkları liglerde kendilerini kabul ettirmeyi başarmış oyuncular olarak yükselen özgüvenlerini Türkiye Milli Takımına taşımaları, Türkiye’yi de bir seviye yukarı taşıyacaktır.

İlgili Makale  Galatasaray İç Sahada Kazanmaya Devam Ediyor

Türkiye Çok İyi Bir Jenerasyon Yakaladı

Mircea Lucescu, daha önce defalarca yarım kalan takımı gençleştirme operasyonunu tamamına erdirecek bir hoca olarak Milli Takımın sahip çıkması gereken bir değer. Antalya’da oynanan İrlanda maçında Emre Akbaba, Yusuf Yazıcı, Çağlar Söyüncü gibi oyuncular ilk on birde başlarken hafif sakatlığı bulunan Cengiz Ünder bu maçta riske edilmeyerek Karadağ maçına saklandı.

Lucescu’nun gençleştirme operasyonu konusunda bir abartıya kaçmadan ve Bilge tavrından taviz vermeden sağlam bir organizasyon kurma çabası dikkatlerden kaçmıyor. İşin gerçeği epey bir zaman sonra iyi bir jenerasyon yakalayan Türkiye, o jenerasyonu en iyi şekilde organize edecek usta bir teknik adama sahip, bakalım bunun kıymeti bilecek mi?