Türkiye’nin İlk Profesyonel Futbolcusu Vahap Özaltay

Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu Vahap Özaltay, uzun yıllar Altay takımının formasını giymiştir. Futbol Türkiye’de en fazla takip edilen spor dalıdır. Hemen herkes, Türkiye’nin ünlü futbolcularını tanır, özel hayatlarını mercek altında tutar. Arda, Burak bugünlerde Roma formasıyla fırtına gibi esen Cengiz Ünder ve İspanya’da top koşturan Enes Ünal’la yine Beşiktaş’tan İngiltere Premire Lig’e transfer olan Cenk Tosun dışında daha eskilerden Metin Oktay, Lefter, Can Bartu, Baba Hakkı gibi pek çok kişinin tanıdığı, ya da ismine aşina olduğu futbolculardır. Peki Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu kimdir?

Vahap Özaltay Kimdir?

Vahap Özaltay kimdir, sorusu, Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu kimdir konusu araştırılırken cevap bulunması gereken bir sorudur.

Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu kimdir? sorusuna detaylı bir cevap vermeden önce, ilk Türk futbolcusunun yaşadığı dönemi anlatmakla başlayalım. Zira o yılları anlatmadan, daha doğrusu o yılları en azından bir fon olarak kullanmadan anlatılacak hikaye epey eksik kalacaktır. 1907 yılında Beyrut’ta doğan Vahap , henüz üç yaşındayken o ve ailesi, önce İzmir’e ardından Aydın’a yerleştiler. 1919’da Yunan işgali sebebiyle Kastamonu’ya göç etmek zorunda kaldılar.  Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşınca Vahap ve ailesi yeniden İzmir’e gittiler. Bu arada 15 yaşında olan Vahap, atletizme merak duymaya başlıyordu. Önce İzmir’de dereceler kazanan yetenekli genç, daha sonra ise Bulgaristan’da düzenlenen, 1931 Balkan Oyunları’nda Türkiye rekoru kıran, 4X400 Bayrak Takımı’nda yer alan sporculardan biriydi.

Vahap Futbola Başlıyor

turkiyenin-ilk-profesyonel-futbolcusu-vahap-ozaltay
Vahap Özaltay, Beyrut 1907 doğumludur.

Atletizmde yaşadığı başarılar bir yana Vahap, futbola ilgi duyuyordu, çok geçmeden futbola olan bu ilgisini hayata geçirecekti. İlk olarak İzmir Sultanisi forması giyen Vahap, daha sonra ise özdeşleşeceği Altay takımına transfer oluyordu. Bu sırada  1930 senesinde Türkiye Milli Takımı’na İzmir’den davet edilen ilk futbolcu oluyordu.

İlgili Makale  “Taçsız Kral” Metin Oktay

Vahap Fransa’ya Transfer Oluyor

Vahap,ı özel kılan bunlar değil: onu özel kılan Türkiye’nin ilk profesyonel futbolcusu olmasıdır.  Altay formasını dokuz sene başarıyla terleten Vahap yurt dışına transfer oluyordu. Fransız Racing takımına transfer olan Vahap, burada attığı kafa gollerle dikkat çekince ona “Türk kafası” lakabı uygun görülüyordu.

Soyadı Kanunu ve “Özaltay”

Altay kulübünü çok seven Vahap, henüz orada oynadığı dönemde 1934’te soyadı kanunu çıkınca   Özaltay soyadını aldı. Mutlaka Vahap, Altay soyadını isterdi. Zira Altay soyadını, İzmir’e giren orduların muzaffer komutanı Fahrettin Paşa almıştı.

Antrenörlük Yılları ve Şampiyonluk

Fransa’dan döndükten sonra bir süre daha futbol oynayan Özaltay, sonrasında antrenörlüğe başladı.

Futbolculuk döneminde 1 defa milli takıma seçilen Vahap Özaltay, antrenör olarak  1954’te Ordu Milli Takım ile Ordulararası Dünya şampiyonu olmayı başardı.

Fransa’da “Türk kafası” lakabıyla anılan  Vahap Özaltay, siyahi olmasından dolayı Türkiye’de “Kara İnci” lakabıyla tanınıyordu. Vahap Özaltay, o zaman için güçlü fiziği, atletik yapısı ve süratiyle fark yaratan bir oyuncuydu.

Altay’da Doğdu ve Orada Öldü

Vahap Özaltay, çok sevdiği ve soyadını bile aldığı Altay’ın 1965’teki kongresinde konuşma yaptığı esnada geçirdiği kalp kriziyle hayata veda etti. Öldüğünde geride yedi çocuğunu yoksulluk bekliyordu. Burada Metin Oktay devreye girerek Vahap Özaltay namına yardım  kampanyalarında önemli bir rol üstlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir