2021 Yılından Beklentilerimiz Nelerdir

2021 Yılından Beklentilerimiz Nelerdir

18 Ocak 2021 0 Yazar: admin

2021 yılından beklentilerimiz nelerdir? Malum, 2020 üzerimizden silindir gibi geçti ve öyle güçlü bir dalga oluşturdu ki, sanki 2020 hiç bitmemiş gibi hissediyoruz. Peki, 2021 yılından ne bekliyoruz, 2020 yılının aksine daha olumlu bir yıl geçirmek istiyoruz. Tabii, bu arada ‘gelen gideni aratır” atasözünü de bu kez aklımıza getirmeye çalışıyoruz. İşte, 2021 yılından beklentilerimiz, başlayalım…

 

Korona Bitsin İstiyoruz

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel salgın halini alan covid-19 Türkiye’yi de etkisi altına aldı.  Her konuda bizi kıskanan Avrupa, koronavirüs salgınına karşı verdiğimiz mücadeleyi de kıskandı! Ancak, ortada bir sorun vardı, gerçek vakalar açıklanmıyordu. Gerçek vakalar açıklandığında, bir anda Avrupa’nın bizi kıskanmasını gerektirecek bir durumda olmadığımız ortaya çıktı. Bunun ardından aşı bulundu.

 

İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Nasıl Başladı

 

Sağlık Bakanlığı, aşı için verdiği tarihleri sürekli güncelliyordu ama ortada aşı yoktu. Sonunda geldi ama 1,5 milyon kişiye yetecek kadar. 50 milyon kişiye yetecek aşı ne zaman gelir? Allah bilir. İşte, 2021 yılından beklentilerimiz nelerdir, sorusuna sanırım bizimle beraber, sizler de artık şu aşı gelsin, yapılsın,  bir süre daha maske-mesafe-sosyal medyaya devam edelim. Sonra bir zahmet bitsin. Evet, biz 2021 yılından en fazla bunu bekliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir: Türkiye 2020 Google Trendleri Listesi

 

 

İşsizliğin Çözümü 2021 Yılından Beklentilerimiz Arasında 

 

İşsizlik Sorunu Çözülür mü?

 

Türkiye, gerçekten ilginç bir ülkedir. Covid-19 pandemisinde tüm dünyada işsizlik artarken, bizde iş bulanların sayısı artmıştı. Makyajlanan veriler bir yana, pandemi sebebiyle ülkemizde, işsizlere yenileri eklendi, ülkemizde çok sayıda işsiz var. İşte gerçek bu. Her üç gençten ya da her dört gençten biri işsiz demeye gerek var mı? Herkes, kendi çevresine baksın. Ne görüyorsa, odur. Tabii, ayrıcalıklı bir çevrede ise gördüğü resim farklı olacaktır. Neyse, konumuza dönelim, 2021 yılı beklentimiz, işsizlik sorununun azalmasıdır.

 

Ekonomi Düzelir mi?

Ekonomi, Türkiye’nin en önemli sorunu olmaktan ne zaman çıktı ki? Bazı dönemler, ekonomik sorunlar, terörün gerisinde kaldı ama bu kez, ekonomi halkın en önemli sorunu durumunda. Bakan, “Burası Önemli” diyerek ve önümüzdeki ayın içinde bulunduğumuz aydan daha iyi olacağını vadederek, pembe tablolar çizdi. Bakan, Instagram mesajıyla istifa etti ve ekonomi düzelmedi. Dolar düşmedi, halkı rahatlatabilecek, ekonomik tedbirler alınmadı. Ne yazık ki, korona günlerinde, borçlu çiftçilerin traktörlerine haciz getirildiğini gördük. Sonra bu borçlar ertelendi. Ama erteleme çare olacak mı bilinmez! Ayrıca, korona salgını sebebiyle, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafa, kira desteği sağlandı. Büyük şehirlerdeki esnafa 750, küçük şehirlerdeki esnafa 500 TL. Bu kira yardımlarının da çare olamayacağı açık.

Bu sebeple, 2021 yılı beklentilerimiz arasında ekonominin düzelmesi elbette ki ilk sıralarda yer alıyor. Umarım, düzelir demekten başka, elimizden bir şey gelmiyor.

 

Doğaya Saygı Bekliyoruz

Dünyayı çok hor kullandığımız bilinen bir gerçek. Bizler dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde ve verimli topraklar üzerinde yaşıyoruz. Bu, bize doğaya saygılı olmayı adeta dayatıyor ama doğanın sesine kulak veren kim! Kaz Dağları’nın, madenciler tarafından alt üst edilmiş görüntüsü, herkesi rahatsız etmedi mi? Sadece Kaz Dağları da değil, her gün altıncıların veya enerji santrali kurmak isteyenlerin karşısında, doğa içi ve çevreleri için mücadele veren insanlarımızı görüyoruz. Salda Gölü, Dipsiz Göl, Karadeniz Ormanları, Karadeniz’deki ırmaklar ve daha pek çok çevre katliamına tanık oluyoruz. Oysa, korona salgını, bize doğayla aramızdaki mesafeyi korumamız ve dahası doğaya kulak vermemiz gerektiğini anlatıyor. Tam bunun üzerine, biz çevreye zarar vermekten geri durmuyor, İstanbul’a kanal yapma ısrarını sürdürüyoruz.

 

 

İlgili Makale  Kanal İstanbul Projesi Nedir?

 

2021 Yılından Dünyanın Ortak Beklentisi

 

Trump Gitsin Artık

 

2021 yılından beklentilerimiz nelerdir, yazımızda Trump artık gitsin başlığının neden yer aldığını merak edebilirsiniz. Taraftarlarını kışkırtıp, Kongre Binasının basılmasına sebep olan Trump, sadece ABD için değil tüm dünya için kötü bir örnek teşkil ediyor. 6 Ocak Kongre Baskını, söylendiği gibi, gariban ve ezilmiş insanların saldırısı değildi. Tam tersine, ırkçı ve kanun tanımaz fanatiklerin saldırısıydı, bu manada Trump’ın kaybetmesi ve yargılanması dünya için olumlu bir mesaj olacaktır.